De laatste tastbare herinneringen 17 Twee jaar geleden kwamen de eerste lichamen van MH17-slachtoffers terug. Afscheid nemen was onmogelijk. De spullen die ze bij zich hadden zijn extra waardevol. Nabestaanden over de laatste tastbare herinnering. Als dit niet was gebeurd, waren ze samen honderd geworden Ze nodigden mensen uit om te ko men logeren." Ria heeft door de digitale catalogus gebladerd met alle spullen die op de rampplek zijn gevonden. „De eerste keer zat ik achter de computer te hui len om al die verloren levens. Vooral als je die kinderspullen ziet. Romper- tjes, knuffels..." Ze was niet op zoek naar iets speci fieks. Jan en Neeltje hadden nooit veel bij zich. „Meestal oudere kleren en sandalen. En ze namen spullen mee voor de lokale bevolking, zoals kle ding en brillen. Wat zou ik met de broek van mijn vader moeten? Dat voelt niet als iets persoonlijks. Ik had wel graag zijn telefoon terug gehad. In de hoop dat er iets op staat waarin ik zijn stem kan horen." Ria woont in het huis waar haar ouders samen 23 jaar hebben ge woond, voordat ze opeens vertelden dat ze naar een bungalow in het zui den van Limburg gingen verhuizen. Jan had het huis eigenhandig ver bouwd, inclusief sauna. „Mijn vader had gouden handen. Hij was een man van de praktijk, altijd thuis aan het werk. Wat zijn ogen zagen, maakten zijn handen." Nu zijn Jan en Neeltje terug in hun 'eigen' huis. Met een koffer op de vlie ring en hun as vermengd in een kom metje met foto in de woonkamer. Zo als ze 32 jaar onafscheidelijk zijn ge weest. „Als dit niet was gebeurd, wa ren ze samen 100 geworden." Het voelde, zegt Ria van der Steen (48) gekscherend, bijna als een veredelde pakjesavond toen fa milierechercheurs ergens rond 5 de cember langskwamen. De reiskoffer van haar vader Jan was teruggevon den. Ze brachten de koffer, die was verpakt in een enorme doos. „De koffer was zo zwaar, we dach ten dat we alles van hem terugkregen. We haalden er een voor een alleen maar pakjes papier uit. Ze hadden het daarmee helemaal opgevuld. Dat was een kleine domper." De overhandiging was een emotio neel moment. De zwarte, zachte kof fer met wieltjes is het enige wat Ria van zijn bagage heeft teruggekregen. Ze ziet zo voor zich hoe haar bijna 2 meter lange vader de koffer achter zich aan trok over Schiphol, met zijn veel kleinere echtgenote Neeltje naast hem. Deze koffer ging al jaren mee op hun verre reizen. Ze waren onder meer in Japan, China en Nieuw-Zee- land geweest, maar hun hart lag in In donesië, bij de roots van Neeltje. „Mijn vader was ook een soort Indo. Hij was verzot op het eten, de mu ziek, de mensen. Ze gingen er bijna elk jaar naartoe voor een rondreis door de binnenlanden." Nu waren ze op weg naar Borneo met de kleinkinderen Frederique (19) en Robert-Jan (18), als beloning voor hun goede schoolprestaties. „Dat von den ze prachtig. Ze waren gek op al hun kleinkinderen, en waren trots als ze mee op pad gingen. Hoewel mijn moeder de verantwoordelijkheid voor zo'n verre reis met de kleinkinderen wel zwaar vond." Ria hield er rekening mee dat na de ramp helemaal niks van haar ouders teruggevonden zou worden. Maar in december 2014 zijn ze kort na elkaar alsnog geïdentificeerd. „Van mijn va der is alleen een stukje middenhands- been van 2 centimeter aangetroffen. Toen ik het zag, dacht ik: dit kan nooit mijn vader zijn." Juist omdat het minimaal is wat er van die vrolijke boom van een kerel is gevonden, is de koffer - gereinigd en grotendeels ongehavend - zo be langrijk voor Ria. De rits is open, maar het minislotje is dicht. „Ik zou er zo mee op reis kunnen. Daar heb ik wel even aan ge dacht, maar toen ik de koffer van de vliering haalde, moest ik enorm hui len. Het voelt niet goed om 'm te ge bruiken." De inhoud is dan wel zoek, maar helemaal leeg was de koffer niet. Er zaten zes kopietjes van Jans paspoort in en een stapel zelfgemaakte visite kaartjes van hun samen. Het bewijs van hun zorgvuldige voorbereiding en gastvrijheid. „Mijn ouders hadden vrienden over de hele wereld. Ze maakten met iedereen een praatje en hadden altijd adresjes waar ze heen konden. Omge keerd stond de deur ook altijd open. RIA VAN DER STEEN zaterdag 23 juli 2016 'Voelt niet goed om zijn koffer Het moment waarop Ria de koffer van haar vader kreeg, was erg emotioneel. FOTO KOEN VERHEIJDEN te gebruiken' Tonny van der Mee Voorschoten Ria van der Steen (Stief Jdochter van Jan van der Steen (71) en Neeltje Voorham (77). Ze waren op weg naar Borneo voor een rondreis. Teruggekregen: koffer, kopieën paspoort, visitekaartjes Spoorloos: telefoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17