Tommy 13 Draagbalk stond niet op bouwtekeningen Hoe kon het Bossche Pearle-filiaal op 27 februari in elkaar storten? De gemeente denkt het antwoord te hebben: bouwvakkers sloopten een wandje te veel. Dat de draagbalk het nog vijf kwartier hield: dat was het geluk van de bouwvakkers Onlangs werden de Kamer leden Kuzu en Öztürk door Kamervoorzitter Arib berispt vanwege de schunni ge filmpjes die ze op het web plaatsten. Daarin werden Turks- Nederlandse Kamerleden ver toond die zogenaamde anti-Türk- se voorstellen steunden, zoals het erkennen van de Armeense genocide. Zo werden ze volgens DENK als leugenaars en landver raders ontmaskerd, en wist de Turkse gemeenschap in Neder land op wie ze wel moest stem men (de mannen van DENK) en op wie niet (de rest). Volgens Arib respecteert zelfs Wilders de Kamer, in tegenstelling tot Kuzu en Öztürk. Na de couppoging in Turkije werd duidelijk dat naming and shaming een populair tijdverdrijf is in de Turks-Nederlandse ge meenschap. Op het web circule ren zwarte lijsten met vermeen de aanhangers van de Turkse moslimgeleerde Fethullah Gülen, sommigen worden door Erdoganaanhangers met de dood bedreigd. We herinneren ons het Turkse consulaat dat Turkse Nederlanders opriep om mensen aan te geven die Erdogan beledig den. Allemaal dagelijkse kost onder regimes als die van Loekasjenko of Mugabe, maar in Nederland ongebruikelijk. We hebben te maken met aanhangers van een dictatuur, die gebruikmaken van dictatoriale methoden. In de meeste gevallen hebben ze een Nederlands paspoort. Het tirannieke bewind in An kara vergiftigt hier het klimaat diepgaand. De Diyanetmoskeeën spelen een sleutelrol; zij ressorte ren onder het Türkse 'presidium voor Godsdienstzaken' en ver- Het bewind in Ankara vergiftigt hier het klimaat diepgaand spreiden hun giftige boodschap vanachter de kansel onder de ge lovigen. Omdat het bestuur van die moskeeën de Gülenbewe- ging in navolging van Ankara als 'terreurorganisatie' beschouwt, weigerde het de uitnodiging van de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb tot een gesprek. Hoe verder Turkije wegdrijft van Europa, hoe fanatieker en gewelddadiger de aanhang van Erdogan hier wordt, aangevuurd door imams in dienst van de dic tatuur. Zodra de geestelijkheid zich achter de heerser schaart, is de machtsovername compleet. De machthebber heeft de goedkeu ring van God, kritiek op hem is kritiek op de hemel. In Rusland noemde de patriarch van de Rus- sisch-orthodoxe kerk Poetin een 'geschenk van God', en herstelde zo de band tussen de Almachti ge en het Kremlin. In 1929, toen het rooms-katholicisme door het fascistische bewind werd uitge roepen tot staatsgodsdienst, werd Mussolini door paus Pius XI dankbaar 'de man van de Voorzienigheid' genoemd. Waar de kerk een bron van ver zet kan zijn, geïnspireerd door een bevrijdingstheologie zoals in Midden- en Zuid-Amerika tij dens de militaire dictaturen, is zij zoveel vaker een dienstbare marionet in handen van ont spoorde machtsfanatici. De reli gieuze strategie, schrijft de filo soof Emil Cioran, is altijd geraffi neerder en valser dan de politie ke. Je kunt ermee de geest van mensen binnendringen en je meester maken van hun gehei men. „Op die manier zul je be keerlingen krijgen die geheel on derworpen zijn aan jouw lot of jouw grillen, gelovigen die je naar goedkeuring kunt verlossen of mishandelen." Christenen, moslims, de volge lingen van Lou de Palingboer, het deuntje is hetzelfde. Gelovi gen verslaafd aan de slavernij, be reid om ervoor te sterven. Of, zo als in Rotterdam, vermeende te genstanders te mishandelen, hun verenigingshuizen met poep te besmeuren en hun rui ten in te gooien. „Zoals het volk nu is", concludeert Cioran su bliem, „is het een uitnodiging tot despotisme." In Ankara wordt die uitnodiging dankbaar aanvaard. p zaterdag avond 27 fe bruari draaien