ZEELAND 9 e Noord Een gammele brug over een geul kan een nat pak opleveren als je niet oplet PZC ONLINE Sander Schomaker @Meub69 Wat ik onbegrijpe lijk vind van Froome is dat hij zijn fiets niet op zijn nek mee neemt. Dan kan niemand hem wat maken.. #tdf16 de oude spoorlijn. Spoorlijn? Ja, de herders hadden tot de jaren vijftig de beschikking over een 'mobiele spoorlijn' (een decau- ville), betoogt Buise. „Die rail verbinding moesten ze zelf tel kens opnieuw aanleggen om een kiepkar met schapenmest naar een schip in de dichtstbij zijnde geul te brengen of een kar met stro van het schip naar de stal te brengen. De geul lag zo'n 150 meter bij de schuur vandaan. Transport via het ei gengemaakte spoorlijntje was de makkelijkste manier om stro aan- en mest af te voeren. Over de schorren naar de Hedwigepolder konden de her- Westerschelde België Doel ders niet, omdat er aanvanke lijk geen recht van overpad gold op het aangrenzende schor." De schaapskooi werd als potstal gebruikt. Dat bete kende dat dagelijks een dun laagje nieuw stro over de mest in de kooi werd gespreid. Na een heel seizoen lag de vloer van de stal meters hoger. Al die mest moest van De Noord af als de schapen voor de herfst werden afgevoerd om te wor den geslacht. Kostbaar „De schaapskooi werd alleen in de zomer gebruikt. De dieren werden in het voorjaar in de Kempen en Belgisch Limburg gekocht en naar Antwer pen gedreven, om van daar met een schip naar De Noord te wor den vervoerd. Omslach tig en kostbaar, maar toch de moeite waard, omdat de dieren de hele zomer voor niets te vre ten hadden. Bovendien werd alles verkocht. Het vlees van de schapen, de wol en de mest", betoogt Mare Buise. Doordat ze hun hele leven al in Saeftinghe komen, kun nen Mare en zijn vrouw Jen ny bij gunstig tij excursiegan- gers in een half uurtje van De Noord terugloodsen naar het zomerverblijf. De Buises we ten bij laag water de kortste weg dwars door leeggelopen geulen te vinden. Spectacu lair, omdat zeeschepen die via het Nauw van Bath naar Antwerpen varen, op nog geen steenworp afstand langs- varen. Veel van de bruggen in het gebied zijn door Alfons Clei- ren, die ook de toenmalige Zuidstal bouwde, in de eerste helft van de twintigste eeuw aangelegd, doceert Mare. Brug genbouwer Cleiren ontsloot het noordelijke deel, maar 'd'n heer van Saeftinghe' was hij niet. Dat was grootgrond bezitter De Cloedt, fervent ja ger en opa van Gery De Cloedt, die de afgelopen jaren faam verwierf vanwege de strijd voor behoud van 'zijn' Hedwigepolder. Ezeltje Grootvader De Cloedt liet een stelsel van jachtpaden aanleggen - één zelfs met be tonplaten (het 'pad van d'n heer') - en richtte acht hutten in, van waaruit hij met een se lect gezelschap genodigden op eenden en ganzen kon ja gen. Het moet een attractie geweest zijn om de jachtheer op zijn ezeltje naar een jacht hut te zien rijden. In het voormalige jachtge bied stuiten bezoekers af en toe op een meer of minder gammel bruggetje over een geul. Zo ligt de Herbert H. Dowbrug er nog, die ruim een kwart eeuw terug door Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard werd geo pend. Het oversteken van dat bruggetje is al lang 'op eigen risico'. De overkant is nog wel te halen, maar alleen door precies over een steun balk in de looprichting te lo pen. „Gewoon over het mid den van de brug lopen, mondt geheid uit in een plons in de plomp", waar schuwt Jenny. vrijdag 22 juli 2016 VIDEO Het scheepvaartverkeer in het Kanaal door Walcheren kan de Souburgse Draaiburg voorlopig niet passeren. We gens een defect kan de brug niet meer open. Fietsers hoe ven niet om te rijden en kun nen de brug via smalle stro ken over. Intussen wordt de brug - zoals elke zomer - door de jeugd gebruikt als platform om het water in te duiken. Zie www.pzc.nl/video TWITTER —Chris Froome (gele trui) sloeg in het tweede deel van de achttiende etappe van de Tour de France genadig hard toe. Tom Dumoulin is er daar door net niet in geslaagd zijn derde ritzegen te boeken. Meest gelezen op pzc.nl: 1. De Strip: wel bloot, maar geen seks 2. Man (70) wijst scooterrijder terecht en wordt mishandeld in Zoutelande 3. Heel Nederland tropisch, behalve Vlissingen 4. Zeeuwse vrouwen hebben kleinste cupmaat 5. Asbest vrijgekomen bij brand Heikant (video) FACEBOOK De komst van een besloten club met stripshows in Vlissin gen maakt wat los op Face- book. Chantal Joziasse heeft haar bedenkingen. 'Naar een stripclub gaan gaat mij te ver. Dan doe je niet als je samen bent met iemand.' Nayla Kot- zebue ziet het zo: 'Wat een preutse lui hier, nee dit is niet zielig...gewoon een leuk avondje uit en ja die mannen hebben vast een vrouw thuis, so whatH' Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie G facebook.com/depzc ©pzcredactie Schaapskooi Verdronken Land van Saeftinghe Bezoekerscentrum Saeftinghe Zomerhuis —Jenny Buise, Saeftinghegids De Herbert H. Dowbrug is alleen heel voorzichtig over te steken. Niet over het midden lopen, want dan val je in de geul. foto's camileschelstraete Het keukentje in het herderskot je, met kook- en schoonmaakgerei, ziet er nog net zo uit als in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Een borreltje heet ook wel een schaapmannetje. De herders waren niet vies van een slok jenever. Het tonnetje drank was bedoeld om on derkoelde schapen tot leven te wekken. Maar elke keer dat een lam of ooi een neut kreeg, nam de herder - waarschijnlijk van dezelfde drinkbeker - er ook één. Opgeven voor de excursie naar De Noord kan via de web site saeftinghe.eu. Wel een rugzakje met wat eten en drin ken meenemen, want de ex cursie duurt drie tot vier uur. Bang voor brandnetels of dis tels? Trek een lange broek aan. De in 1990 geheel vernieuwde schaapskooi op De Noord, met rechts, als aanbouwtje, het oude verblijf van de herders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37