'Turkse media zijn een drama' w EU-dialoog met T urkije gaat op een laag pitje 15 Het is best een mooie aanbie ding. Voor nog geen 8 euro kunt u bij Ziggo 'op de hoogte blijven van de Turkse actualiteiten'. Er zitten negen zenders in het pak ket, waaronder Habertürk, Show TV, TGRT, Samanyolu en natuur lijk Euro Star voor het voetbal. En: in het basispakket van Ziggo, en bijvoorbeeld ook in dat van KPN, zit ook nog eens de staats- zender TRT. De Turkse Nederlander hoeft dus niks te missen van wat er in het land van zijn vaderen ge beurt. En dat doet hij ook niet. Uit onderzoek van Motivaction blijkt dat Turken de afgelopen ja ren driekwart van hun tv-tijd hebben besteed aan Turkse zen ders. In 2012 was dat 90 procent: langer dan bijvoorbeeld Marokka nen of Surinamers naar hun 'cul tuurgebonden' programma's ke ken. Dit betekent niet dat de Turk se Nederlanders helemaal bijge praat zijn over de staatsgreep van vorige week en de daaropvolgen de zuiveringen. Wat ze ook kij ken, luisteren of lezen, ze krijgen maar één kant van het verhaal te horen, zegt Turkije-kenner Erik-Jan Zurcher van de Universi teit Leiden. De zenders in het pakket van Ziggo zitten bijvoorbeeld alle maal in het kamp van Erdogan. Maar ook de schaarse oppositie media staan voor hun eigen poli tieke visie. Alles is gekleurd. „Kenmerkend voor Turkse nieuwsitems is dat ze alleen maar gebruikt worden om een bepaald verhaal te ondersteunen. Het verhaal van president Erdo gan is nu dat interne binnenland se verraders zich laten gebruiken voor buitenlandse belangen. Dit komt elke dag terug. Alles wat er gebeurt, wordt in de journaals in deze lijn geplaatst." De laatste vier jaar heeft Erdo gan zijn greep op de klassieke media (televisie, kranten, radio) enorm vergroot. Ook het sluiten van internetsites is volgens hem aan de orde van de dag. „Internet is eigenlijk alleen het domein van de progressieve, seculiere jongeren in Istanboel en Ankara. De rest, en dat zijn heel erg veel mensen, kijkt televi- Zenders genoeg op televisie, maar ze vertellen altijd maar één kant van het verhaal sie. Zenders als NTV en in min dere mate CNN Türk waren voor heen echt goed, maar gaan nu mee in de lijn van de president, die alleen maar denkt in termen van dreiging." Ze moeten wel mee. De staats- zenders staan altijd onder contro le van de regerende AK-partij van Erdogan, maar ook voor de grote bedrijven die eigenaar zijn van de commerciële media, zijn goede banden met de staat een zaak van leven of dood. Het gaat ontgaat ons vaak, zegt Zurcher, maar de berichtge ving is over het algemeen ook erg antiwesters. „De recente aan slag in Istanboel is door een machtige zender als Yeni Safak niet toegeschreven aan Islamiti sche Staat, maar aan de CLA." Vol gens Zurcher drijft het wereld beeld van veel Turken af van de werkelijkheid. „Dat hebben ze niet in de gaten. In Nederland niet, maar ook in Turkije niet. Ze zijn gevangen in hun eigen we reld. Turkse media zijn een dra ma." Een gemiddeld nieuwspro gramma, 'en niet alleen van de staatsmedia', toont ook veel meer geweld dan wij in Nederland ge wend zijn. „Nu dus alleen het ge weld van de coupplegers." Zur cher: „Waar bij ons de aandacht in de media is verschoven naar de zuiveringen, blijven de Turkse media laten zien wat er vooraf ging aan die zuiveringen. Zo hou den ze de woede in stand." ren geslaagd de regering omver te werpen, dan hadden ze voor talrijke belangrijke posten al na men. Behalve voor de twee top posities in de strijdkrachten. Op een lijst die gevonden is, staan de namen van 413 officieren en generaals, en hun posities na de staatsgreep. De namen van ministers of van de president worden niet ge noemd. Ook komen er geen na- men op voor van politici uit de oppositiepartijen, omdat het land waarschijnlijk voor een be paalde tijd zou worden bestuurd door een militaire junta. Net als in 1980. De twee topposities - chef van de