€429,- www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 5 Bestuurders NS vervolgd voor aanbesteding Limburg BOEK NU! Behoefteaan seks blijft als je ouder wordt, gehandicapt of ziek bent Justitie gaat de NS en meerde re ex-toplieden van het spoor bedrijf en zusterbedrijven ver volgen voor de omstreden aan besteding van het openbaar vervoer in Limburg. Zij wor den verdacht van valsheid in geschrifte en/of omkoping en het schenden van bedrijfsge heimen bij de aanbesteding van het Limburgse openbaar vervoer. De hoofdverdachten zijn NS Groep NV en een oud-bestuurder, een bestuur der van de transportholding van Abellio, twee bestuurders van QBuzz en een externe ad viseur. In totaal zijn twintig concessies en aanbestedingen onder de loep genomen die tussen r januari 2010 en april van dit jaar zijn verkregen door Qbuzz, Abellio en NS. Vanwege onregelmatigheden bij de aanbesteding van het ov in Limburg moest NS-topman Timo Huges destijds het veld ruimen. VASTGELOPEN -r-.Lr Meld poep op stoep met app orgmedewerkers krij gen vaak signalen dat ouderen, zieken of ge- handicapten behoefte I hebben aan seks en in timiteit. Toch informeert 54 pro cent daar zelden of nooit naar. De beroepsvereniging V&VN die het onderzoek deed, vindt het taboe 'schrijnend'. „Het kan niet zo zijn dat seksua liteit op de drempel van het zie kenhuis, verpleeghuis of de thuis zorg ophoudt te bestaan", zegt Francis Bolle van V&VN. „Behoef te aan seks hoort bij het leven. Dat gaat niet weg als je ouder wordt, ziek of gehandicapt bent." De behoefte uiten ze op verschil lende manieren. Van een onschul dig verzoek om een knuffel of zoen tot ongewenste aanrakingen. Vaak worden die signalen niet op gepikt of expres genegeerd, ter wijl dat volgens Bolle juist het mo ment is om het bespreekbaar te maken. „Een verstandelijk gehan dicapte ervaart vaak gevoelens van opwinding. Het kan gebeuren dat die masturbeert op een plek die niet gewenst is. Dat wordt vaak als een probleem gezien in plaats van dat gezocht wordt naar een plek waar hij zich even kan te rugtrekken." Psychiatrische patiën ten of dementerenden kunnen juist vrij seksueel gedrag verto nen. „Daar moet je heel anders mee omgaan. De een moet je uit nodigen om erover te praten, de ander moet je afremmen." Volgens Bolle wordt in de oplei ding nauwelijks aandacht besteed aan dit onderwerp. Bovendien zijn verpleegkundigen en verzor genden relatief jong als ze het vak in rollen. Dat maakt de drempel om met cliënten over seks te pra ten hoger. Bolle: „Ik begon vrij jong als wijkverpleegkundige. Toen ik een jonge jongen na een auto-ongeluk moest wassen, kreeg hij een erec tie. Ik zei dat ik dat best moeilijk vond. Hij schaamde zich ook. Het luchtte op om er gelijk over te pra ten." Een meerderheid (71 pro cent) van de ondervraagden ziet het bespreken van de seksuele ge zondheid als onderdeel van hun vak. Maar zorginstellingen hebben er vaak geen (duidelijk) beleid op, zegt 86 procent van de ondervraag den. Sommige instellingen maken ge- bruik van sekswerkers voor cliën ten en patiënten. Rijndam Revali datie heeft een wekelijks spreek uur voor vragen op het gebied van seks en intimiteit. „De behoefte is groot", zegt Bolle. „Mensen kun nen te maken krijgen met erectie stoornissen of impotentie na een ongeluk of medische behandeling. Dan is het liefdesleven iets wat je met de patiënt en zijn partner moet bespreken." Ook zijn instellingen niet inge richt om in de behoefte te voor zien. Er zijn alleen eenpersoons bedden, deuren kunnen niet op slot en de privacy is ver te zoeken. Sommige deskundigen pleiten voor tweepersoonsbedden