44 6 COLUMN ROMKE VAN DE KAA Nederland telt bijna drie miljoen waterrecreanten. Op de meest uiteenlopende bootjes zoeken ze ontspanning. Deze week Hester van den Hoek en Jasper Flapper, die willen leren zeilen op de Noordzee. Als deininggevoelige leek - die hooguit van nut is als ballast als het schip aan de wind vaart - is het vooral genieten als de bijna 12 meter lange Beneteau First 40.7 het havenhoofd van Schevenin- gen passeert. Lage zon op het Kur- haus en de pier. Een zacht avond briesje en een scholekster die roe pend overkomt. Alleen al om dat ene gelukzalige moment zou je willen zeezeilen, maar Hester van den Hoek (28), ziekenhuisapotheker in opleiding, en Jasper Flapper (37), contractadviseur bij een groot concern, zijn toch echt met andere dingen bezig. Beiden leren het metier dat ons ooit de gou den eeuw bracht. Instructeur Jur Ringers (43) van Zeezeilschool Sche- veningen neemt alle handelingen die zijn uitgevoerd sinds we afmeer den nog eens door. Ging het zoals af gesproken? Ja, het voelt goed, zeggen Hester en Jasper. Ringers knikt in stemmend. Ontspanning, omdat je weet waar je mee bezig bent en zo telkens een stapje verder, dat is zijn motto. Deze passie is overigens niet goed koop. De 'Jeanne d'Arc' waarop wordt lesgegeven, kost al gauw 140.000 euro, maar je hoeft niet zelf een jacht te bezitten om de sport te kunnen beleven. Er zijn zat betaalbare moge lijkheden, gezien de drukte voor de kust van Scheveningen. Hester werd ooit met het zeilvirus besmet tijdens een zeilkamp op de middelbare school. Nu wil ze verder. De Noordzee is even wat anders dat de vriendelijk Egeïsche Zee waar ze net vakantie vierde. „Er wordt hier met je gespeeld door de elementen. Je bent afhankelijk van de wind en de golven. Dat vind ik erg mooi en het geeft dat gevoel van vrij zijn." Ze wil graag 'mooi zeilen'; best wel hard dus, maar vooral veilig, harmonisch, en met zelfvertrouwen. Jasper heeft een andere motivatie en droomt ervan ooit aan een van de grote zeilraces mee te doen. „Mijn kick is om alles uit een boot te halen wat erin zit. En dan moet je eerst de techniek snappen en in de vingers krijgen." Een speelse race tegen een tweede boot is voor hem geen geintje. Hypergeconcentreerd gaat hij ertegenaan en wil dat de instructeur hem elk geheim vertelt om nou net nog dat ene knoopje extra snelheid te winnen. Navigeren Kan elke Kagerplassenvirtuoos dus ook uit de voeten op de Noordzee? Het zeilen zal vast wel lukken. Maar op zee moet je kunnen navigeren, je moet andere regels kennen, ook in het donker kunnen varen. Na een uurtje zeilen, zie je geen kust meer en dan moet je wel weten waar je naartoe gaat en wat je doet. Met an dere woorden: wat extra training is wel zo veilig voordat je het water op gaat. Jur sluit af met een cruijfhaanse doordenker: „Zeilen is 10 procent van zeezeilen, alleen je doet er 80 procent van de tijd over om het te leren." Al moet je niet verwachten dat de voet en de bescherm- hoes bij die prijs zijn inbe grepen. De voet is meestal een stuk beton van 20 tot 40 kilo - nog net te verschui ven, maar met moeite. De plastic voet die je via de tuinslang met water kon vullen is in onbruik geraakt. De modieuze belevenispa rasol is een zweefparasol die mooi past bij de zwevende stoelen en hangmatten die nu bon ton zijn. Bij de zweefparasol hangt het doek aan een apart armpje, dat onder een hoek aan de hoofdas is bevestigd. En omdat de zweefparasol zwaar is, wordt hij gehesen. Zweefparasols kunnen De zweefparasol kan bij een rukwind zomaar de tuin uit zweven meer dan 2.000 euro kosten, maar daarvoor heb je een flink oppervlak aan zeildoek. Grotere parasols hebben een grote voet nodig om wind vast op het terras te staan. Zo'n 60 kilo zware voet is bijna niet te verplaatsen, maar daar is iets op bedacht: de voet op wieltjes. Toch blijft het zaak om het weerbericht in de gaten te houden en bij code oranje de parasol preventief te strij ken. Want de zweefparasol kan bij een plotselinge ruk wind zomaar de tuin uit zweven - de ultieme beleve nis, maar niet de bedoeling. Zijn er alternatieven voor de tuinparasol? Jazeker, de partytent, al wordt die meer toegepast om bij een regen bui te voorkomen dat de wa terdruppels sissend in de barbecue belanden. En de parasolboom. Een parasolboom, of dakboom, is een boom die van nature in een parasolvorm groeit of in zo'n vorm wordt gesnoeid. Voorbeelden: de prieelberk en de parasol-iep. De popu lairste dakboom is de dak plataan, maar er zijn meer bomen die in een dakvorm kunnen worden gesnoeid. Wie weieens in Zuid- Frankrijk heeft gekampeerd, zal bekend zijn met de scha duw van de dakmoerbei. Deze witte moerbei vormt een lichtgroen loverdak. Dichter bij huis kennen we de linde, die steevast in een platte leivorm wordt ge snoeid terwijl daarvoor geen reden is. Wij kennen de lei linde en de dakplataan, maar voor hetzelfde geld kunnen we een daklinde en een lei plataan maken. Alles moet een beleve nis zijn, dus ook de tuin. En met beleve nis bedoel ik niet schoffelen en wieden, want dat is werk. Nee, een belevenis is loungen, rosé drinken en barbecueën. En - op warme dagen - de parasol hijsen. Want voorbij zijn de da gen waarop je een parasol opzette als een paraplu. De moderne parasol wordt ge hesen door middel van een zwengel waarbij de hij- ser een gezicht trekt alsof hij het grootzeil hijst tijdens de Volvo Ocean Race. Voor 25 euro kun je nog steeds een tuinparasol kopen. vrijdag 22 juli 2016 ^Jur Ringers (links) brengt Jasper Flapper en Hester van den Hoek het zeezeilen bij. FOTO FRANKJANSEN Precies weten wat e doet Bob van Huët Reageren? binnenen- buiten@persgroep.nl Tuinexpert Romke van de Kaa buigt zich elke week over zomerse artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: de zweefparasol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50