M 10 NI Hoe staat het met de oorlog tegen IS? Op bezoek bij de strategen achter de strijd, op een hermetisch afgesloten legerbasis in Florida, waar ook een handjevol Nederlanders meedenkt. We hebben nooit gezegd dat het snel voorbij zou zijn zende hand is. Ook op sociale media verliezen ze terrein, ziet Andrew Aranda, baas van het di- gitalemediateam op de basis in Florida. „In Irak zien we dat hashtags die IS gebruikt om te communiceren gekaapt zijn door gewone Irakezen die hun boodschap verstoren. IS heeft zich verplaatst naar minder be kende platformen, zoals Tele gram. Het toont dat hetgeen waar ze voor staan failliet is. Ze kiezen de weg van de minste weerstand, zowel online als mili tair." Die weg is in de fysieke we reld wel uiterst bloedig. De aan slagen in Bagdad, Istanboel, Or lando, het Saoedische Medina en Dhaka in Bangladesh hebben nog eens duidelijk gemaakt dat luchtaanvallen niet genoeg zijn om een veelkoppige vijand als IS te verslaan. „Maar dat betekent niet dat ze geen significant effect hebben gehad", countert Ryder van ach ter zijn bureau met drie tele foons, waarvan één met grote ro de sticker om aan te geven dat met dat toestel geheime gesprek ken worden gevoerd. „Je ziet niet welke aanvallen niet heb ben kunnen plaatsvinden omdat we wapendepots, bomfabrieken en inkomstenbronnen hebben vernietigd." Wat niet wil zeggen, erkent hij op een moment dat het opti misme even afzwakt, dat de oor log daarmee zijn einde nadert. Er komen ongetwijfeld meer slechte dagen, zegt hij, met hin derlagen en terreuraanslagen. „We hebben nooit gezegd dat het een makkelijk gevecht zou worden en dat het snel voorbij zou zijn. Het wordt een lange strijd." in Syrië snel op, vertelt de Neder lander, dus is het zaak haast te maken met de wederopbouw in heroverd grondgebied. De bevol king moet vooral niet het idee krijgen dat het leven onder IS-heerschappij toch beter was. „Maar we gaan militair nu snel ler dan de inspanningen op het vlak van stabilisatie." Zulk optimisme is niet altijd even betrouwbaar. Op deze ba sis dienden vorig jaar 50 analis ten een een officiële klacht in, omdat ze rapporten over hun in lichtingen rooskleuriger terug kregen dan ze geschreven wa ren. Hogere ambtenaren zouden met de inhoud hebben ge knoeid, zodat die paste in het verhaal van de regering-Obama, die de wereld toen al vertelde dat de Amerikanen de oorlog aan het winnen waren. Op dit moment zijn onafhan kelijke experts het met kolonel Ryder eens dat IS aan de verlie- De kamer is verboden terrein voor bezoekers, maar ook voor Nederlandse militairen, zelfs als ze zoals Remy meedenken over de volgende stappen in de opera tie. Vorige week werden bij Mo sul bijvoorbeeld een IS-comman- dant en 'vice-minister van oor log' vanuit de lucht gedood. Zul ke eliminaties worden voorbe reid zonder pottenkijkers uit an dere landen. Op de afdeling die plannen maakt voor psychologi sche oorlogvoering door middel van onder meer beïnvloeding van (sociale) media, mogen bui tenlanders niet langer dan een uur blijven. „In het begin is dat wel raar", zegt Remy. „We zijn toch een coalitie? Je kunt je er over opwinden en aan storen, maar ieder land heeft uiteinde lijk zijn eigen belangen." Makkelijk is dat evenwel niet. Het ene land kan bijvoorbeeld le ven met samenwerking met de Russen, het andere peinst er niet over. Of neem Turkije, dat belangrijke bondgenoten van de coalitie, de Koerden, als terroris ten ziet. En dan is er nog het wat egocentrische Amerikaanse leger dat er soms aan herinnerd moet worden dat het onderdeel is van een coalitie. („De Neder landers zijn daar goed in", zegt kolonel Ryder.) „We moeten soms een beetje polderen." Op dit moment rukken Irake se soldaten en rebellengroepen met 4.000 Amerikaanse stafle den de strijd. Die leek de afgelo pen weken uit de hand te lopen, met aan IS gelinkte aanvallen en honderden doden in vijf landen. Maar hier houdt men het hoofd koel. Dat geweld, zegt de Ameri kaanse kolonel Patrick Ryder, is juist bedoeld om de effectiviteit van de luchtaanvallen in twijfel te trekken en de aandacht af te leiden van de frontlinies, daar waar IS steeds verder terugge drongen wordt. „Zulke aansla gen bewijzen dat onze strategie werkt. IS kan zijn grondgebied niet vasthouden." f EHEIM' staat er op het docu- W |9H| ment op het bu- reau van een Italiaanse lucht machtstrateeg. Misschien staat er wel iets in over een zwakke plek in het Iraakse leger, of over de omgang met de Syrische rege ring. Nee, meer dan een globaal beeld van dat intrigerende stuk papier kan diens Nederlandse collega Remy niet geven. Dit is het strategische hart van Operatie Inherent Resolve, de co denaam voor de internationale oorlog tegen de terroristen die delen van Irak en Syrië innamen en van Bagdad tot Brussel bloed vergoten. Wat hier op lucht machtbasis MacDill in Tampa, Florida, wordt besproken is veel al topgeheim. Luitenant-kolonel Remy - om veiligheidsredenen zonder ach ternaam - geeft bij hoge uitzon dering een rondleiding. Hij is een van de zes Nederlanders op het Central Command, de tak van het Amerikaanse leger die de oorlogen in het Midden-Oos ten leidt. Aan een glinsterende, blauwe baai, waar de hangars omzoomd zijn met palmen en wekelijks de gazonnetjes wor den gemaaid, denken ze oorlogs strategieën uit en evalueren ze Ryder, woordvoerder van het Central Command, houdt kan toor in een ondoordringbare ves- ting.Elders in het pand bevindt zich een ruimte vol beeldscher men en kaarten van het Mid den-Oosten, waar 24 uur per dag live acties in Irak en Syrië worden gevolgd. vrijdag 22 juli 2016 Polderen op een legerbasis in Florida Beeld van een luchtopname van een aanval op een konvooi van IS bij Fallujah. T Centraal op de foto: Luite nant-kolonel Remy op de Mac Dill-luchtmachtbasis in Tampa, Florida, foto karlijn van houwelingen Het Iraakse leger inspecteert voertuigen van IS-troepen die gevlucht zijn na een aanval bij Fallujah. foioap Patrick Ryder, US Army

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10