ZEELAND GEBOEKT Een geëmancipeerde vrouw in de jaren '50 Bijna 80 inzendingen Zeeuwse Boekenprijs Van zon en zomer ZEELAND 11 Wim Hendrikse in Axel schrijft een literaire thriller Familiegeheimen. 'Je hebt niet zoveel praatjes meer als je stembanden straks zijn doorgesneden'. vM We zitten in de tuin van Wim Hendrikse, er gens op het oogstrijpe platteland ten oosten van Axel. Vogels zorgen voor een zo mers geluidsdecor. Zelfs de zware motoren van tractoren en combines dragen bij aan het vakantiegevoel. De cover van het boek op tafel is onschuldig wit. Hoewel: de afbeel ding van de zwarte iPhone met een rode handafdruk erop verdrijft alle onschuld. Familiegeheimen - Een dode lijk spel. Het is de eerste thriller van Wim Hendrikse. Met gillende banden spoot de zwarte v-6 achteruit, dwars over Davy heen en zijn schedel deukte met een misselijkma kend geluid in elkaar toen een achter wiel van de loodzware auto er overheen bonkte en zijn hersenen over het wegdek smeerde. Ik mag niet vergeten om het profiel van de banden straks schoon te spuiten en de chroomvelgen op te poet sen tot ze glimmen, dacht de donkere fi guur in de auto Wim Hendrikse (1958) is tot nu toe vooral bekend van zijn boeken over David Bowie. Hij is een fan van de begin dit jaar overleden rockster sinds hij in 1974 de uitvoering van 'Rebel rebel' in Avro's Toppop zag. In 2004 publiceerde hij een catalogus met alles wat hij in de loop van de ja ren aan wetenswaardigs over Bowie had verzameld. Vier jaar later zag de biografie het licht, die later in het En gels werd vertaald. Dit jaar kon hij op 18 januari, een week na het plotse linge overlijden van Bowie, een geac tualiseerde versie van de catalogus en een nieuwe biografie presenteren. En over enkele maanden verwacht hij nog twee delen met alles over de liveoptredens van de artiest af te kun nen leveren. Dan heeft hij het ook wel gehad met de extravagante zan ger. „Eigenlijk", zegt Hendrikse, „schrijf ik liever dat soort werk." Hij wijst naar het boek op de tuintafel. Het idee voor de thriller Familiege- heimen dateert al van zeven jaar gele den, tijdens een vakantie. Hendrikse - geboren in Zonnemai- re, opgegroeid in Hoek - schreef op zijn achttiende al verhalen over zijn schooltijd. Die zijn nooit gepubli ceerd. Nu, aan het eind van een werk zaam leven als 'waterklerk' en boek houder, wil hij zich meer op het schrijven van boeken toeleggen. Hij zegt: „Ik heb altijd veel gelezen, dan doe je heel veel ideeën op. En ik heb fantasie. Als er wat opborrelt, noteer ik dat in mijn elektronische note book. Ga er maar vanuit dat ik meer ideeën heb dan ik uit kan werken." De thriller Familiegeheimen bestaat eigenlijk uit twee manuscripten, die zijn samengeschreven tot één geheel. In het ene deel figureren de twinti gers Johnny B. Goode en Susan Sa- Wim Hendrikse randon in de Verenigde Staten. Zij doen mee aan een bizar spel. Corin- ne, die beweert familie van hen te zijn, loodst hen via app-berichten door onherbergzame en lege delen van Amerika. Op die reis moeten ze moorden om te overleven en worste len ze met 'in hun hoofd geplante dromen'. Het andere deel van het boek speelt in Terneuzen en omge ving, waar privédetective Joop Hame link en zijn bejaarde vader voor het Amerikaanse duo klaarheid in het fa milieverleden proberen te brengen. 'Rustig aan met dat mes Lucy', zei Joop en hoorde zelf hoe dun zijn stem klonk. 