of een aparte 'hotelkamer' in verpleeghui zen, zodat bewoners tijd met hun partner kunnen doorbrengen. „In stellingen moeten uitstralen dat seks bespreekbaar is. Het gaat om simpele dingen. Kom niet onge vraagd de kamer binnen, maar klop eerst even op de deur. Dat ge beurt soms niet." Organisaties riepen vorig jaar in een manifest op intimiteit en sek sualiteit terug te laten komen in de opleiding. Ook pleiten ze voor meer privacy. D66-Kamerlid Vera Bergkamp riep staatssecretaris Martin van Rijn op om dit mee te nemen in zijn zorgplannen. „We zijn in ons beroep continu intiem met mensen bezig", zegt Bolle. „We kleden ze uit, wassen ze, maar de mooiste kant, seks en inti miteit, komen niet voor het voet licht." Het negeren van seksuele be hoeftes kan juist leiden tot meer agressie en ongewenste intimida tie tegen zorgverleners. Ruim een op de drie krijgt weieens te ma ken met seksuele intimidatie. „Sommige cliënten zijn eenzaam. Als ze hun seksuele behoeftes niet kwijt kunnen, worden die gevoe lens op ons geprojecteerd. Dat kun je beter voor zijn. Als ze ge holpen zijn met het bieden van privacy, een hotelkamer, porno film of sekswerker, help je andere problemen voorkomen." NU VANAF NU VANAF Reis- beoordeling Reis- beoordeling Andorra en Barcelona Toscane, Pisa, Florence en Elba vrijdag 22 juli 2016 DEN HAAG - Zonaanbidders hadden gisteren een bijzonder uitzicht: een kotter uit IJmuiden. Het schip liep vast voor de kust van Egmond aan Zee. Pas bij de tweede poging lukte het om het schip vlot te trekken, foto robin van lonkhuijsen/anp OUDEWATER Goed nieuws voor mensen die zich mateloos ergeren aan hon denpoep: sinds kort is het mo gelijk drollen in heel Nederland te melden via de 'Hondenpoep app', met foto voor de liefheb bers. Hiermee hoopt bedenker Jeroen Harzing uit Oudewater de landelijke overlast in kaart te brengen. Inmiddels stromen de meldingen binnen via de app. Harzing was als hondenbezitter de vele drollen zat en besloot het heft in eigen hand te ne men. „Initiatieven van gemeen ten blijven vaak kleinschalig." De Duitse politie heeft na 34 jaar een moord opgelost. Een 51-jarige man heeft be kend dat hij de 73-jarige vrouw in 1982 heeft beroofd en gewurgd. 'Geef hunkerende patiënt pornofilm' Verpleegkundigen en verzorgen den worstelen met seksuele be hoeftes van hun patiënten. Drie kwart krijgt ermee te maken, maar meer dan de helft ontwijkt het onderwerp, blijkt uit onder zoek. Tonny van der Mee Utrecht -Francis Bolle, V&VN Verblijf in hotel Massimo d'Azeglio 3 11 DAAGSE BUSREIS 9 sep (vertrekgarantie!)va. €619, 14oktva.€559, 10 DAAGSE BUSREIS 19 sep 15 okt (vertrekgarantie!) INCLUSIEF Verblijf o.b.v. halfpension Stadsrondrit Barcelona o.l.v. een gids Vervoer per comfort class touringcar Toscane in Italië heeft naast een prachtig heuvellandschap een heerlijk mediterraan klimaat en een enorme culturele rijkdom.Toscane is beroemd om zijn kunst, geschiedenis en aansprekende groene landschap. In Toscane vindt u eeuwenoude steden als Siena, Lucca, Pisa en Florence. Met deze combinatiereis laten we u kennismaken met de natuurlijke schoonheid van Andorra en de bruisende stad Barcelona. In de gezellige vakantieplaatsen Lloret de Mar of Malgrat de Mar aan de Costa Brava geniet u van de zee en het strand. De perfecte combinatie! ANVR Alle fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en per persoon o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. INCLUSIEF Verblijf o.b.v. halfpension Welkomstdrankje Stadswandeling Florence o.l.v. gids Vervoer per comfort class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5