5 Het is officieel heel heet in ons land. Deze krant bracht een tropische dag door in Warnsveld, sinds 1944 de houder van het warmterecord. WMmiïÊm TV-artiestenreis Griekenland All Inclusive TV-artiestenreis Griekenland All Inclusive je van Kick. Samen houden ze zich rustig, hier in het koelste deel van het huis. Zo slaapt, sloft en zucht Warnsveld verder in de laagste versnelling. De kaasboer breekt zijn marktkraam af, zijn koopwaar ligt zo te zweten dat het niet meer gaat. Ook notenboer Jan en zijn vrouw Diecky moeten er aan geloven. Zij kan wel dapper zeggen dat je gewoon het hoofd koel moet houden, haar met chocolade geglazuurde noten beginnen hun glans te verliezen. Nu ze smelten is het tijd om te vertrekken. Het naastgelegen Kulturhus (met airco!) blijkt een onontdekte oase om even bij te komen. Maar de écht ideale plek om te vertoeven ligt veel minder centraal, weten de kinde ren uit Warnsveld, die zich bij het water van rivier de Berkel verzamelen rond kano leraar Ruben. Die duwt vol overgave ieder een het water in, zodat dat natte pak maar meteen binnen is. Een paar echte durfals plonzen met boot en al vanuit de hoogte van het bruggetje naar beneden. Kopje on der, daar gaan ze. „Ik ben gelijk nat", gilt Sem Oldenkotte als hij boven komt. Einde lijk. Want terwijl de rest van het leven in het Gelderse Warnsveld doorgaans al niet in de hoogste versnelling plaatsvindt, gaat het er vandaag allemaal wel heel gemoedelijk aan toe in het plaatsje dat ooit het domein was van boeren met hun uitgestrekte akkers. Niet onbelangrijk detail: hier woonde ook een huisarts met een passie voor het weer, die Warnsveld op de kaart zette. Jo hannes Thate legde in het oorlogsjaar 1944 nauwgezet de temperatuur in zijn achter tuin vast. Prompt bleken die 38,6 graden een record. Geen oorlog die tussen hem en zijn weerstation kwam. Soms werd die meting betwist, tot grote woede van zijn zoon, die terugsloeg als zijn vader werd weggezet als een wat onzorgvul dige amateur. Nooit wonnen de zuurprui men het. Warnsveld is nog altijd en offici eel de heetste plek van Nederland. Het maakt de bewoners, ja, best wel trots. Op warme dagen hopen ze collectief dat hun hoogtepunt onovertroffen blijft. En het huis van dokter Thate blijft toch altijd het huis van dokter Thate, ook al is het stati ge witte pand nu het domein van Stijn Jo nasse en zijn familie. De kersverse stu dent-af is om wat bij te komen neergestre ken in het huis van zijn ouders. Vroeger schepte Stijn wel eens een beetje op over dat record. Echt indruk maakte hij er niet mee, gniffelt hij in de tuin waar het allemaal is gebeurd en die hij vandaag de hele dag al mijdt trouwens. Gisteren ver brandde Stijn zodanig, dat hij zijn rode borstkas onder meer dan alleen een T-shirt moet verbergen. „Ik blijf nu binnen." Heeft hij een zonnesteek? Op het heetst van de dag is er één man die het doodleuk op een rennen zet, in Warnsveld. Daar zoeft hij, door lege stra ten. Of hij zich wel goed voelt? „Ja hoor", roept hij in het voorbijgaan, ter wijl zijn voeten trappelen en het zweet in overdadige straaltjes van zijn gebruinde hoofd gutst. „Ben net terug uit Aruba, kwes tie van gewenning." Aha. Vandaar. Even verderop doet een jongetje van slechts tien dagen oud hetzelfde. Met als verschil dat hij van ellende wat vaker over zijn moeder Monique ten Pas heen spuugt. Toch kijkt ze vertederd naar de open oog jes, het wiebelende koppie en bezwete nek- donderdag 21 juli 2016 Radisson Blu personen exclusièf resefvei in en Calamiteitenfonds Verblijf in Radisson Blu***** Uitgebreid artiesten- programma Méér dan 15 artiesten Gereserveerde plaatsen bij TV-opnames Meet Greet met aanwezige artiesten Rechtstreekse vlucht vanaf Amsterdam of Eindhoven Het uitgebreide muziekprogramma wordt verzorgd door FP2000 Events. Radisson Blu personen exclusièf resefvei in en Calamiteitenfonds Richard Manders leest de krant in de van airco voorziene bibliotheek van Warnsveld. foto's eric brinkhorst en anp Verblijf in Radisson Blu***** Uitgebreid artiesten- programma Méér dan 15 artiesten Gereserveerde plaatsen bij TV-opnames Meet Greet met aanwezige artiesten Rechtstreekse vlucht vanaf Amsterdam of Eindhoven Het uitgebreide muziekprogramma wordt verzorgd door FP2000 Events. Stijn Jonasse (staand) en zijn broer in de tuin waar dokter Thate in 1944 het warmterecord mat. isïf£ PnJzen Per P Carla van der Wal Een man hapt gretig in een ijsje bij de 'snackcorner' van Ton de Wit in Warnsveld. Warnsveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5