De ijzers in het T urkse vuur 4 NI O TURKIJE STAATSGREEP Als onderdeel van de noodtoestand schort Turkije het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens op. Tijdelijk' zegt vice-premier Kurtulmus. De Europese Unie maakt zich grote zorgen om de door president Erdogan af gekondigde noodtoestand in Tur kije. Brussel roept het land met klem op democratie en mensen rechten te respecteren, 'onder elke omstandigheid'. EU-buitenland- chef Federica Mogherini en EU-commissaris Johannes Hahn (Uitbreiding) deden gisteren hun oproep. In een verklaring uiten zij hun twijfel over de vergaande macht die president Erdogan zichzelf per decreet heeft toegeëigend. „Eerder zei Erdogan dat de maatregelen de rechtsstaat en fundamentele vrij heden op geen enkele manier zou den aantasten", staat in de verkla ring. „Wij verwachten dat die vol ledig worden gerespecteerd." Als onderdeel van de door presi dent Erdogan afgekondigde nood toestand schort Turkije het Euro pees Verdrag voor de Rechten van de Mens op. 'Tijdelijk' zo bena drukte vice-premier Kurtulmu, en 'net zoals Frankrijk heeft gedaan'. De EU wijst er in zijn verklaring op dat zo'n tijdelijke opschorting aan regels gebonden is. Het verdrag beschermt burgers onder meer tegen onrechtmatige gevangenisstraf en en martelin gen. Door het verdrag tijdelijk bui ten werking te stellen, zijn politie, leger en andere autoriteiten niet langer verplicht zich te houden aan de rechten die voortvloeien uit het verdrag. Wanneer bij hand having van de orde, tijdens verho ren op politiebureaus, of behande ling in de gevangenis mensen mis handeld worden, ten onrechte ont slagen of gearresteerd worden dan kunnen ze daar de overheid niet voor aanklagen. De autoriteiten hebben de vrije hand om zonder regels of restricties op te treden. Misbruik Deze carte blanche kan misbruik in de hand werken. Mensenrech tenorganisaties Amnesty Interna tional en Human Rights Watch hebben laten weten geschokt te zijn door de arrestatiegolven, die ook gisteren nog doorgingen. De gerespecteerde en onafhankelijk advocaat en journalist Orhan Ke- mal Cengiz en zijn echtgenote werden gisteren opgepakt. Vice-premier Kurtulmus beriep zich bij het aan de kant schuiven van de mensenrechten op artikel 15 van het verdrag, dat stelt dat sta ten daartoe de vrijheid hebben in geval van oorlog of ernstige bedrei ging van de veiligheidssituatie. Hij zei te hopen dat de noodtoe- De autoriteiten hebben de vrije hand om zonder regels of restricties op te treden stand mogelijk al na een of ander halve maand wordt ingetrokken. De buitengewone maatregelen zijn volgens hem nodig om de strijdkrachten en overheidsinstel lingen te zuiveren van aanhangers van de Turkse prediker Fethullah Gülen. Die wordt gezien als de aanstichter van de staatsgreep. „Ik garandeer dat de fundamen tele rechten en vrijheden van on ze burgers en het gewone dagelijk se leven niet worden aangetast door de noodtoestand", aldus Kur tulmus. Devlet Bahceli, de leider van de ultra-nationalistische MHP, liet weten dat zijn partij 'on voorwaardelijk achter de overheid en zijn mensen staat in deze don kere en moeilijke tijd, ten koste van wat dan ook'. Alle ambtenaren zijn slachtoffer van de noodtoestand. Alle verlo ven zijn ingetrokken. Niemand mag meer met vakantie. Ook voor het parlement is het zomerreces opgeschort. Gisteren werd de mo tie over het invoeren van de nood toestand door de regering in het parlement ingediend. De AKP van president Erdogan heeft daar een grote meerderheid. De motie werd met 346 van de 550 stem men aangenomen. Leven niet zeker In de Griekse stad Alexandroupo- lis kregen acht Turkse militairen een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden omdat ze illegaal de grens waren overgesto ken. Na hun deelname aan de staatsgreep vluchtten ze met hun helikopter naar Griekenland. Ze worden wel vastgehouden, maar niet in de gevangenis. In de ko mende maanden mogen ze hun aanvraag voor politiek asiel af wachten. Hun advocaat onder streepte dat de acht hun leven in Turkije niet zeker zijn. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft landge noten in Turkije opgeroepen in structies van de Turkse autoritei ten op te volgen. Ook adviseert het ministerie op zijn website mensenmassa's en demonstraties te mijden en de ontwikkelingen in Turkije goed te volgen. M Vluchtelingen. Turkije her bergt bijna 3 miljoen vluchte lingen. De Europese Unie is als de dood dat al die mensen naar hier komen en heeft een speciale deal gesloten met de Tur ken. Elke Syriër die sinds 20 maart illegaal arriveert in Grie kenland wordt op kosten van de EU doorgestuurd naar Türkije. Een boze Erdogan kan echter zo de deal opzeggen en de kraan weer opendraaien. Geen enkele Europese leider wil dat. 2 Strijd tegen IS. De vlieg tuigen van de internationa le coalitie die strijdt tegen Islamitische Staat stijgen op van de Turkse vliegbasis Incirlik, vlakbij de grens met Syrië. Het terugdringen van de terreur groep begint voor een belangrijk deel daar. En: sinds de coup is er geen stroom meer. Turkije heeft de boel afgesloten 'om rebellen niet de gelegenheid te bieden de basis te gebruiken'. De Amerika nen hebben generatoren, maar de boodschap is duidelijk. 3 De NAVO. In deze tijden van hernieuwd geruzie tus sen Rusland en de NAVO is Turkije een onmisbare bondge noot. Turkije heeft zichzelf aan gemeld om de kar te trekken van de Very High Readiness Joint Task Force, een zeer snel inzetbare bri gade van 5.000 soldaten waar mee de NAVO Rusland wil inti mideren. Een NAVO zonder de Turken is als een leeuw zonder zijn bovengebit. Olie en gas. Als Europa minder afhankelijk wil zijn van Russische brand stoffen, kan het niet buiten Tur kije. Twee belangrijke niet-Russi- sche oliepijplijnen (uit Irak en Azerbeidzjan) eindigen in de Turkse stad Ceyhan, aan de Mid dellandse Zee. Ook varen er elke dag tankers vol ruwe olie over de Bosporus richting Europa. vrijdag 22 juli 2016 Europese zorgen om 'carte blanche' Turkse overheid Mare Guillet Istanboel Leden van het Turkse SWAT-team patrouilleren over het Taksimplein in Istanboel. Mensenrechtenorganisaties hebben hun zorgen uit gesproken nu Turkije het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens heeft opgeschort, fotosedatsuna/epa De wereld kijkt toe hoe presi dent Erdogan zijn land zuivert van politieke tegenstanders. Er klinkt wat kritiek, maar heel voorzichtig. Mark van Assen Rotterdam/lstanboel Vier redenen waarom we Er dogan te vriend willen houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4