Benzineleasebak maakt comeback 9 Ê^KOOPJEPEALNI.) dagaanbiedingen van Als Wouter Oostendorp (36) op een maandagavond in april naar buiten loopt, schrikt hij zich rot. De Rotterdammer ziet dat zijn fiets weg is. Gejat. „Dit was al de derde keer. Maar deze fiets is extra bijzonder, omdat ik hem zelf heb gemaakt. Hij kost 450 eu ro, maar de uren die erin zitten, zijn onbetaalbaar." Meteen plaatst Oostendorp een oproepje op Facebook, met een fo to van zijn fiets. Naar de politie stappen? „Dat kwam niet eens bij me op. Eerder deed ik nog wel aangifte, maar daar heb ik nooit meer wat van gehoord. Ik heb de indruk dat de politie er niet eens naar kijkt. Mijn aangifte ver dwijnt in een groot zwart gat." Die ervaring hebben meer Ne derlanders. De afgelopen tien jaar daalde de aangiftebereidheid spectaculair. Inbraken en auto diefstallen worden meestal nog wel gemeld, omdat de verzeke ring anders niet uitbetaalt. Maar na geweldsdelicten, bedreiging en vernielingen doen aanzienlijk minder slachtoffers aangifte, con stateert het CBS. Criminoloog Henk Ferwerda van Bureau Beke noemt de da ling van de aangiftebereidheid zorgelijk. „Als mensen iets over komt, moeten ze dat zonder be lemmering aan de politie kun nen melden. Elke hindernis daar toe moet worden weggenomen." Hij vindt dat er grondig onder zoek moet worden gedaan naar de daling. Als mogelijke oorzaak noemt Ferwerda de stijging van internetcriminaliteit. „Mensen die voor een iets te lage prijs een telefoontje kopen op Marktplaats, maar een ingepakt baksteentje krijgen toegestuurd, zullen niet zo snel aangifte doen." Dat al jaren de criminaliteitscij fers in Nederland dalen, kan vol gens de criminoloog deels door aangiftemoeheid verklaard wor den. „Maar dat het veiliger wordt in Nederland, trek ik niet in twij fel", stelt Ferwerda. „De daling van criminaliteit komt voor in de hele westerse wereld." De politie wil dolgraag weten waarom er minder aangifte wordt gedaan. „Aangiftes geven ook een beter beeld van de crimi naliteit in een bepaalde regio", zegt politiewoordvoerder Helma Ik heb de indruk dat de politie er niet eens naar kijkt. Mijn aangifte verdwijnt in een groot zwart gat Huizing. „Dat stelt ons in staat om preventief op te treden, bij voorbeeld door extra toezicht." Slachtofferhulp Nederland zet nieuwe methodes in om mensen over te halen om naar de politie te gaan. „Slachtoffers die nog geen aangifte hebben gedaan kun nen bij ons terecht met vragen over het doen van aangifte, onder meer via e-mail, chat en Face book", zegt woordvoerder Eline Buijs. „We geven tips, zo kunnen vrouwelijke slachtoffers om een vrouwelijke rechercheur vragen. Vooral bij seksuele delicten is vaak sprake van schaamte." Hoewel Oostendorp geen aan gifte deed, heeft hij tóch zijn ge stolen fiets teruggekregen. Dank zij een oplettende stadgenoot, die de fiets voor 15 euro van een junk overnam. „Hij had meteen door dat er iets niet klopte en kocht de fiets om hem aan de rechtmatige eigenaar terug te ge ven", vertelt Oostendorp. „Net als ik plaatste hij een foto op Face book. Hij is een held. En ik ben een ontzettende mazzelaar." 