generale staf en commandant van de landmacht - waren niet ingevuld, omdat de kandidaten daarvoor, zoals de zittende staf chef Hulusi Akar, bedankt had den en andere militaire leiders nog werden gezocht toen de coup overhaast begon. Diverse generaals zouden hun positie behouden, maar daar naast extra functies krijgen zoals general manager van de Turkse staatstelevisie TRT, ceo van Tur kish Airlines, en burgemeesters posten in steden als Istanboel, Ankara en Izmir. Landverraders De burgers lieten zich echter niet intimideren door tanks, ge vechtshelikopters, geweren en straaljagers. Ze gingen massaal de straat op. In totaal verloren 312 mensen het leven, onder wie tientallen putschisten. Deze 'landverraders zullen eeu wig branden in de hel'. Daar zijn de familieleden van de slachtof fers en miljoenen Turken van overtuigd. Die straf is echter nog onvoldoende. De religieuze auto riteiten weigeren hun een islami tische begrafenis te geven. En ge meenten willen hun stoffelijke resten niet hebben. Burgemeester Topbas van Istanboel heeft een stuk grond aangewezen waar ze begraven mogen worden. Hij noemt het de 'begraafplaats van de landver raders'. „Iedereen die daar langs komt zal hen vervloeken. Zij zul len niet kunnen rusten in hun graven." VVD-Kamerlid Han ten Broeke wil dat er ook geen nieuwe stap pen worden gezet in het toetre dingsproces, 'zolang er geen garan ties zijn voor de rechtsstaat'. Dat blijkt uit vragen die de partijen gisteren hebben gesteld aan het ka binet. Een woordvoerder van de Duit se regering noemde het gisteren ook al ondenkbaar dat er een Het is onacceptabel dat de gesprekken met Turkije in deze situatie doorgaan nieuw hoofdstuk wordt aangesne den in de gesprekken met Turkije. De reactie van de Turkse regering op de poging tot staatsgreep van afgelopen weekeinde staat dat niet toe, vindt Berlijn. Het kabinet kiest zijn woorden over het kandidaat-lidmaatschap vooralsnog voorzichtiger. Minister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken noemt de ontwikkelingen in Turkije 'zeer zorgelijk'. Ook stelt hij dat de doodstraf niet te verenigen is met de fundamentele voorwaarden voor EU-toetreding. Maar het kabinet wil wel in ge sprek blijven met Turkije om op die manier de mensenrechten onder de aandacht te houden. De PvdA juicht dat toe. „We willen de deur naar Tur kije niet dichtgooien", zegt PvdA-Kamerlid Ma- rit Maij. „Herstel van biliteit en rust is in het lang van Turkije en ook van ons." Het geduld van de oppositie in de Tweede Kamer is inmiddels wel op met Turkije. „Dit Turkije mag nooit lid worden", aldus D66-Kamerlid Kees Verhoe ven. „De EU heeft de afgelo pen tijd te vaak weggekeken van wat er in Turkije gebeur de, deels van wege de vluchtelingendeal die is gesloten." „De onderhandelingen over toe treding moeten gestopt worden. Het is onacceptabel dat de gesprek ken doorgaan, terwijl de situatie in Turkije haaks staat op de waar den die je zegt te vertegenwoordi gen", vindt SP-Kamerlid Sadet Karabulut. „Wat moet er nog meer gebeu ren voordat de onderhandelin gen over toetre ding van Turkije worden ge stopt?", vraagt CDA'er Raymond Knops zich af. zaterdag 23 juli 2016 President Erdogan, giste ren op bezoek in een moskee in Ankara. FOTO REUTERS De meeste Turkse Nederlan ders halen hun informatie over de staatsgreep en de nasleep ervan bij Turkse media. „Nieuws wordt daar alleen ge bruikt om een verhaal te onder steunen." Mark van Assen Rotterdam internet Tijdens de militaire couppo ging op 15 juli tegen de Turkse regering en president Erdogan verloren in totaal 312 mensen het leven, onder wie tientallen putschisten. Regeringspartijen VVD en PvdA willen dat er niet met Turkije ge sproken wordt over toetreding tot de Europese Unie, zolang de noodtoestand daar voortduurt. Deborah Jongejan Den Haag Sadet Karabulut, SP Sadet Ka rabulut FOTO MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15