Froome ziet in Dumoulin ook grootste concurrent voor Rio Brailsford: Poels kan olympisch goud winnen 23 MPecirv Tweede wor den na twee eerste plaat sen. Het blijkt toch wat makkelij ker dan an ders, merkt Tom Dumoulin na achttien dagen Tour de France. Anderhalf uur heeft hij als virtueel dagwinnaar op een campingstoel in de tent van de NOS gezeten als de als laatste gestarte Chris Froome in Megève zijn snel ste tijd aan het einde van de middag verpulvert. Over 17 kilometer is de tweevoudig tourwinnaar liefst 21 tellen sneller. Er zijn in het verleden kleinere ver schillen met bijvoorbeeld To ny Martin geweest, waarna de doorgaans zo kalme Lim burger transformeerde in een rondrazend scheidkanon. Maar na de gewonnen bergrit in Andorra en de strakke tijdrit in de Ardèche heeft hij nu meteen vrede met plaats twee. „Het had heel mooi kun nen zijn, drie ritzeges. Maar twee ritten en een keer twee de, dat is nog steeds wel heel mooi", beseft hij direct. „Daar had ik van tevoren blind voor getekend." Het is ook niet dat dit verlies van de man die zondag zijn derde Tour de France gaat winnen, onver wachts komt. Verwachting Als Dumoulin, anderhalf uur eerder gestart, rond de klok van vier zijn tijdritfiets in het tentje van de NOS op een rol- lenbank monteert voor een coolingdown, vreest hij zelf al dat dit niet de dag is dat de triptiek van Erik Dekker (drie ritzeges in de Tour van 2000) geëvenaard wordt. Waar een verzameling rood verbrande en in zijn nek hij gende landgenoten alleen de rappe eindtijd van 31.04 en het jaloersmakende gemiddel de van 33 kilometer per uur zien, voelt Dumoulin zijn be nen. En die twee machtige stelten, die voelden onder weg niet zo goed als eerder in deze Tour. „Ik denk niet dat dit ge noeg gaat zijn", waarschuwt hij kort na de finish. „Ik kon eerlijk gezegd helemaal niet doen wat ik wilde en denk zelfs dat ik me op het eerste deel van de klim een beetje opgeblazen heb. Dat ik iets te gretig ben geweest. Het was wel gewoon goed, maar ik denk dat Froome dit nog wel gaat verbeteren." Zo goed kent hij zijn eigen lichaam dus. Tijden en gemid deldes heeft hij niet nodig. Het gevoel is bepalend. Want zijn blik in de glazen bol blijkt helemaal juist. Fabio Aru en Richie Porte komen beiden op twaalf tellen van de tijd van de nationaal kam pioen van Giant-Alpecin. Maar Froome gaat er 0.21 on derdoor. „Heeft Chris het toch net wat beter ingedeeld. En ik denk ook dat zijn be nen nog net even ietsje beter zijn dan die van mij", rea geert Dumoulin dan meteen al berustend. Koest Het allerbeste is er bij de Ne derlandse toursensatie wel af. Dat was zondag al voorzich tig te zien in de bergrit naar Culoz, waar hij voorop be landde, maar op de Grand Co- lombier moest passen. Daarna hield hij zich koest voor die 17 kilometer tegen de klok tussen Sallanches en Megève. Nog één laatste keer diep gaan voor zijn hoofddoel van het seizoen: de tijdrit op de Olympische Spelen. „De komende dagen hoef je van mij ook niets meer te verwachten", besluit Dumoulin dan ook. „Ik ga de Tour uitrijden. Ook dat doet pijn, maar ik ga niet meer in het rood. Een laatste keer was vandaag gepland, maar tot in Rio is dat nu niet meer de be doeling." Tussentijden van de tijdrit, etappe 18: Sallanches - Megève Te meer omdat Froome er vooraf niet helemaal op gerekend had. „De laatste rit in Zwitserland kost te me woensdag zoveel energie dat ik niet zeker wist of ik Tom wel genoeg partij zou kunnen bie