Engeland 2 W M HOFMAN ZEELAND 5 ANALYSE Engeland was, toen ik er voor het eerst kwam in het begin van de jaren zestig, in meerdere opzichten een apart land. Men reed er links, dat doet men nu nog. Men had het over mijlen en yards en inches Sommige Engelsen doen dat nu nog. Het ontbijt was omvangrijk. Het begon met in wa ter gekookte porridge, een dikke grijze substantie waarvan je een stevige klont in je bord wierp. Je goot er een scheut melk over en bestrooide het met flink wat zout of suiker. Volgens sommigen hoorde je por ridge staande te eten en wel uit houten nappen. Er waren gebakken eieren met spek, witte bonen in tomatensaus, gebakken worstjes, soms aardappe len en paddenstoelen. Je at je bord nooit leeg, dat was niet beleefd. Er kwam dan toast met marmelade. Er werd veel thee gedronken met flink wat suiker en een scheut melk. En ze hadden pubs. Ze gingen vroeg dicht. Kinde ren mochten er niet komen en er was een toog voor de elite en een voor de werkman. Ze spraken hun taal wel op een verschillende manier. De grote gla zen werden langzaam tot de rand toe gevuld. Het was wel hetzelfde bier. En hier en daar kon je fish 'n chips krijgen. Vis met een jasje, in vet gebakken en met dikke friet. Het werd je toegestopt in een krant. Er zijn Engelsen die naar die tijden terugverlan gen, en soms hebben ze het over een full breakfast, maar ze eten intussen cornflakes en rice crispies en niet van die paradijselijke porridge meer en ze drin ken rustig espresso en cappuccino en Franse of Itali aanse witte wijn. En ze dragen moderner, kleuriger kleding en globale tatoeages en hun haardracht doet niet onder voor die op het vasteland van Europa. Ook daar zijn van die mensen die denken dat vroe ger alles beter en knusser en gezelliger was, maar dat is dromerij gebaseerd op pessimisme en op een af keer van veranderingen. En dat terwijl leven in we zen veranderen is. Als iets Kamp kenmerkt is het een zekere emotieloosheid. Hij is zakelijk, op het kille af, en rechtlijnig, op het hardvochtige af. Hij wil energiebedrijf Delta splitsen. Hij weigert de kerncentra le uit de penarie te helpen. Hij ziet een fonds voor de Zeeuwse economie niet zitten. Hij zet gigantische hoogspanningsmasten neer waar de Zeeuwen ze niet willen hebben. Minister Henk Kamp moet wel een hekel hebben aan Zeeland. Toch? Minister Henk Kamp (WD, Eco nomische Zaken) wordt morgen 64. Hoeveel felicitaties zou hij uit Zeeland krijgen? Niet veel waar schijnlijk, want hij ligt hier niet zo goed. Waarschijnlijk kijkt menige Zeeuwse bestuurder reikhalzend uit naar de Tweede-Kamerverkie zingen in maart. Het is volstrekt onduidelijk hoe die uitpakken, maar één ding is zeker. Kamp keert daarna niet meer terug. Niet als be windsman en niet als Kamerlid. Is dat geen feestje waard? In het hoofdkantoor van Delta kunnen ze zijn bloed wel drinken. Kamp is niet degene die heeft ver zonnen dat het energiebedrijf moet splitsen in een netwerkbe drijf (inmiddels Enduris) en een energieproducent - dat was tien jaar geleden de toenmalige minis ter Laurens-Jan Brinkhorst (D66) - hij is wel degene die geen millime ter wilde wijken om dat besluit uit gevoerd te krijgen. Dat ze het el ders in Europa ook niet doen, dat het honderden Zeeuwse banen zou kosten, Kamp bleef doof voor de argumenten uit Middelburg. Zeker is dat Delta hem ook het bloed onder de nagels vandaan haalde, door maar te blijven door- drammen over een besluit dat ja ren geleden al was genomen en al die tijd was getraineerd. Het mede door Delta geregisseerde verzet leidde ertoe dat de Eerste Kamer in december om de verkeerde re den de Stroomwet wegstemde, die niet gaat over de splitsing van ener giebedrijven. Voor Kamp is zo'n po litieke nederlaag zeldzaam. Dat Delta tot op heden vasthoudt aan een beroep tegen het splitsingsbe- sluit en de splitsingsdatum (30 juni 20T7) zal hem voorlopig niet milder stemmen. Het is verleidelijk te denken dat deze kwestie daarom bepalend is voor de manier waarop Kamp zich het afgelopen halfjaar tegenover Zeeland heeft opgesteld. Zijn belangrijkste gespreksonder werp met vertegenwoordigers uit de provincie was en is de toekomst van de kerncentrale in Borssele. Die draait met verlies. Delta moet de tekorten bijpassen en heeft voor gesteld de kerncentrale apart te zet ten in een stichting. Via een lening moeten daarin honderden miljoe nen worden gepompt. Gemeenten en provincie willen daarvoor ga rant staan, maar Kamp heeft inmid dels in drie achtereenvolgende brie ven laten weten dat het Rijk niet meedoet. De kerncentrale is een zaak van Delta (en energiebedrijf RWE), stelt hij, en Delta is een zaak van de aandeelhouders (pro vincie en gemeenten). Kamp is ook, gedwongen door de Tweede Kamer, mede-opdracht- gever van de commissie die onder leiding van oud-premier Jan Peter Balkenende aanbevelingen heeft gedaan over de Zeeuwse econo mie. Die vindt ook dat de kerncen trale een verantwoordelijkheid is van het Rijk en de investerings kracht van de regio ver te boven gaat. De enige manier waarop Zee land de kerncentrale kan financie ren is als netwerkbedrijf Enduris wordt verkocht. Dat kost banen en de gemeenten en provincie lopen daar naar verwachting veel toekom stig dividend mee mis - geld dus dat ze in de Zeeuwse economie kunnen steken. De deur staat nog op een kiertje, omdat Kamp be loofd heeft rekening te houden met de werkgelegenheid. Gehakt Vrijwel alle adviezen van Balkenen de die geld kosten heeft Kamp voorlopig naast zich neergelegd. En tot overmaat van ramp kwam hij woensdag met een brief waarin hij gehakt maakt van de alternatie ven die in Zeeland zijn ontwikkeld voor de 38okV-hoogspanningslei- ding die hij door Zeeland wil aan leggen. Te duur. Kosten te veel tijd. Zou hij dan echt een hekel aan Zee land hebben? Nee, dat heeft hij niet. Afkeer is een emotie en als iets Kamp ken merkt is het eerder een zekere emo tieloosheid. Hij is zakelijk, op het kille af, en rechtlijnig, op het hard vochtige af. Hij beargumenteert zijn beslissingen en er is vaak geen speld tussen te krijgen. En het is niet Kamp die iets beslist, maar het kabinet. Alleen gaat hij nou net over de portefeuilles die er hier toe doen. Daardoor is hij het ge zicht geworden van het Haagse nee. Als Henk Kamp volgend jaar van zijn pensioen gaat genieten, verandert dat heus niet zomaar in een ja. vrijdag 22 juli 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Heeft Kamp een hekel aan Zeeland? Minister Henk Kamp, het gezicht van het Haagse nee. foto bart maat/anp Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33