i 4 dagen Duitsland 4 NIEUWS 7 Brussel negeert verzet van Midden- en Oost-Europese landen De Pool die voor een klein prijsje de keuken fixt, heeft zijn langste tijd gehad. Europa wil gelijk loon voor gelijk werk op dezelfde plaats. Polen, Bulgaren, Roemenen en an dere Oost-Europeanen die tijde lijk in bijvoorbeeld Nederland ko men werken, gaan als het aan Brussel ligt straks evenveel verdie nen als Nederlanders. De Europese Commissie wil met een herziening van zijn twin tig jaar oude detacheringsrichtlijn al langer in één klap een einde ma ken aan zowel uitbuiting (daar) als verdringing (hier). Met hun vriendenprijsjes (voor ons) en de hongerloontjes die ze daarmee ver dienen, drukken de Oost-Europe- an immers de beter betaalde West-Europeanen in de WW. Het probleem speelt vooral in de bouw, het transport en de verwer kende industrie. Rond de 2 mil joen Midden- en Oost-Europea nen verdienen op die manier hun schamele brood. Brussel kwam al op 8 maart met voorstellen om aan die oneerlijke concurrentie een eind te maken, maar kort daarop gooiden de natio nale parlementen van Denemar ken en alle tien de Midden- en Oost-Europese lidstaten de kont tegen de krib. Zij vinden de ar beidsvoorwaarden van tijdelijke arbeidskrachten een nationale zaak en vinden dat Brussel zich niet mag bemoeien met loonvor ming. Uitgebuit Maar Brussel legt hun protest nu naast zich neer. „We hebben hun bezwaren uitgebreid bestudeerd, maar zijn het er niet mee eens", al dus de Belgische Eurocommissaris voor werkgelegenheid en sociale zaken Marianne Thyssen. Bij de Europese vakbondskoepel Etuc ging onmiddellijk de vlag uit. „Elders gedetacheerde arbeids krachten zijn lang genoeg uitge buit. Zij zijn geen tweederangs burgers, zij hebben recht op het zelfde loon als werkers in hun gastland", aldus confederaal secre taris Liina Carr. De Europese werk gevers zijn teleurgesteld. Zij vra gen aanpak van misbruik via be staande regels en voorspellen 'on zekerheid, extra kosten en bureau cratie'. Volgens Thyssen is dat on zin. De detacheringsrichtlijn be staat al twintig jaar en moet al leen worden aangepast, omdat zij in haar huidige vorm niet bere kend is op de zeer grote inkomens verschillen in Europa. „Arbeidsmo biliteit is goed, maar de regels moeten fair zijn." Onderhandelingen In het Europees Parlement kan zij rekenen op de steun van PvdA-Eu- roparlementariër en oud-FNV- -voorzitter Agnes Jongerius, die rapporteur is over dit onderwerp. Dat betekent dat zij eerst het parle ment op één lijn moet zien te krij gen en ze daarna de moeizame on derhandelingen in moet met de 28 lidstaten. Jongerius wil de voorstellen van Thyssen zelfs aanscherpen door ook de sociale premies gelijk te trekken en de detacheringsduur te beperken tot vier maanden. Jonge rius is blij dat de vakbeweging in Midden- en Oost-Europa wel op haar lijn zit. Voor de angst in de protesterende landen zegt ze be grip te hebben. „Misschien zien we straks minder Poolse vrachtwa gens op de weg. Maar mijn Europa is niet een Europa dat werkne mers tegen elkaar uitspeelt. We moeten af van een Europa dat uit buiting mogelijk maakt." Tien jaar voor familiedrama Grote vangsten cocaïne in haven Groot-Brittannië geen voorzitter EU Den Helder/Texel 3 dan kust diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg donderdag 21 juli 2016 Einde aan goedkope Pool Frans Boogaard Brussel Veel Polen werken in het transport of in de landbouw, zoals in de aardbeienpluk. fotoanitapantus/anp DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft een man uit Veghel tien jaar en tbs met dwangverple ging opgelegd, omdat hij op 1 september vorig jaar zijn 10-jari- ge zusje, moeder (50) en oma (67) om het leven bracht. De kin derrechter vond net als het OM dat de inmiddels 18-jarige man, die destijds 17 was, volgens het volwassenenstrafrecht moest worden berecht. De man was sinds de zomer suïcidaal. Op de dag dat hij de moorden pleegde, was hij bang dat zijn familie hem van een zelfmoordpoging zou weerhouden. De straf is con form de eis van justitie. ANTWERPEN De Belgische douane heeft in juni en juli in totaal ruim 1,9 ton cocaïne onderschept. De drie partijen za ten verstopt in containers die de Antwerpse haven binnenkwamen. De geschatte straatwaarde ligt tus sen de 75 miljoen en 135 miljoen euro. De grootste partij bedroeg 732 kilo, verdeeld over 21 sporttas sen, die de douane op 28 juni aan trof op een schip uit het Braziliaan se Santos. Twee weken eerder was al 579 kilo gevonden op een schip uit Ecuador. De meest recen te ontdekking vond plaats op 13 juli, weer op een schip uit Santos, 604 kilo. Of er een verband is tus sen de vondsten, is niet bekend. LONDEN Groot-Brittannië zal volgend jaar geen voorzitter zijn van de Europese Unie, nu het Britse volk heeft gestemd voor een ver trek uit de unie. Premier There sa May heeft dat aan EU-presi- dent Donald Tusk laten weten, meldden bronnen rond de Britse regering. Groot-Brittannië zou de tweede helft van 2017 het roulerende voorzitterschap van de EU op zich nemen. Doordat het Britse volk in het referen dum over de EU koos voor een vertrek, kwam dat op losse schroeven te staan. België heeft al aangeboden het voorzitter schap over te nemen. 3* Hotel Den Helder (7,9) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Incl. bootkaartje Texel ym n jq Gratis parkeren en wifi 4* Fletcher Hotel Carlton, Naaldwijk 2 nachten incl. ontbijtbuffet 1 keer 3-gangendiner w q Gratis parkeren en wifi O#»™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Gelegen in bosrijke omgeving aan de voet van de Zevengebergte en nabij Keulen! 2 nachten in het 3* Hotel Am Markt (8,7) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren en wifi Aankomsten t/m okt. Betaal pas bij aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7