8 NI UT0YA 5 JAAR LATER Terug naar Utoya waar Anders Breivik vandaag precies vijf jaar geleden een slachting aanrichtte die de wereld schokte. Omwonenden willen geen monument. r Het is een wande ling die je naar de strot grijpt. De horrorfoto's staan nog op het net vlies. Jongens en meisjes tegen el kaar gedrukt in wanhoop, hand in hand soms, of levenloos hangend in het ijskoude water, gezicht omlaag. Precies vijfjaar geleden betrad An ders Breivik dit 'liefdespaadje' vol keien en dennenappels. Het slingert achterlangs Utoya, het kampeerei- land van AUS, de jeugdafdeling van de Noorse arbeiderspartij in het Tyri- fjordenmeer, even westelijk van Os lo. Een paar honderd meter verderop liggen de houten blokhutten, de kan tine en het kampeerterrein. De Russi sche revolutionair Trotski was hier ooit zomergast, evenals de latere Duitse bondskanselier Willy Brandt. Jens Stoltenberg, de huidige secreta ris-generaal van de NAVO, was AUS-jeugdleider. Utoya betekende politieke discussie, voetballen, gitaar muziek bij het kampvuur en vooral flirten. Er werd wat afgevreeën op het 'liefdespaadje'. Best lastig, want je bent nergens echt uit het zicht. Nu is het droog op het ongeveer zes voetbalvelden metende eiland. Destijds, op 22 juli 2011, was het spek glad door aanhoudende regen. En de dood waarde rond, vermomd als be hulpzame politieman. Jongeren kro pen toen tegen de rotsen, op de vlucht voor gegil, het geknal bij de kantine, verward door de helikopter van een tv-station die overvliegt. De geüniformeerde man deed alsof hij ze wilde geruststellen, riep dat hij op dracht heeft te beschermen. 'Mag ik uw legitimatie zien?', vroeg een meisje. Toen ze hem naderde, schoot de nepagent haar dood. Daar na nam hij de rest van het groepje op de korrel. Geen dekking hier, bijna nergens kun je je verstoppen. Een prijsschietlandschap als in een video game waar Breivik zo verzot op was. Hij wilde de volgende generatie link se leiders uitroeien want de meeste ministers en premiers waren lid van AUF en gingen op zomerkamp. Een marmeren engeltje rust speels in het mos. Vier verwelkte rozen flan keren een glazen hart van kralen. Tonje Brenna zat vlakbij. Zag men sen op de grond liggen 'alsof ze wa ren geëlektrocuteerd'. Ze wilde zich verstoppen onderaan het pad. Links en rechts van haar werden jongeren geraakt. Ze hoorde lichamen kraken op de rotsen, vertelt ze in een recon structie van de Noorse tv. Brenna tel de de schoten. Na tweehonderd hield ze ermee op. Net als andere overlevenden en na bestaanden is de jonge vrouw even uitgepraat over Utoya. Ze is lokaal be stuurder in Akershus, trouwde met een kopstuk van de Arbeiderspartij en viert nu vakantie. „Ik weet niet of ze naar de herdenking gaat", zegt een medewerker. Eén uur en twaalf minuten kon An ders Breivik op Utoya zijn gang gaan, mede omdat een klungelig interven tieteam eerst naar het verkeerde ei landje voer en vervolgens halverwege de overtocht naar Utoya stilviel, om dat hun bootje overbeladen was. Dat laatste zag oud-militair Jorn 0verby gebeuren, toen de agenten zijn motorboot opeisten. Hij was al een paar keer rond het eiland geva ren om jongeren uit het ijskoude wa ter te vissen. Een kogel van Breivik vloog rakelings langs zijn hoofd. „Dzzzjing en daarna de knal van zijn geweer", zegt de huidige voorman in een machinefabriek. De regering eer de hem met de hoogste burgeronder scheiding die Noorwegen kent. Als voormalig wapenmeester informeer de 0verby de politie als eerste over het kaliber dat Breivik gebruikte. „Lichte kogel, zwaar explosief. Daar mee schiet je over duizend meter in een rechte lijn. Nog een geluk dat hij zo slecht kon schieten." Hij is er van daag niet bij als nabestaanden en par tijbonzen op Utoya een herdenking houden waarbij een nieuw studie- en herdenkingscentrum wordt geo pend. „Ik kan het niet aan. Ik ga naar Londen", zegt 0verby die elke vakan tie aan zijn houten huis timmert. Hij koestert het uitzicht over Tyrifjorden- meer. Hij is woordvoerder van de om wonenden van Utoya die tegen een herdenkingsmonument ijveren. Een Zweedse architect wil een kloof in een uitstekende landtong maken. Daarin komen de namen van alle slachtoffers. De omwonenden zijn niet tegen een gedenkteken 'maar we reus te zijn', moet de 'held van Utoya' - volgens de grote Noorse krant VG - dan lezen. Het raakt hem zichtbaar. „Weet u, het is al moeilijk genoeg dit te verwerken. Ik heb een jaar in een praatgroep van bewoners gezeten. Ik wil niet in een rouwmo- nument wonen en steeds worden herinnerd aan al die ellende. Nu lijkt het mee te vallen maar de bladeren vallen straks van de bomen en dan kijk ik er vol op. Elke lange winter." Jorgen Frydnes is de nieuwe manager van Utoya. Zijn voorgangster Monica willen er geen onderdeel van zijn', zo als 0verby het verwoordt. 0verby oogt stoer, maar tranen staan hem in de ogen als hij vertelt over die 22ste juli. Over de jongen met het half afgeschoten gezicht die hij opviste. „Die is er geweest, dacht ik. Maar de knul redde het." Overby en anderen betalen een topadvocaat om het monument tegen te houden. In de sociale media krijgt hij ervan langs, omdat hij voor de waarde van zijn huis zou vrezen. 'Voor mensen als u is het kennelijk moeilijk gene- vrijdag 22 juli 2016 Impressies van Utoya, vijf jaar la ter. Rechts oud-mi litair Jorn 0verby die als een van de eersten de jonge ren op het eiland te hulp schoot. FOTO'S BOB VAN HUËT Grote foto: Artist impression van het omstreden mo nument. FOTO JONAS DAHLBERG STUDIO Bob van Huët Utoya naa Jorgen Fryd- nes: 'Na de her denking weer zomerkamp.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8