Slechte regie in kwestie azc's Minder managers in stadhuis Vlissingen ZLTO: Oproep ZMf goed voor de bühne 2 ZEELAND AZC'S BOZE BURGEMEESTER A Bier Alle azc-locaties heroverwegen? Burgemeester Jaap Gelok voelt zich in zijn hemd gezet door het ministerie van Veiligheid en Justitie. Commentaar Het ministerie van Veiligheid en Justitie is verkeerd bezig. Woensdag meldde het dat alle gemeenten hun plannen voor een noodopvang voor vluchtelingen of voor een asiel zoekerscentrum moeten herzien. De verminderde toestroom zou daar aanleiding voor zijn. Dit komt als een complete verrassing. Tot nu toe was het adagium: voorlopig hebben we nog lang niet de gewenste capaciteit, dus gemeenten kom nu eindelijk eens in ac tie. Dat leverde op veel plaatsen hardnekkig verzet op. Gemeenten die moeite hebben om draagvlak te kweken, kun nen het nu wel even vergeten. Lokale bestuurders die zich sterk hebben gemaakt voor een azc voelen zich voor gek gezet. Onder hen de burgemeester van Borsele, Jaap Gelok. Deze krant verweet hem en zijn medebestuurders te draaien toen zij het besluit over een azc bij 's-Gravenpolder opschortten. Maar in het licht van de jongste ontwikkelingen is de keus van Borsele niet zo vreemd. Gelok heeft terecht grote moeite met de onduidelijke Haagse be richten. Borsele heeft zich onder zijn leiding sterk gemaakt voor de bouw een azc. Gelok nam daarbij helder stelling. Maar nu heeft het ministerie twijfel gezaaid. Tegenstanders zullen zeggen: zie je wel, die burgemeester kletst maar wat. Zo'n aantijging is volko men onterecht en helpt Borsele niet verder. Om de verwarring niet nog groter te laten worden en het draag vlak nog zwakker, moet de regietafel van Rijk, gemeenten en COA nu snel met een heldere taakstelling komen waar niemand zich aan kan onttrekken. Verder is het zaak zo'n opdracht nooit meer uit de losse pols te herroepen, zoals deze week is gebeurd. Komen die duidelijkheid en zorgvuldigheid er niet, dan zal zelfs de huis vesting van kleinere aantallen vluchtelingen nog heel taai worden. Verwarring kan huisvesting van asielzoekers nog heel lastig maken Ambtenaren van de gemeente Vlissingen horen volgend voorjaar welke werkplaats zij vinden in de nieuwe organisatie van het stad huis. Per juli moet de nieuwe orga nisatie draaien. Dat hoorden de ambtenaren af gelopen week in een bijeenkomst voor de officiële start van de reor ganisatie. De nieuwe organisatie vorm moet de bezuinigingsopga- ve van ruim twee miljoen euro ha len. Er zijn onder meer minder mensen voor het beheer van ge meentelijk onroerend goed, zoals gemeenschapsgebouwen en sport- voorzieningen. De gemeente ver koopt wat niet veel gebruikt wordt. De beheerstaak komt bij een kernteam ambtenaren, met in zet van de gebruikende verenigin gen. De gekozen organisatievorm lijkt minder managers te tellen, maar dat onkent gemeentesecreta ris Martin van Vliet, „dat is nog niet bekend." De gemeenteraad krijgt in oktober een voorstel over de reorganisatie. Er is sprake van drie directies. Sociaal, met de clus- De reorganisatie moet helpen om de bezuiniging van 2 miljoen te halen ters zorg, onderwijs, werk, sport, cultuur, wonen en economie, grond, havens en bedrijven; fysiek (stedenbouw, veiligheid, verkeer, milieu) en publiek bedrijf (bui ten- en baliediensten, personeel en bestuursondersteuning). Almanak Samen met wat vrienden toog de Kapelse tiener naar Goes om de bloemetjes eens flink buiten te zetten. Het vele bier dat de jongens nuttigden, zorgde tij dens een nachtelijke wisseling van café naar discotheek voor een overvolle blaas. De kerk- muur bood uitkomst. De op luchting was van korte duur. De politie betrapte de jongens en slingerde hen allemaal op de bon voor wildplassen. Een van de tieners kon er de lol wel van inzien. „We hadden het kun nen weten: God straft meteen." Reünie voor oude Ulo Slaaphuisjes bij Westduin Teleurstelling over 380kV-lijn AAGTEKERKE 150 trekkers op trekkertrek Het ministerie van Vei ligheid en Justitie maakte woensdag be kend dat alle toekom stige locaties voor nieuwe asielzoekerscentra op nieuw tegen het licht gehouden moeten worden omdat er minder asielzoekers komen. Die medede ling valt Borsele rauw op het dak. Het gemeentebestuur heeft beslo ten een azc te vestigen in 's-Gra venpolder en dat gaat niet zonder slag of stoot. „Dan denk ik, waar zijn we in deze wereld mee bezig? Wij hebben onze nek uitgestoken en richting 's-Gravenpolder be hoorlijk fors ingezet. Dit is be stuurlijk en politiek gezien een he le slechte ontwikkeling. Ik ben er volstrekt niet gelukkig mee." Gelok is extra geïrriteerd omdat hij het nieuws in de krant moest lezen en niet gebeld is door