6 NI Op bezoek bij Willem-Alexander Scooterheid Franck bleef inslaan op chauffeur moordtruck Nice De beelden gingen de wereld over: Franck Saga probeerde op zijn scooter aanvaller Mohamed Bouhlel te stoppen tijdens de aanslag in Nice. „Hij sloeg me met het geweer op mijn hoofd." vrijdag 22 juli 2016 OPEN DAGEN De Grote Balzaal (links) en de Balkonzaal zijn twee van de ruim tes van Paleis Noordeinde, het werkpaleis van de koning in Den Haag, die vanaf morgen open zijn voor publiek. De entreekaar- ten voor het paleis waren al op de eerste verkoopdag uitver kocht. Voor de Koninklijke Stal len, vanaf dinsdag open, zijn nog kaarten, foto lex van lieshout/anp Karolien Koolhof Nice Veel mensen dachten dat de uit Nice afkomstige Franck Saga zijn helden daad niet had overleefd. Niets is minder waar. Hoewel de medewerker van het vliegveld in Nice zowel psychisch als lichamelijk een flinke klap heeft ge had, is hij springlevend. Aan de regio nale krant die hij dagelijks leest, Nice Matin, was hij bereid zijn verhaal te doen over zijn actie op de avond van de aanslag. Hij vertrok net iets te laat richting het vuurwerk, wat - volgens hem - zijn redding is geweest. Saga vertelt: „Toen ik langs een groot kruispunt reed, ging alles nog goed. We kwa men mensen tegen die naar huis gin gen. Ter hoogte van de universiteit voelden we een menigte achter ons bewegen. We hoorden mensen schreeuwen en auto's die dwars op de weg gingen staan. Mijn vrouw zei tegen mij: 'Stop, er klopt iets niet'. Toen we terug wilden rijden, zagen we de menigte alle kanten op ren nen, alsof die ergens voor vluchtte. Toen zagen we de vrachtwagen." Franck ging achter de aanvaller aan: „Ik moest 6o kilometer per uur rijden. Ik had niet eens de tijd om in mijn achteruitkijkspiegel te kijken. Hij reed over de stoep. Ik heb in mijn hoofd nog de beelden van licha men die alle kanten op vlogen. Ik be greep het onmiddelijk en besloot om gas te geven. Mijn vrouw, die achter op zat, trok aan mijn arm en vroeg me waar ik heen ging. Ik ben toen ge stopt en zei tegen haar: ga weg! Toen heb ik plankgas gegeven." Alles in de strijd De vijftiger reed zo hard als hij kon, vastbesloten om de terrorist te stop pen. „Op een gegeven moment was ik bijna bij de achterkant van de vrachtwagen. Ik heb een scooter met een flinke cilinderinhoud en die trekt snel op. Ik wilde hem stoppen tegen elke prijs. Ik was verdoofd, maar tegelijkertijd ook heel helder." Franck besloot alles in de strijd te gooien: „Ik stelde mezelf de vraag: wat ga je doen met dat scootertje van je? Toen heb ik hem tegen de vrachtwagen gereden. Ik ben hem daarna achterna gaan rennen. Ik her inner me dat ik viel en weer door ging. Ik wist niet meer wat ik deed. En uiteindelijk lukte het me om me vast te klampen aan de cabine." Hij stond vervolgens oog in oog met de dader en besloot hem aan te Ik heb mijn scooter tegen de vrachtwagen gereden Franck Saga De heldhaftige scooterrijder Franck Saga wilde de terrorist en zijn vrachtwagen tijdens de aan slag zelf stoppen. vallen: „Ik sloeg hem, en sloeg hem, en sloeg hem nog eens. Met alle kracht in mijn linkerhand, ook al ben ik rechts. Op zijn gezicht. Hij zei niets. Hij dook niet weg." Mohamed Bouhlel probeerde hem vervolgens neer te schieten, maar het pistool weigerde: „Ik had het idee dat hij zijn wapen wilde repareren of te la den. Hij richtte op mij, haalde de trekker over, maar het werkte niet." Franck wilde tot het uiterste gaan om te voorkomen dat er nog meer slachtoffers zouden vallen. Hij ver telt: „Ik was heel helder en bereid om te sterven om hem te stoppen. En ik bleef hem slaan. Ik probeerde hem via het raam uit de cabine te trekken. Omdat ik die verdomde deur niet open kreeg. En ik sloeg weer... Uiteindelijk sloeg hij me met het geweer op mijn hoofd. Toen zag ik sterretjes. Ik ben van de treeplank gevallen, maar er ook direct weer op geklommen!" Dekking Het was uiteindelijk de politie die de vrachtwagen tot stilstand wist te brengen. Franck zocht dekking toen de agenten begonnen te schieten: „Ik besloot me tussen de wielen van de vrachtauto te laten glijden. Maar ik kon daarna niet verder. Ik ben toen plat op mijn buik gaan liggen, met mijn hoofd naar de zijkant. Er werd overal geschoten." Zodra de terrorist was uitgescha keld was Francks eerste reflex om te checken of zijn zoon en vrouw onge deerd waren. Dat was het geval. In het ziekenhuis werd hij onderzocht, maar op enkele bloeduitstortingen en een gebroken rib na kwam hij er lichamelijk gezien redelijk goed van af. Geestelijk is hij er erger aan toe: „In het ziekenhuis kon ik niet sla pen, ondanks de medicijnen die ze me gaven. De beelden blijven maar draaien in mijn hoofd. Niet van hem, maar van die omvergemaaide men sen. Kinderen... Dat moet stoppen." Francks zoon bleek uiteindelijk de motivatie voor zijn heldendaad. Hij besluit: „Ik had het idee dat hij hele maal tot het einde wilde gaan, tot Castel Plage. Nog meer slachtoffers maken. In mijn hoofd wist ik dat mijn zoon op de Place Masséna was. Dat gaf me de kracht en de moed om hem tegen te houden. Ook al moest hij me drie kilometer meesleuren, het zou hem niet lukken." 'Ik was bereid te sterven om hem te stoppen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6