'Als je DNA wilt afnemen, hoefje het niet van mijn keel te schrapen. Een paar haren afsnijden is ook goed. Boven dien verpest je op deze manier mijn over hemd.' De novelle heet Een geë mancipeerde vrouw. Schrijver Jan Brussee (1941) doceerde econo mie en wijsbegeerte van de eco nomie aan de universiteiten van Leiden en Rotterdam en was be leidsmedewerker bij het ministe rie van Financiën. Sinds 2011 woont hij in Middelburg. Naast publicaties op zijn vakgebied schreef hij boeken over Europese eenwording en de Britse histori cus en denker John Robert See- ley (1834-1895). Verder heeft hij de afgelopen jaren vier romans gepubliceerd. In de novelle is Ingrid van Bar- chem-Pilaat een jonge getrouw de vrouw in de jaren vijftig van de vorige eeuw in Apeldoorn. Ze is kinderpsychiater. Als ze een kind krijgt, is de vraag of ze haar praktijk wil voortzetten. Ouders en vrienden adviseren haar te stoppen. Haar man Peter is advo caat, voor het geld hoeft ze het niet te doen. Het boek is verschenen bij Boekscout, 105 pagina's. Er zijn dit jaar 78 inzen dingen voor de Zeeuw se Boekenprijs. Vergele ken met vorig jaar zijn er acht titels minder aangemeld. De door het Zeeuws Tijdschrift in 2003 ingestelde prijs is toe aan de veertiende editie. De Zeeuwse Boekenprijs is op gedeeld in drie afdelingen. Om te beginnen de boekenprijs zelf: die wordt toegekend door een vakjury bestaande uit commissa ris van de Koning Han Polman (voorzitter), Paul van der Velde (hoofdredacteur Zeeuws Tijd schrift), Perry Moree (directeur ZB), Jacqueline Bel (auteur en universitair hoofddocent), Jan van Damme (redacteur PZC) en Barber van de Pol (auteur). Verder komen alle ingezonden boeken in aanmerking voor de PZC-publieksprijs en kennen de Zeeuwse boekhandels een oeuvreprijs toe aan een Zeeuwse auteur. De winnaars worden za terdag 5 november bekendge maakt in het gebouw van de ZB in Middelburg. Zeeuwse schrijvers Soms, heel soms is het of iets helemaal alleen voor jou is bestemd. Dit gevoel, het hoogste wat een auteur kan be reiken, bezorgde Jan Campert (1902-1943) me met wat hij over Zoutelande schreef. Wat een briljant idee was het zijn in 1928 en 1929 in het tijd schrift Ons Zeeland opgenomen ar tikelen op te diepen en daarvan de bundel Uit een jeugd. Herinnerin gen aan Zeeland te maken. Prachti ge literatuur, vooral dus wanneer het over Zoutelande gaat: 'Ik weet niet of deze naam, ook in U, zulk een wonderlijke ontroering op roept.' Jawel, jawel, zeg ik tegen het papier, tegen de al vér voor mijn geboorte gestorven schrijver. Dat Zoutelande-gevoel zit blijk baar nog in de genen ook. Niet lang voor mijn moeder zou ster ven, liet ze zich nog één keer met de wensambulance naar het plaats je brengen. Per brancard de dijk op, een laatste blik over het gelief de dorp, de duinen, het strand, de zee. Voor Campert was Zoutelande 'een oude droom, een lang- en nooit-gekende vreugd.' Zijn 'klein aardsch paradijs' noemde hij het. Waarom? Misschien 'omdat het zoo kleintjes ligt weggedoken ach ter de hooge duinen, schuchter en lief als een bedeesd kind in moe- der's armen.' Tussen deze Wal- cherse herinneringen en de mijne zitten zestig jaar, maar toch klopt het nog allemaal, de uitzichten, de geuren en vooral de eindeloze Jan Campert 'droom van zon en zomer'. Ik herinner mij de bussen, SW stond erop, een verwijzing naar Stoomtram Walcheren, eindeloos lang voordien afgeschaft. Maar bij Campert rijdt de Stoomtram vol op en hij is de meest enthousiaste passagier ooit, vooral als hij na bijna een jaar afwezigheid naar Zeeland terugkeert. Al in de trein kan hij geen minuut blijven zit ten, hij hangt steeds uit het raam. In Middelburg, aan de overkant van de stationsbrug, wacht 'de tram, mijn tram'. Via Koudekerke (een knoop punt en daarom volgens hem 'het Roosendaal van Walcheren') en Zoutelande naar zijn eigen West- kapelle. Eigenlijk 'héél leelijk' weet hij, maar in de wervelende droom van Camperts proza wordt ook dit dorp mooi. vrijdag 22 juli 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Spel met familie en dood Jan van Damme Wim Hendrikse in de omgeving van Axel. fotocamileschelstraete FAMILIEGEHEIMEN Een dodelijk spel - Familiegeheimen. Een dodelijk spel Uitgeverij Aspekt 388 pagina's, 19,95 euro Mario Molegraaf UIT EEN IEUGD I Herinneringen aan Zeeland Uit een jeugd, herinneringen aan Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39