het COA. „Ik verwacht van het COA dat ze het fatsoen hebben om mij alsnog persoonlijk te informeren over hoe de situatie nu is." Hij heeft besloten de komende tijd helemaal niets te doen. Er moet eerst duidelijkheid zijn wat nu de bedoeling is voordat verder wordt gesproken over een azc in 's-Gravenpolder. „En dat zal dan echt moeten gebeuren in samen spraak met mijn collega's, want zelfstandig doe ik helemaal niets meer. Ik vind dat we nu op Zeeuw se schaal de zaak moeten aanpak ken. Ik heb er tot nu aan getrok ken alsof het.Ja, hoe moet ik dat netjes zeggen. Je steekt bestuur lijk en politiek gezien je nek uit. Je wordt tijdens een bijeenkomst door een aantal sprekers publieke lijk aan de schandpaal genageld en dan blijkt straks misschien dat het allemaal niet nodig geweest was. Dat heb je één keer in je bestuurlij ke bestaan, maar geen twee keer." Vorige weeek donderdag maak te Borsele al bekend het definitie ve besluit voor de vestiging van een azc uit te stellen tot eind dit jaar. Dat gebeurde omdat de ge meente er niet van overtuigd is dat de situatie zo nijpend is dat een centrum op stel en sprong ge realiseerd moet worden. Het COA Ik verwacht van het COA het fatsoen om mij persoonlijk te informeren heeft altijd volgehouden dat de bouw van centra wel nodig is om wat lucht te krijgen in de bestaan de azc's en om een buffer te heb ben als de vluchtelingenstroom plotseling toch op gang komt. Tegen de komst van een azc bij 's-Gravenpolder is veel verzet van het dorp zelf, maar ook vanuit 's-Heer Abtskerke. Dat 's-Graven polder één van de locaties is waar nog eens goed naar gekeken wordt lijkt voor de hand te liggen. Het terrein is 'maagdelijk', zoals het COA het noemt. Er is nog hele maal niets. Geen stroom, geen wa ter, geen riolering en dat maakt de vestiging duur. „Je moet rekenen op een investering tussen de to en 15 miljoen euro", zegt Gelok. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) trekt voorbarige conclusies uit het onderzoek naar de gezond heid van mensen die in de buurt van veehouderijen wonen. Dat stelt bestuurder Toon van Hoof van landbouworganisatie ZLTO. De ZMf drong er deze week bij Zeeuwse overheden op aan geen enkele uitbreiding van veehoude rijen meer toe te staan. „De roep in de media en van actiegroepen om dan maar de veestapel in te krimpen, doet het goed voor de bühne, maar is in onze ogen nau welijks effectief', aldus Van Hoof. Volgens de ZLTO heeft het on derzoek door vier gerenommeer de instituten in opdracht van het Rijk uitgewezen het voor de mees te aandoeningen niet uitmaakt of je in de buurt van een boerderij woont of niet. Omwonenden heb ben zelfs minder last van allergie ën. In de buurt van een kippenbe- drijf is de kans op longontsteking wel iets groter. En een verhoogde concentratie van ammoniak uit de veehouderij, gecombineerd met uitstoot uit verkeer en industrie, kan leiden tot longproblemen. De opdracht is dus, aldus de ZLTO: emissiereductie. vrijdag 22 juli 2016 li Claudia Sondervan Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Wie vijftig jaar geleden op de Openbare Ulo in Vlissin gen zat, kan zaterdag 15 ok tober zijn schoolgenoten van weleer zien tijdens een reünie in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. Partners zijn ook welkom. De reünie Ulo 1965-1970 duurt van 14.00 tot 18.00 uur. Entree is 15 euro. Opgave tot 1 september bij Peter Meliefste (06-81887664) of uloreunie@gmail.com of via de facebookpagina. VLISSINGEN Eigenaren van strandslaap- huisjes bij Westduin mogen hun huisjes ook in 2017 be wonen en exploiteren. Maar dat zal niet volgens dezelf de voorwaarden zijn, zoals abusievelijk is vermeld. Veere, Vlissingen en het wa terschap stemmen zaken op elkaar af. Ze wilden eige naren niet in onzekerheid la ten over de vraag of ze in 2017 hun huisje mochten neerzetten, maar het strand- beheer gaat op de schop. KRABBENDIJKE Teleurstelling alom in Rei- merswaal over het besluit van minister Henk Kamp om het alternatief, onder gronds tracé voor de hoog- spanninglijn bij Krabbendij- ke af te wijzen. Zowel ge meente als actievoerders denken dat hun plan voor minder vertraging en meer kosten zorgt dan Kamp be weert. Een toezegging om na 2020 nog eens naar de situatie te kijken, vinden ze veel te vaag en vrijblijvend. Aagtekerke begroet van daag 150 trekkers in het dorp voor de trekkertrek. Er zijn dit jaar meer nevenacti viteiten voor kinderen en vrouwen. De weersvooruitzichten zijn dit jaar in ieder geval beter dan vorig jaar toen een storm roet in het eten gooi de Borsele Melita Lanting Heinkenszand —Jaap Gelok, burgemeester Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30