Geslaagd 8 ZEELAND Excursie naar buitendijkse schaapskooi op D De schaapskooi op De Noord is de enige buitendijkse stal die er nog is BRIEVEN/ De politiek vindt het schanda lig, dat de politie 7 procent minder zaken oplost. De poli tie wordt nu al jaren 'uitge kleed' door bezuinigingen. Uitgeprocedeerde asielzoe kers moeten worden uitgezet, er is echter geen geld om aan dit criterium te voldoen. Ne derland is in shock na het do delijke ongeluk in Mali, mis schien moeten we niet meer meedoen aan dergelijke ac ties. Inzet binnen Nederland is nodig om de veiligheid hier te handhaven, openbaar ver voer beveiligen, wijken zuive ren waar de politie niet meer welkom is. Het geld dat de zo genaamde 'topambtenaren' willen weghalen bij de oude ren, kan achterwege blijven door het geld dat voor inzet in het buitenland nodig was hier te houden. Geld is er wel om de EU in stand te houden en om Griekenland te redden (de vraag is of dit lukt), er moet nog meer bij. De belof tes komen er aan. Volgend jaar verkiezingen. Wat insiders op klompen aan voelden hangt aan de klok. De Veiligheidsregio komt eu ro's tekort. Veel materiaal is aan vervanging toe. Waar zijn opgebouwde reserves geble ven? Als Zeeuwse gemeenten niet bijlappen kiest VRZ voor schrappen van taken. Wie moeten slachtoffer worden van nog meer bezuinigingen? Inwoners van Schouwen-Dui- veland en tienduizenden toe risten naar de Schouwse kust (Concert at Sea) zijn voor rampspoed bespaard geble ven. Gelukkig waren er die dag geen meldingen van ern stige calamiteiten. De blus- voertuigen in Bruinisse en Kerkwerve waren vrijdag 1 juli niet inzetbaar omdat deze voor andere doeleinden el ders waren ingezet. De pos ten Oosterland en Dreischor hebben de pech overdag over onvoldoende bemensing te be schikken! In Bruinisse waren onlangs tien gemotiveerde brandweerwilligers paraat. Met lege handen. In de vier- deurs kazerne stond... een per- sonenbus! Terwijl op andere posten in Zeeland materieel buiten dienst staat! Wie neemt hiervan de verantwoor ding op zich als 't puntje bij 't paaltje komt? Zeventig procent van de So maliërs zit nu in de bijstand (krant 5 juli). Zij zijn status houder en 'Nederlander ge worden'. Volgens onderzoe kers hebben zij nooit onze taal geleerd en zijn zij derhal ve ook niet aan het werk geko men. De onderzoekers conclu deren dat 'wij Nederlanders' de vluchtelingen bijna 'dood knuffelen'. Waarom niet aan alle statushouders een 'status houderschap' voor drie jaar verlenen, waarna het vervalt als men in die periode niet ge woon Nederlands heeft leren spreken en schrijven? Konin gin Maxima leerde het in zes maanden! De statushouders hebben dan hun eigen toe komst - en die van hun ge zin- in handen en moeten ook weten, dat ze daaraan ge houden worden. De huidige slappe houding van de over heid is natuurlijk exact be kend bij alle statushouders! En, als alle vluchtelingen na drie jaar de taal van hun nieu we vaderland goed beheer sen, zal dit ongetwijfeld de ac ceptatie van vluchtelingen in onze samenleving ook zeer ten goede komen. Diploma's: Vmbo-k niveau: Teun de Pooter (Terneuzen) en Giorgio Joos (Phi lippine). Vmbo-gt: Angel Bakker, Deny Ruijter en Lars Piels uit Terneu zen), Collin Herrewegh (Hulst), Jo- ri de Jaeger (Zuidorpe), Danny van Schaik (Oostburg), Gerben van der Male (Axel), en Karlijn Piasmans (Hulst). Havo-diploma: Ivana Govers (Oostburg). Certificaten: Vmbo-basis: Arthur Michielsen (Terneuzen). Vmbo-kader: Andy de Cubber, Mi chael Strobant, Jerrel van Veldho ven en Tim Folkersma uit Terneu zen, Mitchell Croijmans en Quee- ny de Plucker uit Hulst, Jelle de Fe- ijter (Hoek), Jeroen Krols (West- dorpe), Nick van Cadsand (Philip pine). Vmbo-t: Laurens Willaert (Clin- ge), Elvira van de Avyle (Axel), Joey Pijpelink en Christian Veldkamp uit Hulst, Lars de Bruijne (Spui), Gianni't Hooft^j (Kloosterzande), Dennis de Sil- va (Vogelwaarde), Inti van Dam-1 me, Bianca van Duren en Maar ten Potvlieger uit Terneuzen, Nick Heijne en Comé Matthijssen uit Sas van Gent, Floris Mei (Sint Jan Steen), Joost van der Kuijl (Zaamslag), Evi van Liere (Bier vliet), Ramon Polfliet (Hulst). Havo: Rossanne van Prooijen (Sas van Gent), Derik Buurman (Kloos terzande), Robbe Bryssinck (Hulst). Vwo: Thomas van der Bent (Terneuzen). Bezoekers van Saeftinghe kunnen nu alleen in de omgeving van het bezoekerscentrum bij Emmadorp Het Verdronken Land een eindje instruinen. Maar vanaf zondag kunnen nieuwsgierigen ook onder leiding van een gids naar de schaapskooi op De Noord. Oudere bewoners van het Land van Hulst kun nen zich de be faamde schaap herders van De Noord nog wel voor de geest ha len. Amadee Scheers, Omèr van Stevendael en Guust Seghers met zijn vrouw Pelagie de