3 'Na deze brand blijven we op de camping' Altijd 26 graden en een hoge luchtvochtigheid Zwemparad s Er lopen flamingo's, je kunt er dwalen door een regenwoud of vanuit een luchtballon neerkijken op duizenden badgasten. Welkom in Tropical Islands, een tropisch resort in een oude zeppelin-fabriek in de vroegere DDR. TROPICAL ISLANDS heerst ook in de sauna en spa ruim tes, waar mannen en vrouwen naakt rondlopen en met elkaar het bubbel bad delen. Aanvankelijk bestond onder de lo kale bevolking en onder politici scep sis over de plannen voor het enorme indoor zwemparadijs. „Cargolifter, de initiatiefnemer van het zeppelin project, was net bankroet gegaan", vertelt perswoordvoerder Janet Schulz. „En toen kwamen de Malei- siërs met een al even exotisch plan. Maar na twaalf jaar is het iedereen in middels duidelijk dat dit idee wel werkt." De 'Geschaftsführer' (de topman) is Jan Janssen, een ervaren Nederlan der die onder meer voor Center Pares werkte. Ook het personeel komt overal vandaan. Janet Schulz: „Hier werken meer Nederlanders. Jullie hebben goede horeca- en toerisme opleidingen." De jongeman die de ballonvaarten begeleidt is een Zuid-Afrikaan. De ballon brengt je recht omhoog tot in de nok van de hal en een andere bal lon trekt je door de hangar heen, neerkijkend op de massa's badgasten. Die gasten kunnen ook terecht in een van de dertien café-restaurants met grote terrassen. Voor één ding moet je in Tropical Islands naar buiten: om de zon op je huid te voelen. Dit luchtkasteel van immense propor ties ligt midden in de lege velden van de regio Branden burg, 6o kilometer ten zuiden van Ber lijn. De futuristisch ogende koepel van Tropical Islands is niet te missen: 107 meter hoog, 210 meter breed en 360 meter lang. Negen voetbalvelden groot. Eind jaren negentig was het een fa- briekhal voor een mislukt zeppelin project, in 2004 verbouwden Maleisi sche investeerders het complex tot zwembad met een stukje regenwoud. In de loop der jaren kwamen er een buitenbad en een sauna en spa-afde ling bij. Belangrijke troef: de moge lijkheid om te overnachten. Dit kan in de hal in Spartaans uitgeruste can- vastenten en in luxere cabines, en buiten de hangar in stacaravans of op de camping. Avontuurlijk Badgast Gerhard Krupp (70), diens vrouw en hun twee kleindochters slapen in de tenten aan het Zuidzee strand. „De tenten hebben niet veel comfort, maar het is avontuurlijk om 's nachts in zo'n reusachtige hal bij kunstlicht te zwemmen", vertelt Gerhard, die de hele dag boeken leest op zijn strandstoel. „En we genieten van de lekkere temperatuur." De fa milie komt uit de Harz, enkele uren rijden hiervandaan. Er zijn ook veel Scandinaviërs van daag. Annika (36) uit Oslo is met haar man en drie zoontjes op doorreis naar Italië. „Vrienden hadden ons ge tipt", vertelt de Noorse tijdens de lunch: schnitzel met patat. „Vooral die glijbaan van 30 meter hoogte, waar je met 70 kilometer per uur vanaf gaat, vinden de jongens gewel dig." Een ander Noors paar, uit Bergen, is speciaal voor Tropical Islands naar Duitsland gereisd. „Zo'n reusachtig zwemparadijs vind je nergens", ver klaart Anette (34). „In Bergen regent het nu. We hebben last minute ge boekt en gaan nog een dagje naar Berlijn." Het systeem is simpel. Iedere gast krijgt een armbandje met een num mer. Daarmee kun je betalen en een kluisje openen. Omdat kinderen bui ten het zicht van de ouders nogal eens onbesuisd met de armbanden omspringen en omdat de glijbaan 5 euro extra kost, staan her en der scan- palen waarmee je je rekening kunt checken. Niemand hoeft bij de kassa's onaangenaam te worden ver rast. Tropical Islands kan dagelijks zes duizend gasten binnenlaten. Op deze doordeweekse dag is het vol genoeg voor een run op de ligbedden. Met handdoeken worden die snel veilig gesteld - het gaat hier net als aan de echte costa's. Flamingo's Wie niet de hele tijd op een strand- bed wil liggen kan minigolfen, duik- lessen nemen of door het indoor 're genwoud' flaneren. In die jungle met honderden plantensoorten leven de flamingo's, die onverstoorbaar naar voedsel zoeken. Maar het blijft een il lusie, dit tropenbos; de oer woudgeluiden komen uit luidsprekers en ka mermeisjes maken de 'boomhutten' schoon. Om de wer kelijkheid zo goed moge lijk na te bootsen zijn na tuurlijke materialen ge bruikt: hout, steen en riet. Puur natuur vrijdag 22 juli 2016 GO van dag en nacht, 's Nachts produceert hij een enorm aantal aseksuele sporen die bijna fluorescerend roze-oranje zijn. De biologische klok van deze schimmel wordt in het lab onderzocht omdat hij lijkt op die van mensen: een modelorganisme. Evolutionair gezien zijn we meer verwant aan een champignon - dat is ook een schimmel - dan aan een paprika. Er bestaan Dikke schimmel op het koffiedik. biologen die denken dat mensen zichzelf opwarmen tot 37 graden om schim mels buiten het lijf te hou den. Dat is te warm voor de meeste schimmels, maar niet voor alle en niet ieder een is ongevoelig. Vandaar dat in paddenstoelenkwe kerijen de kwekers toch graag met een kapje voor hun mond lopen: om de sporen niet in de longen te krijgen. Denk daar nog eens aan als je boven je composthoop gebogen staat! Groet, Gerda Laila (40) uit Bodegra ven: „We zaten net een dag op de camping in Zuid-Frankrijk toen de camper naast onze tenten in brand vloog. Een gasexplo- sie. Het vuur sloeg over en g verwoestte al onze ten ten - die van mijn vriend Eric en mij en de drie tenten van onze kinderen van 16, 13 en 5 jaar. Gelukkig raakte niemand gewond. We konden alleen de autosleutels, de laptoptas en wat kleding redden. Het is veel geregel met de verzekering en het consulaat, maar we blijven hier. We hebben een jaar voor deze va kantie gespaard, vandaar. We mogen gratis in een stacara van en onze medekam- peerders hebben allemaal spullen voor ons ingezameld. Zo lief." MET DANK AAN DE ANWB illusie in een fabriekshal In de hal heerst een temperatuur van zo'n 26 graden. De luchtvochtigheid bedraagt tussen de 40 en 60 pro cent, zodat tropische plantensoorten kunnen overleven. Vloerverwarming zorgt ervoor dat de badgasten geen koude voeten krijgen. De entreeprij zen variëren. Kinderen tot 5 jaar beta len niets. Volwassenen die het pakket 'tropen en sauna' nemen: 49 euro. Overnachtingen beginnen bij 69 euro (in een tent). Bij Tropical Islands wer ken zeshonderd mensen. Wierd Duk Ooit neergezet voor de bouw van transportzeppelins, tegenwoordig een immens zwemparadijs. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47