'Het wordt er niet minder mooi van' Zware omstandigheden Vierdaagse eisen hun tol 11 Syrische oppositie vraagt om tijdelijk staakt-het-vuren De anti-IS-coalitie praat in Washington over het verslaan van de terreurgroep. Ondertussen vallen in Syrië vele burgerdoden door bommen van dezelfde coalitie. IÉ We dachten dat ze IS kwamen verdrijven, maar nu lijken ze ons te verdrijven Hele families lagen er onder het puin van de ingestorte gebouwen. Dood. Ze waren gevlucht voor de gevechten rond de Syrische stad Manbij, maar stierven alsnog in een bommenregen op het vlakbij gelegen dorpje Tokhar. Meer dan 6o burgerdoden, waaronder li kin deren, vielen daar begin deze week, zo stellen verschillende Syri sche burgerorganisaties. De bom men werden volgens hen afgewor pen door vliegtuigen van de door de VS geleide coalitie. Unicef en Amnesty Internatio nal hebben hun bezorgdheid uit gesproken. „Het maakt niet uit waar in Syrië ze wonen en onder wiens controle het gebied staat, niets rechtvaardigt het doden van kinderen", schrijft Unicef in een persverklaring. Ook op sociale me dia riep het fatale bombardement emotionele reacties op. Onder de hashtag #prayforsyria worden de doden herdacht, zoals dat vorige week gebeurde met #prayfornice. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft een onderzoek aangekondigd naar de bombarde menten rond Manbij. Als het in derdaad gaat om onschuldige bur gers die zijn omgekomen bij een bombardement van Amerikaanse of Franse vliegtuigen, die beide in de regio actief zijn, is dat een gro te tegenslag voor de coalitie. De VS en zijn bondgenoten pro beren samen met de Koerdische en Arabische strijders van de Sy rian Democratie Forces (SDF) Manbij terug te veroveren op IS. Ze vragen daarbij om de steun van de bevolking. „Maar de men sen hier haten de SDF nu. We dachten dat ze kwamen om IS te verdrijven, maar het lijkt erop dat ze ons verdrijven", zei Jassem al-Sayed, een lid van het voormali ge stadsbestuur van Manbij, tegen The Washington Post. De SDF stelde gisteren een staakt-het-vuren voor van 48 uur waarin IS-strijders de kans zou den krijgen om de stad te verla ten. Dat zou verdere burgerslacht offers moeten voorkomen. De verovering van Manbij is een cruciale stap in de opmars naar Raqqa, de hoofdstad van het IS-ka- lifaat. Een aanval die zo mogelijk later dit jaar wordt ingezet. Die aanvalsplannen liggen er ook al voor de Iraakse stad Mosul, de be langrijkste door IS veroverde stad in dat land. Op Andrews Air Force Base, vlak bij Washington, verga derden ministers van zeker 30 bij de coalitie aangesloten landen de afgelopen twee dagen over die op mars. Voor Nederland was minis ter Koenders van Buitenlandse Za ken aanwezig. De coalitiegenoten spraken ook alvast over de situatie na die overwinning. „Een van onze grootste strategi sche zorgen is dat we wel een mili taire overwinning boeken, maar dat we er niet op tijd in slagen een stad als Mosul weer te stabili seren en er een nieuwe overheid op te bouwen", zei de Amerikaaan- se minister van Defensie Carter. Boobytraps moeten verwijderd worden, elektriciteitsvoorzienin gen weer opgestart. Het ontbre ken van zo'n plan leidde na de Amerikaanse inval in Irak in 2003 juist tot de opkomst van radi caal-islamitische groepen waaruit uiteindelijk IS weer is ontstaan. Op de bijeenkomst werd 1,9 mil jard euro aan Irak beloofd voor de strijd tegen IS en de wederop bouw, Nederland draagt daar 65 miljoen euro aan bij. IS verliest de afgelopen maan den steeds meer terrein. Interna tionale experts stellen dat de lei ding van de organisatie zich aan het voorbereiden is op het volledi ge verlies van hun grondgebied. Dat houdt niet per se het einde van de terreurgroep in: ze kan on dergronds verdergaan. De vele aan slagen buiten Irak en Syrië lijken ook op een nieuwe strategie te dui den: IS-symphatisanten worden niet langer opgeroepen naar het kalifaat te komen, maar in hun ei gen land de strijd aan te gaan. NIJMEGEN Een Vierdaagse- wandelaar is woensdag gere animeerd op de spoedeisende hulp van het Radboudumc. Nog drie wandelaars moesten op de intensive care worden opgenomen. Dat is gisteren door woord voerders van het Radboud umc en Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis bevestigd. Bij het CWZ moest één persoon met een zonnesteek naar de inten sive care. De vier zijn inmid dels allemaal buiten levensge vaar, zeggen de ziekenhuizen. De ambulancedienst is de afge lopen drie dagen al zo'n 200 keer uitgerukt om lopers te helpen. In totaal zijn er al 4.170 lopers uitgevallen. Vooral de tweede dag was een slagveld. Mede door de hitte vielen 2.050 lo pers uit. Gisteren moesten 915 lopers de strijd staken. In 2015 lagen de aantallen een stuk lager. Toen waren na drie dagen 2.386 wandelaars uitge vallen. Daar staat tegenover dat er deze jubileumeditie wel ruimte was voor 50.000 in schrijvingen, tegen 46.000 vo rig jaar. Het is een 'killing saaie Vierdaag se als het om nieuws gaat', vindt marsleider Johan Willemstein. „De Vierdaagse wordt er niet min der mooi van." Volgens de marslei der zijn er gegeven de omstandig heden 'weinig' mensen op de in tensive care terechtgekomen. „Na tuurlijk is het vervelend voor de mensen die het overkomt. Maar op een aantal van 47.000 lopers is het een klein aantal. Zo is mij dat tenminste verteld door mensen die er verstand van hebben." „De maatregelen, zoals eerder star ten, adviezen over het dragen van petjes, veel drinken, zout eten, hebben goed uitgepakt. De grote vraag is wat het causale verband is tussen het wandelen en wat de mensen is overkomen die in het ziekenhuis zijn beland. Ik heb geen flauw benul of het door het wandelen of de omstandigheden komt." „We baseren ons op adviezen van onder meer medici en de metereo- loog. We zijn sinds 2006, toen de Vierdaagse is afgelast, gegroeid in professionaliteit. Maar dat is zake lijk gezien. Persoonlijk kan ik niet ontkennen dat ik dinsdag en woensdag wel even heb terugge dacht aan 2006. Maar juist doordat we als organisatie sindsdien zo zijn gegroeid, durf ik te zeggen dat we passende maatregelen heb ben genomen. En dat wat er nu ge beurd is, niet opgeklopt moet wor den." vrijdag 22 juli 2016 Tientallen burgerdoden bij aanvallen tegen IS Cyril Rosman Manbij/Washington Dit 5-jarige Syrische meisje raakte gewond bij bombardementen op het dorpje al-Rehan, dat in handen is van rebellen, fotoafp Jassem al-Sayed, lokale politicus Hitte? De organisatie van de Vierdaagse schrikt niet van de zware omstandigheden die hun tol eisen. Frank Hermans Eric Reijnen Rutten Nijmegen Ondanks dat er drie mensen op de intensive care zijn beland en er iemand gereanimeerd moest worden? Heeft u wel de goede maatrege len genomen? Dus terwijl die vier op de intensi ve care zijn beland en ook ge zien alle ambulance-inzet in de afgelopen dagen, zegt u ook ach teraf bezien dat het juiste is ge daan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11