Kamerleden lobbyen bij Duitse collega's Doek valt voor videorecorder Politie Brazilië pakt tien IS-verdachten op NIEUWS 7 PAULINE BIJSTER Column Donaties aan goede doe len nemen toe. Zelf geef ik liever geld aan kleine initiatieven, via crowdfunding bijvoorbeeld. Gisteren kwam het goede doel vanzelf mijn mailbox binnen, genaamd: 'Ik ga naar Lesbos. Wil je me hel pen?' Het verzoek kwam van Ro- anne van Voorst, antropoloog en schrijver van het zeer fijn leesbare boek De beste plek ter wereld, over leven in een slop penwijk in Jakarta en de titel is niet eens heel ironisch bedoeld. Ze werkt in, schrijft over en is ook gepromoveerd op het onder werp ontwikkelingswerk. Los van haar werk gaat ze nu op Les bos vrijwilligerswerk doen via Because We Carry. Dat laatste is ook een mooi initiatief, opgezet door drie jon ge vrouwen die geen zin had den om in Nederland vanaf de bank te blijven toekijken hoe mensen verdrinken in de Mid dellandse Zee en erheen zijn ge gaan. Ze helpen bootvluchtelin gen met veilig aankomen, war me maaltijden en andere handi ge dingen zoals draagzakken voor baby's - van de kust naar kampen is soms nog 50 kilome ter lopen. Je kunt altijd tegen je zelf blijven zeggen dat je geen geld en geen tijd hebt om te hel pen. 'Maar dit weekend dacht ik: ik heb inderdaad geen geld en geen tijd, maar ik ga nu toch', schrijft Van Voorst. Ik voel me aangesproken, en wil dus graag geld overmaken. Het principe van crowdfunding vind ik briljant: als je Facebook- vrienden allemaal een euro ge ven, heb je zo 500 euro bij el kaar voor een ticket Lesbos. Voor de gever ligt dit echter in gewikkelder. Want: is één euro niet te weinig? Is dertig te veel? 'Wat je kunt missen' is te vaag. Zo heb ik dus gisteren twaalf keer het bedrag in mijn bank-app aangepast voor ik op 'verstuur' durfde te drukken. En om dezelfde reden heb ik nog steeds geen euro overgemaakt naar het initiatieflederi.org van acteur Nasrdin Dchar en ande ren, zij willen een soort vredes mars organiseren in september voor alle mensen in Nederland die nog wél geloven dat de mees te mensen nog geloven dat we elkaar gewoon lief vinden in plaats van haten: ook al zo'n goed idee. Maar ik weet dus niet met welk bedrag. De kleine problemen van een goedbe doelende donateur. Is één euro niet te weinig? Is dertig te veel? 'Wat je kunt missen' is te vaag Veel bacteriën op barbecuevlees Patiënt ziek door nieuw tekenvirus Duitsland geeft te weinig priori teit aan goede trein- en vaarver- bindingen met Nederland, vindt de Tweede Kamer. Daarom zetten Kamerleden van WD, PvdA, SP en D66 een opmer kelijke stap: ze gaan zelf lobbyen bij hun Duitse collega's in de Bun destag. Kamerleden brengen geregeld buitenlandse werkbezoeken, maar dat ze zo nadrukkelijk gaan lob byen komt vrijwel nooit voor. Ze maken zich dan ook grote zorgen. Duitsland dreigt projecten die voor Nederland belangrijk zijn op de lange baan te schuiven. Het Duitse parlement zal daar in het najaar over beslissen. „Belangrijke investeringen heb ben aan Duitse zijde een lage prio riteit. Dat willen we omkeren", zegt WD-Kamerlid Betty de Boer, die het initiatief heeft geno men voor de lobby. „Dat is ook in het belang van Duitsland. Rotter dam is de belangrijkste haven voor Duitsland, we moeten dus zorgen voor goede verbindingen." PvdA-Kamerlid Duco Hoogland: „Duitsland gaat bepalen waar ze welke investeringen gaan doen en dat is belangrijk voor onze handel. Daarom moeten we er nu naartoe, anders zijn we te laat." Een belangrijk punt voor Neder land is de snelle intercityverbin ding tussen Eindhoven en Düsseldorf. Daarvoor is een ver dubbeling van het spoor nodig in Aan Duitse zijde hebben belangrijke investeringen een lage prioriteit een deel van Duitsland, maar dat heeft voor de oosterburen geen prioriteit. Als het aan de Duitse re gering ligt zal er naar verwachting niet voor 2030 aan die klus wor den begonnen. Ook het uitdiepen van de Rijn staat niet bovenaan het prioritei tenlijstje van het buurland. Rege ringspartij WD vindt dat de ri vier snel moet worden uitgebag gerd, zodat de binnenvaartsche pen er goed doorheen kunnen. Ook de sluizen zouden beter on derhouden moeten worden. „We moeten onze investeringen beter op elkaar afstemmen", vindt De Boer. „De Betuweroute is een slecht voorbeeld. Wij waren er al mee klaar, maar de Duitsers zijn jaren later begonnen met de aan leg van het spoor aan hun kant. Daardoor hebben we de Betuwe route niet ten volle kunnen benut ten." De Kamerleden De Boer, Hoog land, Eric Smaling (SP), Martijn van