den, maar het is me gelukt. En daar ben ik zo ongelooflijk blij om", jubelde Froome. De kampioen die er een kunst van heeft gemaakt om zo min mo gelijk emotie te laten zien, vierde zijn tijdritzege al op de streep uit bundig met een gebalde vuist. „Ik was vooraf alleen maar bezig met tijd pakken op mijn concurrenten voor het klassement, maar dat ik dan ook nog win en Tom klop. Tja, dat is natuurlijk speciaal." Want iedereen bij Team Sky heeft veel respect voor de Lim burgse tijdrijder van Giant-Alpe- cin. „Dumoulin zorgt er hoogst persoonlijk voor dat wij op het ge bied van tijdrijden nog voortdu rend uitgedaagd worden", vertel de teambaas Dave Brailsford. „Tom is een prachtige coureur", sprak ook Froome zelf vol bewon dering. „Hij beheerst chrono's tot in de puntjes, maar heeft ook al la ten zien dat hij grote rondes aan kan. Hij won zelfs al bijna de Vuel- ta, dus hij barst van de potentie." Een volgende clash tussen de twee volgt to augustus op de olympische tijdrit. Froome: „Dan is Tom weer de man die ik moet kloppen. Mijn grootste rivaal. Hij heeft een volledig seizoen vol op die wedstrijd gefocust. Dus als hij weer een beetje fris uit deze Tour komt, zal hij er zeker staan." vrijdag 22 juli 2016 Arjan Schouten Megève Okm 6,5km 10km 13,5km 17km Mollema verliest terrein. Van alle renners uit de top-10 was Mollema alleen beter dan Martin. Op de rest verloor hij terrein. Froome 30.43 Quintana 1.10 Aru +0.33 Valverde 1.18 Porte +0.33 Yates 1.23 Bardet +0.42 Mollema +1.25 Meintjes 1.08 Martin 1.28 Profiel etappe 18 Hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Les Berthelets 1115mj Megève 1095m Cöte de Qomk|oux Cöte des 978m C5SUX Dormancy 810m Sallanches 6,5 KM 1 Porte 11.33 2 Dumoulin +0.09 3 Yates +0.10 4 De Gendt +0.21 5 Froome +0.23 7 Aru +0.25 16 Mollema +0.35 28 Quintana +0.47 13,5 KM 1 Froome 24.48 2 Dumoulin +0.13 3 Porte +0.22 4 Aru +0.29 5 Bardet +0.43 10 Yates 1.05 13 Quintana 1.11 18 Mollema 1.17 10 KM 1 Dumoulin 18.49 2 Porte +0.10 3 Froome +0.10 4 Aru +0.24 5 Bardet +0.35 8 Yates +0.42 13 Mollema +0.54 19 Quintana 1.03 17 KM finish 1 Froome 30.43 2 Dumoulin +0.21 3 Aru +0.33 4 Porte +0.33 5 Bardet +0.42 10 Quintana +1.10 11 Yates +1.25 17 Mollema 1.25 MEGEVE Het was, met al het beuls werk wat Wout Poels voor Chris Froome heeft gele verd, een intrigeren de vraag die Sky- baas Dave Brails ford gisteren kreeg voorgelegd. Brails ford werd verzocht Poels puur op klim merskwaliteit in te delen tussen alle an dere klimmers. Hij dacht even na, maar begon er uiteindelijk niet aan. Omdat hij het een oneerlijke vraag vond, want Poels kon zich in de vlakke ritten soms sparen en ook giste ren in de tijdrit een 'snipperdag' nemen. Maar er was wel iets anders wat Brailsford kwijt wil de. „Ik denk dat Wout olympisch goud kan winnen", zei hij, zonder ook een spoortje twijfel. „Als Wout Luik-Bas tenaken-Luik kan winnen, kan hij ook in Rio winnen. Niet dat het eenvoudig wordt, maar hij heeft er de capaci teiten voor." Poels reed gisteren in de tijdrit niet volle bak. „Wel jammer. Maar gewoon op tijd binnenkomen, daar ging het om. Er komen nog zware dagen aan in de Al pen", zei de renner zelf na de tijdrit. Hij gooide in Megève de Tour de France in een beslissende prooi. Hij pakte zijn tweede ritzege. Maar vooral het feit dat hij Tom Dumoulin achter zich hield in de klimtijdrit, plezierde Chris Froome. Arjan Schouten Megève

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23