tien bouwvak kers de deur op slot bij het Pearlefiliaal aan de Markt in Den Bosch. Een paar uur lang zijn ze in de winkel van de opticienketen aan het werk geweest. Interne verbouwing. Rou tineklusje. Amper vijf kwartier later stort het eeuwenoude winkelpand in el kaar. Gezien tijdstip (een stap avond) en locatie (hartje stad) mag het een wonder heten dat er niemand wordt geraakt. De bin nenstad van Den Bosch is geha vend, maar het belangrijkste is dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd, constateerde ook burgemeester Rombouts de dag er na.. Bijna vijf maanden later presen teert wethouder Eric Logister de resultaten van een onafhankelijk onderzoek. Dat is uitgevoerd door Ben Notenboom van bureau BouwQ. Conclusie: de instorting is te wijten aan het feit dat de bouwvakkers in de kelder van het pand een scheidingswand hebben weggehaald. Dat kon geen kwaad, dachten ze. Wat ze niet wisten is dat die wand een stalen draagbalk stutte die in 1992 bij een eerdere verbouwing was aangebracht. Het is de vraag of ze dat kónden we ten, want de draagbalk ging schuil achter het systeemplafond en stond niet op bouwtekeningen. De onderzoekers vonden de balk terug in de enorme berg puin die overbleef na de instorting van het pand. Vergunning Voor de verbouwing van het Pear lefiliaal was geen vergunning no dig, want het zou gaan om een re latief eenvoudige herinrichting. Dat was anders in 1992, toen Pear- le - de opvolger van Brilmij - de kelder van het pand aan de Markt zestig centimeter wilde verdie pen. De gemeente verleende op 5 augustus 1992 vergunning. Bouwbedrijf Van de Fliert uit Barneveld ging aan de slag. Exact hetzelfde bedrijf dat 24 jaar later de winkel van Pearle opnieuw on der handen zou nemen. De bouw vakkers haalden in 1992 enkele niet dragende kelderwandjes weg. „Omdat er geen tekeningen en berekeningen van deze construc tie zijn, is er naar alle waarschijn lijk tijdens de sloop van deze wandjes besloten om deze stalen balk te plaatsen", schrijft onder zoeker Notenboom nu. „De con structie is labiel en erg gevoelig voor tril- of stootbelasting", oor- deelt hij in het rapport. „Het was bijna wachten op een ongeluk", zo voegde hij daar gisteren op de persconferentie aan toe. Volgens Notenboom verzuimde de aannemer om de gemeente te melden dat er bij de verbouwing van 1992 een stalen balk in de kel der was geplaatst. „Het is gissen, maar waarschijnlijk omdat ze het snel hebben willen doen. Ze heb ben de binnenbocht genomen", al dus Notenboom. De gemeente merkte de verandering ook niet op na afloop van de verbouwing. Kaartenhuis De scheidingswand die de bouw vakkers weghaalden, was - onbe doeld, zegt Notenboom- de sta len balk gaan stutten. Toen die werd weggehaald, nam de druk op de balk zo sterk toe dat de boel aan het schuiven ging en het hele pand als een kaartenhuis in elkaar zakte. Dat de balk het nog vijf kwartier hield: dat was het geluk van de bouwvakkers. Voor de eigenaar van het monu mentale pand, Doortje Hoedema- kers, was de instorting 'een klap in het gezicht', zei wethouder Lo gister gisteren. Volgens gegevens van het kadaster kocht ze het pand in 2003, voor bijna 8 ton. Nog in oktober 2015 werd het be wuste pand geïnspecteerd door Monumentenwacht Brabant. Op verzoek van mevrouw Hoedema- kers. De conclusie: het pand ver keert in een goede staat. Noten boom: „Het zag er ook fantastisch uit, dat hebben we zelf ook gezien op recente foto's van de winkel. Maar ja, de slechte constructie was niet zichtbaar." vrijdag 22 juli 2016 Godsdiens Toch het verkeerde wandje gesloopt Mare Brink René van der Lee Den Bosch Het ingestorte pand aan de Markt in Den Bosch trok direct veel bekijks. Bij een verbouwing werd een muur gesloopt die een draagbalk bleek te stutten. Die balk begaf het. foto marc bolsius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13