35% 2005 27% 2015 Meeste aangifte Percentage aangifte Minste aangifte Door nieuwe bijtellingsregels be talen leaserijders dit jaar niet 7 maar 15 procent voor stekkerhy- brides. De verhoging heeft zijn uitwerking, zien de grootste twee leasemaatschappijen: slechts 4 procent van alle lea seauto's die het afgelopen half jaar bij LeasePlan zijn besteld, is een plug-inhybride. Dat is drie keer minder dan vorig jaar. Gewo ne benzineauto's maken een co meback: zes van de tien nieuwe wagens rijdt op benzine. Dat wa ren er in 2015 minder dan vier. Ook het aantal diesels daalt fors. Athlon neemt dezelfde trend waar: het aantal plug-ins kelder- 2014 2015 2016 de van 14 procent vorig jaar naar 6 procent nu. Het marktaandeel van benzinewagens stijgt van 38 naar 49 procent. Diesels dalen on dertussen van 62 naar 50 procent. LeasePlan noemt verandering logisch, maar betreurt deze ook. „We zagen het wagenpark de af gelopen jaren juist steeds groe ner worden. De overstap naar vol ledig elektrisch rijden is voor ve len nog een brug te ver", stelt marketingdirecteur Martijn Vers- teegen. Natuur Milieu, dat jaar lijks een ranglijst van milieu vriendelijke wagens publiceert, stelt dat de nieuwste plug-ins zui niger presteren dan benzineau to's. De milieuclub vindt dat die categorie voldoende fiscaal gesti muleerd moet blijven. 299,95 73% 220,- Vanaf slechts €79,95 299,95 70% 210,- Vanaf slechts €89,95 Nu slechts €14,95 €199,95 80% €160,- Nu slechts 39,95 39,95 78% 31,- Nu slechts 8,95 Nieuw: Achteraf betalen! RfberPay (^Kl donderdag 21 juli 2016 'Aangeven kwam niet bij me op' Aangifte doen van bedreiging, vandalisme of een gestolen fiets? Steeds meer Nederlan ders nemen niet de moeite. Dat is pijnlijk voor politie en justitie. Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag —Wouter Oostendorp i:4tM rrTT^ 3.850.000 delicten (schatting) Aangiftes 3.730.000 delicten (schatting) A Wouter Oostendorp op zijn gestolen en weer teruggevon den fietS. FOTO DESIRÉE SCHIPPERS 1 Inbraak 2 Autodiefstal 3 Diefstal uit auto 1 Vandalisme 13% 2 Bedreiging 15% 3 Fietsendiefstal f 29% CO CÜ O Leaserijders stappen massaal over op benzine sinds de bijtel ling voor stekkerauto's per ja nuari flink hoger ligt. Dat blijkt uit nieuwe verkoopcijfers van LeasePlan en Athlon. David Bremmer Almere Verdeling bestelde leaseauto's naar brandstof Elektrisch 1% 1% 2% Hybride 11% 12% -22L Benzine 31% Diesel 57% 37% 50% 58% 36% Bijtelling 7% 7% 15% hybride (2017. 201a 19%, 2020-, 22%) Luxe Uittrekbare Wind- Zonneschermen Beschikbaar in zwart en crème en in 2 maten Nooit meer last van de wind in de tuin Ideaal op een terras of balkon voor meer privacy Voorzien van automatische roll-back functie Uiteraard ook geschikt als zonnescherm Adviesprijs Korting U bespaart: Luxe NASA Traagschuim Topdekmatras van Alaska Bedding Druk-verlagend; ideaal bij heup-, nek- en rugklachten Beschikbaar in alle gangbare maten NASA Traagschuim; vormt zich naar je lichaam Geschikt voor ieder matras Adviesprijs Korting U bespaart: Nano Vloeistof; insecten-, water en vuilafstotend wondermiddel! Geen ruitenwissers meer nodig; regendruppels rollen weg Insecten blijven niet meer plakken op uw auto Badkamer blijft langer schoon 1 bestelling 2 stuks Adviesprijs Korting U I 99,90 85% 85,- 9-delige Messenset van Magnani Italy Handgemaakt en gesmeed uit één stuk RVS IJzersterk, slijtvast en duurzaam (5 jr. garantie) Professionele kwaliteit; wordt gebruikt door restaurants Met GRATIS magneetstrip t.w.v. €19,95 Adviesprijs Korting U bespaart: korting Luxe Lederen Smartphone Case voor iPhone of Samsung Voorkom op een mooie manier schade aan je dure smartphone Makkelijk te sluiten door magnetische clip-sluiting Beschikbaar in zwart, bruin én wit! Adviesprijs Korting U bespaart: BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL I) NIET TEVREOEN? GELO TERUG! korting korting korting korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9