R a (3 7 JfJ 1 I Busreizen C7Q ËL 3 Land wordt geregeerd door alfa's, terwijl behoefte is aan techneuten U 579 629 799 899 Hoewel het aantal studen ten aan technische op leidingen al jaren sterk groeit, neemt het aantal bestuurders met een bèta-achtergrond af. De minister sploeg telt één bèta: Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken (biologie). De rest heeft van 'hogere' wiskunde vermoedelijk weinig kaas gegeten. Burgemeesters doen het wat dat be treft niet beter. Geen van de burger vaders van de vijftien grootste ste den deed een technische studie. Of je moet de opleiding telecommunica tie van Ahmed Aboutaleb (Rotter dam) meerekenen. „Heel erg, want de grootste proble men waar de mensheid mee te ma ken heeft, zoals het klimaat, genoeg voedsel voor iedereen en veiligheid, vragen om een interdisciplinaire aan pak, waarbij technologie een grote rol speelt. Die kun je niet oplossen met alleen maar alfa's en gamma's." „Zeker, zo veel. Bekend voorbeeld is de hogesnelheidslijn, waarbij onder politieke druk gekozen is voor de goedkoopste variant. Als in het be sluitvormingsproces bèta's betrok ken waren geweest, hadden zij kun nen waarschuwen dat het goedkoop ste bij aanschaf niet per se het goed koopste in de totale exploitatie is. Zij kunnen dat beter overzien. Dan zijn er nog ict-projecten die ontspoorden bij gebrek aan wiskundige experts. Deze projecten kosten ons geld, maar we lopen ook risico's zonder be trokkenheid van bèta's bij de veilig heid van spoorwegtunnels, waterpro jecten en bigdata-infrastructuur." „Dat alle TU-studenten nerds zijn die sociale vaardigheden missen, is een achterhaald idee. De nerd is niet meer die verlegen jongen met dat brilletje met pleister erop. In het be drijfsleven weten ze dat al: daar be staat bijna een derde van de top uit bèta's." „Ik geloof niet in dwang, maar in ver leiding. Bèta's vinden die functies echt wel interessant, maar zullen er niet snel op solliciteren. Stel topposi ties nadrukkelijker open voor hen." per Comfort Class touringcar Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 12 dagen al v.a. De wereld is Kras t; Ga naar Kras.nl/bus vrijdag 22 juli 2016 Mark Rutte Geschiedenis ■ie Wiebes Werktuigbouwkunde Jet Bussemaker Politicologie Sharon Dijksma Rechten De wetenschap is grofweg ingedeeld in drie richtingen: Alfa's bestuderen producten van de menselijke geest. Stu dies die daarbij ho ren: geschiedenis, taalkunde, theologie. De niet-menselijke na tuur vormt het stu die-object van bèta's. Studies: natuur- en scheikunde, biologie. Bij gamma's ligt de fo cus op het menselijk handelen. Studies: psychologie, sociolo gie, economie. Jeroen Dijsselbloem Stef Blok Landbouweconomie Bedrijfskunde 'Politiek heeft nerds nodig' Jeanine Hennis Schoevers Slechts één op de tien politici en topambtenaren heeft een bèta achtergrond, blijkt uit onderzoek van Willemijn Dicke van de TU Delft. Dat is zorgwekkend weinig, vindt ze. Julia Broos Den Haag Dat is niet veel. Hoe erg is dat? Kent u projecten die de mist in zijn gegaan, omdat er geen bèta's aan tafel zaten? Misschien zijn nerds niet geschikt voor een baan in de politiek? Zou een techneutenquotum voor het openbaar bestuur de oplossing kunnen zijn? Henk Kamp Opleidingscentrum Belastingdienst Lodewijk Asscher Politicologie Martin van Rijn Economie rtijn van Dam TdtSfinische Bedrijfskunde Jetta Klijnsma Hogere bestuursambtenaar "I'W oü Lilianne Ploumen Maatschappij geschiedenis Klaas Dijkhof Nederlands Recht Sander Dekker Bestuurskunde Edith Schippers Politicologie Bert Koenders Politieke en sociale wetenschappen nald Plasterk Biologie Ard van der Steur Nederlands Recht Melanie Schultz van Haegen Bestuurskunde Opatija, Parel van Kroatië Geliefde reis naar het uitstekende 3*Hotel Istra aan de kust in Opatija. Bezoek aan o.a. Rovinj en Krk. Inclusief drankjes bij het diner Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/39464 Zuid-Engeland Wight Zuid-Engeland doet bijna subtropisch aan! Kleurrijke tuinen, oude vissersdorpjes, burchten en kastelen. Met o.a. Stonehenge, Arundel Castle en Salisbury Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/39351 I Bernina Glacier Express Reis in het spoor van deze legendarische treinen door de machtige bergwereld van Zwitserland. Inclusief diverse treinritten t.w.v. 115 Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/39353 Elba, Sardinië en Corsica Geniet van een prachtige eilandentour Frankrijk en Italië. Ontdek de mooiste stadjes, natuur en kustlijn. Inclusief ferryovertochten Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/39371 12 dagen v.a. 7 dagen v.a. 9 dagen v.a. 12 dagen v.a. V-htirt- ,7i?iV" Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3