Maayer; allen korte of langere tijd in dienst van schapenhoedersfami lie Cleiren, die in 1911 de stal op De Noord bouwde. De mannen - en die ene vrouw - zaten hele zomers eenzaam op de uiterste noordoostpunt van Saeftinghe. Ze zagen de wereld via de naar Antwerpen en de Noordzee varende schepen aan zich voorbijtrekken, maar contact met mensen hadden ze maanden bijna niet. Guust en Pelagie had den elkaar nog, maar Amadee en Omèr konden alleen tegen de schapen blaten. Voor Amadee geen probleem, die was niet al te spraakzaam. Maar de uit Terhole afkomstige Omèr stond er om bekend dat hij een al dan niet toevallige passant - de leverancier van proviand of een voorbij peddelende kanovaar der -overlaadde met verhalen. „Als Omèr je in de smiezen had, was je voorlopig niet van hem af. Dan kreeg je de meest fantas tische verhalen te horen", herin nert Mare Buise zich. Hulstenaar Buise is één van de Saeftinghegid- sen van stichting Het Zeeuwse Landschap. Hij leidt komende zondag voor de eerste keer bezoe kers vanaf het 'zomerverblijf naar de 'enig overgebleven bui tendijkse schaapskooi in West-Europa' op De Noord. Dat zomerhuis gebruikt Het Zeeuwse Landschap als uitvalsbasis voor werkzaamheden op het (noord)oostelijk deel van Saef tinghe. Vanaf het verblijf is het ruim een uur lopen, grotendeels over de Dam naar De Noord. Prins Bernhard Een bezoek aan de schaapskooi biedt Buise en zijn vrouw Jenny, die in Nieuw Namen opgroeide en Saeftinghe ook op haar duimp je kent, stof voor vele verhalen. Zo weet het echtpaar Buise pre cies waar prins Bernhard in de ja- ren tachtig de aandrang kreeg om te wateren. „Op die plek groeit nu een vlier, waar schijnlijk ontsproten aan de koninklijke plas. Er vlakbij heeft een vos nu een ingang voor zijn hol gemaakt. Ook in de schuur zit een ingang van de burcht. Het vos- sengezin heeft een prinsheerlijk verblijf ingericht." De herders zullen hun kot des tijds niet als paleis hebben ge zien. De huidige schuur is in 1990 na een stevige storm als eni ge voormalige schapenstal weer opgetrokken, de vorige kooien waren nog wat minder comforta bel. De grootste luxe die herders hadden, was een tonnetje jene ver. „Lammeren die onderkoeld van het schor kwamen, kregen wat jajem uit het tonnetje. Een kleine slok en hop, de beestjes kwamen weer tot leven. De her ders ook. Want als een schaap een slok kreeg, moest de herder ook een neut nemen, luidde de ongeschreven wet", verhaalt Mare. Als er maar genoeg scha pen onderkoeld waren, voelde de herder zich dus ook steeds meer lam. Met een excursie naar de schaapskooi en naar voormalige jachtgronden aan de oever van de Westerschelde wil Het Zeeuw se Landschap doorgewinterde Saeftinghebezoekers nieuwe as pecten van het enorme brakwa terschor laten ontdekken. De ex cursie is bedoeld voor Saeftinghe- fans die grote delen van het Hon dengat, het Speelmansgat en de Ijskelder al (denken te) kennen. De wandeling voert door bijna mediterraan landschap; het haast een meter hoog staande gele Ja- cobskruiskruid bloeit zomers net zo uitbundig als een vlakte zon nebloemen in Zuid-Frankrijk. De Dam naar De Noord is goed toegankelijk, maar in deze tijd van het jaar willen distels en brandnetels bezoekers soms wel even prikkelend laten weten dat ze in een natuurgebied rondstrui nen. Brede rietkragen maken gro te delen van schorren en slikken rondom de dam onbegaanbaar. Het is moeilijk voor te stellen dat er in de glorietijd van de schaap herders - met twee kuddes van elk 250 schapen - bijna geen be groeiing te zien was, terwijl de geulen maar liefst anderhalve me ter dieper lagen. Vrijwilligers Enkele vrijwilligers van Het Zeeuwse Landschap hebben de schuur en het bijbehorende woonhuis op De Noord de afgelo pen weken flink opgeknapt, ge kuist en ingericht als bescheiden museum met onder meer een uit gebreide fotoreportage over de kooi en een aantal van haar voor malige bewoners. Bezoekers zien niet alleen hoe de herders vroe ger leefden, maar kunnen ook een vaartuig, gereedschap en an dere spullen bewonderen van kanovaarders, die vanaf de jaren vijftig gebruik mochten maken van de stal. In de schuur liggen ook rails van vrijdag 22 juli 2016 U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen of 08801-30210 Ongelooflijk A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Veiligheidsregio Jacob de Ronde Prinses Wilhelminalaan 21, Bruinisse Somaliërs J. Goudswaard Vogelstraat 34, Middelburg VLISSINGEN De volgende leerlin gen van VSO De Argo (voortge zet speciaal onderwijs) in Ter- neuzen zijn geslaagd voor het staatsexamen: Herder zat de hele zomer alleen in Saeftinghe Pascalle Cappetti René Hoonhorst Mare Buise, Saeftinghegids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36