OM: Man sloeg met mokertje Justitie wil drugsgeld van echtpaar uit Clinge 4 ZEELAND Stichting De Noordzee noteert aangespoeld afval in Vrouwenpolder Er spoelen veel touwen en visnetten aan in Vrouwenpolder. Dat moet anders, vindt Stichting De Noordzee. Plastic doppen 7°/o Kleine stukjes plastic 50cm Touwen A AO/ en netten *t I /O Weer een stuk vis- pluis", zegt Merijn Hougee van Stichting De Noordzee, terwijl hij een felgekleurd nylon draad van het strand in Vrouwen polder opraapt. Hij doet het in de vuilniszak en Marijke Boonstra noteert het op de lijst. Vier keer per jaar onderzoeken Hougee en Boonstra een deel van het strand, links van paviljoen Al oha Beach in Vrouwenpolder. Het is één van de vier monitoring- stranden van Stichting De Noord zee, waar elk kwartaal wordt ge peild hoeveel en wat voor afval er aanspoelt vanuit de zee. Gisteren waren ze weer in Zeeland voor de derde controle van dit jaar. Hou gee heeft honderd meter strand afgezet om dat volledig uit te kammen vanaf de duinen tot aan de vloedlijn. Ieder 'afValitem' dat hij en zijn collega oprapen, wordt genoteerd. Het gaat voornamelijk om maritiem afval, zoals stukken van visnetten en touw. „We vin den bijvoorbeeld ook veel vis- pluis, dat wordt gebruikt om vis netten te beschermen, maar door slijtage laat het los en gaat het ra felen. Vogels en vissen denken dat het eten is en kunnen erin stikken", legt Boonstra uit. Ande re voorwerpen die ze vinden, zijn bijvoorbeeld hout, plastic en pur. Omdat het onderzoek puur is gericht op afval dat vanuit de zee aanspoelt, hebben ze een afgele gen strand gekozen. Metingen van de afgelopen vijfjaar laten een gemiddelde zien van 350 af- valitems per honderd meter. Over de afgelopen twaalf jaar is het gemiddelde 450 stukken. Door de data te verzame len, probeert de stich ting beleidmakers te informeren in de hoop dat zij er wat aan gaan doen. Of dat ook lukt? Boonstra: „Onze statistieken hebben bijge dragen aan internationaal afvalbe leid van de Internationale Maritie me Organisatie. Sinds 2013 mo gen zeeschepen geen afval meer over boord gooien. En we hebben verschillende keren kunnen voor komen dat er ballonnen werden opgelaten tijdens Koningsdag in Amsterdam. We zijn nu met de We gaan met maritieme sectoren in gesprek om te zoeken naar alternatieven visserijsector aan het zoeken naar alternatieven voor vispluis. Naar een materiaal dat sneller afbreekt in de zee." De achterliggende gedachte van dit alles, is voorkomen dat zeedieren sterven door de vervui- ling. „We streven naar nul afVal- items aan de kust. Als we het sa men met de maritieme sectoren en de overheid kunnen halveren in vijfjaar, dan is dat een grote stap in de goede richting", aldus Hougee. De buit gisteren: in totaal 235 stukken afval. „Een relatief schoon strand dus, het aantal is onder het gemiddelde. Maar over heel de kust gezien, blijft het erg veel", concludeert Boonstra. Het gaat er toch naar uitzien dat het echtpaar De B. uit Clinge na een ruim vier jaar hoort wat ze aan de Staat moeten betalen. Het Openbaar Ministerie in Middel burg wil geld zien dat het echt paar zou hebben verdiend met hun aandeel in de omvangrijke drugszaak 'Volkel'. In die zaak wer den vrijwel alle zeventien verdach ten tot lagere straffen veroordeeld dan het OM had geëist. De man werd gezien als de spil tussen een aantal hennepkwekers in het Belgische Waasland en tal van klanten in Nederland en het buitenland. De Belgische politie tipte in 2007 de Zeeuwse politie en die deed twee jaar later onder zoek. Het werd snel duidelijk er veel werd gehandeld in het Huls ter café All Bindy's. Na een inval en arrestaties werd het gesloten. De Clingenaar (50) kreeg medio 2011 conform de eis dertig maan den cel waarvan tien voorwaarde lijk opgelegd. In hoger beroep werd dat aanzienlijk minder. Zijn echtgenote (50) kwam er in plaats van de gevorderde twaalf maan den waarvan vier voorwaardelijk met 28 dagen cel vanaf. Wanneer de rechtbank het defi nitieve bedrag bekendmaakt is nog niet bekend. Medio augustus vorig jaar moest de 32-jarige G. R. uit Hansweert op camping Scheldeoord in Baar land uit de caravan van zijn broer medicijnen ophalen. Zijn vader ging mee. De broer bleef thuis op de kinderen passen, zijn vrouw zat in de caravan. Op de camping kon R. nog maar net een auto ont wijken, die volgens hem recht op hem inreed. De auto reed door en beschadigde de auto waarin R. had gereden. Een eindje verder stopte de auto en R. ging verhaal halen. Omdat de man er volgens R. agressief uitzag deelde hij door het half geopende raam enkele for se klappen uit en vertrok. Eerst naar huis om zich wat op te knap pen en vervolgens naar het zieken huis omdat hij een bloedende hand had opgelopen. De man in de auto bleef flink bloedend ach ter en bleek met een mokertje te zijn geslagen. Later wist het slacht offer zonder twijfel te melden dat het de broer van R. was geweest Hij deelde door het half geopende raam enkele forse klappen uit en vertrok die hem had mishandeld en ook de vrouw van de broer had duide lijk de stem van haar man ge hoord. Over het al dan niet aanwe zig zijn van de broer hulde R. zich in stilzwijgen. Voor de officier van justitie was de zaak zo klaar als een klontje: de enige die met het mokertje had geslagen was R. En als het mokertje het slachtof fer tegen zijn slaap had geraakt was die dood geweest. Voor de of ficier stond het vast: poging tot doodslag en daarvoor eiste hij vijf tien maanden cel plus 2.200 euro schadevergoeding. R.'s advocaat dacht daar anders over. „Het is niet wettig of overtui gend vast te stellen dat het mijn cliënt is geweest die heeft gesla gen." En vroeg vrijspraak. vrijdag 22 juli 2016 Industriële plastics 2% Kleine plastic zakjes 2% Purschuim 2% Plastic drinkverpakkingen 2% Plastic zakken 2% Sigaretten peuken 3% Ballonnen en lint 3% Onidentificeerbaar plastic items Snoep, chips verpakkingen Redt zeedieren van vervuiling Elodie Kint Vrouwenpolder TOP15 TYPE GEVONDEN ITEMS IN VEERE PERIODE 2004-2015 Op 1 augustus gaat de vierde Beach Cleanup Tour van start. Vrijwilligers maken de hele Noord zeekust schoon. Startpunt is Cad- zand. Opgeven kan via beach- cleanuptour.nl. Merijn Hougee en Marijke Boonstra zijn niet zomaar strandjutters. Ze brengen in kaart wat er aan de Noordzee kust aanspoelt vanuit zee en wil len in gesprek met de sectoren die verantwoordelijk zijn voor de vervuiling. Op zoek naar mi lieuvriendelijke alternatieven. FOTO RUBEN OREEL Plastic bestek 1% Ad Roos Middelburg Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32