Helvert (CDA) en Stientje van Veldhoven (D66) vliegen op vrijdag 23 september naar Berlijn, waar ze spreken met Duitse parle mentariërs en mogelijk ook met de Duitse regering. De provincies Limburg, Noord-Brabant en gemeenten Eindhoven en Heerlen lobbyen al tien jaar voor een intercityverbin ding met Düsseldorf en Keulen. Ook minister Schultz van Haegen (Infrastructuur) probeerde on langs haar Duitse collega al te be wegen tot de aanleg van de snelle verbinding. TOKIO Het laatste bedrijf dat nog ouderwetse videorecorders maakt, het Japanse elektronicabedrijf Fu- nai, stopt daar deze maand mee. De apparaten worden nauwelijks meer verkocht en het is steeds moeilijker aan de benodigde on derdelen te komen, aldus de Japan se zakenkrant Nikkei. De VHS-videorecorder werd veertig jaar geleden op de markt gebracht door JVC. Concurrenten als Sony (Beta- max) en Philips (V2000) kwamen met eigen systemen, maar stapten uiteindelijk na een harde concur rentiestrijd over op VHS, dat daar mee de algemeen geaccepteerde technologie werd om video op te nemen en af te spelen. De komst van de dvd in 1995 bete kende het begin van het einde voor de videoband en -recorder. Filmmaatschappijen brengen al ze ker tien jaar geen films meer uit op VHS. Op Funai na zijn alle fabrikan ten de afgelopen jaren al gestopt met de productie van videorecor ders. De groep noemde zich Verdedi gers van de Sharia en zou zijn geïnspireerd door Islamitische Staat. „Op internetfilmpjes zwoe ren ze trouw aan IS", zei de Brazili aanse minister van Justitie Alexandre de Moraes op een pers conferentie in Brasilia. Braziliaanse inlichtingendien sten volgden de groep sinds april in wat 'Operatie Hashtag' is ge doopt. Er werden onder meer WhatsApp- en Telegram-gesprek- ken en internetpagina's bekeken. Daaruit bleek dat de verdachten, allen met de Braziliaanse nationa liteit, de recente aanslagen in Pa rijs, Orlando en Nice vierden en voorbereidingen pleegden voor een aanslag tijdens de Spelen. Nadat duidelijk was dat de groep via internet in Paraguay pro beerde een kalasjnikov te kopen, De groep vierde de aanslagen in Parijs, Orlando en Nice en probeerde een kalasjnikov te kopen greep de politie in. De aanhoudin gen vonden plaats in Rio de Janei ro, Sao Paulo en acht andere sta ten in het noorden, midden en zuiden van Brazilië. Er zijn nog twee verdachten op de vlucht. „Het gaat duidelijk om een ama teuristische cel, zonder goede voorbereiding of organisatie en zonder helder doelwit. Er is geen direct contact geweest met IS. Maar we mogen terroristen geen enkele kans geven", aldus De Mo raes. Het is voor het eerst dat in Brazi lië mogelijk IS-gelieerde terroris ten worden aangehouden. Brazilië heeft ook nauwelijks ervaring met internationaal terrorisme. In maart van dit jaar werd een specia le anti-terrorismewet aangeno men, die politie en justitie ver gaande bevoegdheden geeft bij on derzoek naar terroristen. vrijdag 22 juli 2016 @paulinebijster Goed doe DEN HAAG Barbecuevlees blijkt nog steeds vaak besmet met '(te) veel of po tentieel ziekmakende bacteriën', meldt dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier op basis van een steekproef. In totaal werden 28 stukken barbecuevlees van ne gen supermarktketens onder zocht. Daarvan bleek 40 procent besmet met één of meer soorten (potentieel gevaarlijke) bacteri ën. Een vijfde van het geteste vlees was volgens Wakker Dier al aan het bederven. Barbecuelief hebbers wordt aangeraden het rauwe vlees niet in de zon te la ten liggen en het goed te door bakken. DEN HAAG Voor het eerst in Nederland is iemand ziek geworden na een beet van een teek die het en- cefalitisvirus bij zich droeg. Dat maakte het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) gisteren bekend. De patiënt, die werd gebeten op de Utrechtse Heuvelrug is herstellende. Drie weken gele den dook dit virus voor het eerst op in ons land. Een be smetting verloopt meestal zon der klachten. Wie ziek wordt, krijgt last van koorts, hoofd pijn en spier- en gewrichtspijn. Heel soms ontwikkelt zich her- sen(vlies)ontsteking. De Tweede Kamer vindt dat Duitsland te langzaam werkt aan snelle en goede verbindin gen tussen beide landen. Dus is er door Kamerleden een specia le 'lobbytrip' opgezet. Deborah Jongejan Den Haag Betty de Boer, Kamerlid WD Op verschillende plaatsen in het land heeft de Braziliaanse poli tie tien verdachten aangehou den die van plan zouden zijn een aanslag te plegen tijdens de Olympische Spelen. Joost de Jong Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7