r- 14 NI j De staatsgreep tegen de Turkse regering werd door verzet van burgers tot staan gebracht. Wat als de coup wel was gelukt? ,vajjraQfW<y4; y s 7 I eneraals heb ben de neiging zich voor te be reiden op de vo rige oorlog. En de vorige coup. De leiders van staatsgreep tegen de islamitische AKP-regering gebruikten de mili taire interventie van 12 september 1980 waarschijnlijk als voorbeeld en bron van inspiratie. Na jaren van politieke instabili teit en dagelijkse schietpartijen tussen extreemlinkse en extreem rechtse militanten in de jaren 70 nam een junta onder leiding van de chef van de generale staf, Ke nan Evren, in de zomer van 1980 de macht over. Tanks namen stra tegische posities in. Een verkla ring van de coupleider werd voor gelezen op de staats-tv. Evren kon digde de staat van beleg af. De militaire machthebbers slo ten premier Süleyman Demirel en andere partijleiders op. Kranten kregen een verschijningsverbod. Politie en leger arresteerden zeker 500.000 mensen, 50 werden geëxe cuteerd, honderden stierven in ge vangenissen als gevolg van marte lingen. De junta stelde een nieu we, autoritaire grondwet op. De democratie werd pas na drie jaar hersteld, nadat coupleider Evren zich eerst tot president had laten kiezen. Er zijn aanwijzingen dat de putschisten van 15 juli een soortge- lijk scenario in gedachten hadden. Veel is nog onduidelijk. Bewijzen komen mogelijk boven water tij dens de processen tegen de 119 ge neraals en admiraals - een derde van de Turkse militaire top - die in staat van beschuldiging zijn ge steld. Vliegvelden De militairen volgden de eerste stappen uit het draaiboek voor coups. Ze bezetten strategische bruggen en vliegvelden. Comman do's probeerden president Erdo- gan op zijn vakantieadres in het Grand Yazici Hotel in Marmaris te verrassen en gevangen te nemen. Gevechtshelikopters beschoten het konvooi van premier Binali Yildirim. Militairen drongen de ge bouwen van de staatszender TRT in Istanboel en Ankara binnen en dwongen de anchorvrouw hun zo geheten 'Publieke Verklaring Nummer f voor te lezen. Daarin stelden ze dat het doel van de coup het herstel was van 'de de mocratie, de rechtsstaat, de rech ten en vrijheden, en de veiligheid van de bevolking en de staat'. Ze gaven de indruk 'kemalisten' te zijn, aanhangers van de eerste militaire president en grondlegger van de seculiere republiek, Musta fa Kemal Atatürk. Ze noemden zichzelf de 'Raad van Vrede in het Vaderland', een duidelijke referen tie naar een van de bekendste ge zegdes van Atatürk: 'Vrede in het vaderland, vrede in de wereld.' In 'Verklaring Nummer 2', na mid dernacht, kondigde de groep een nationaal uitgaansverbod af. Ze hadden moeten ingrijpen, zo stel den ze, omdat 'de fundamentele rechten en vrijheden door de pre sident en zijn regering met voeten worden getreden, en de seculiere en democratische rechtsstaat, ge baseerd op de machtenscheiding, zijn geëlimineerd. Ons land is een autocratie geworden, geba seerd op angst.' Wat de mediastrategie betrof, leefden ze nog in 1980. Ze hadden geen rekening gehouden met de talloze Turkse commerciële en bui tenlandse tv-zenders, social me dia en apps zoals FaceTime en WhatsApp. Zo kon het volksver zet razendsnel op de been ge bracht worden. Een andere belang rijke zwakke schakel was dat ze opereerden buiten de bevelstruc tuur van het leger om, en zich ver keken op de steun die ze zouden krijgen van andere legeronderde len. Huiswerk Op één terrein hadden de putschisten wel hun huiswerk ge daan: het personeelsbeleid voor de post-coupperiode. Als ze erin wa- zaterdag 23 juli 2016 A SJIMW' VA. «te Coupplegers vergaten Mare Guillet Istanboel 0 Met apps als FaceTime en WhatsApp werd volksverzet ra zendsnel op de been gebracht. Premier Binali Yildirim in Ankara na de couppoging, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14