Steeds vaker zonnepanelen op het dak ZEELAND 5 ZONNEPANELEN PRIJSDALING STIMULEERT GROEI A Wie een dak vol zonnepanelen heeft, zit er deze dagen extra warmpjes bij. Maar dat is niet omdat het zo heet is. De meeste stroom wek je op van maart tot en met oktober Steeds meer Zeeuwen wekken hun eigen elektriciteit op. Was dat tot een paar jaar ge leden nog prijzig, nu is het al snel rendabel om panelen op je dak te leggen. Maar waar moet je op letten? Directeur Da niël Lodders van Saman Groep uit Zierikzee geeft uitleg. „Eigenlijk is het financieel voor ie dereen rendabel", zegt Lodders. „Panelen wekken stroom op zodra het licht is, maar doen het op hun best als de zon schijnt. De tempe ratuur speelt geen rol, al leveren panelen minder vermogen bij ex treme warmte. De meeste stroom wek je op van maart tot en met ok tober." De hoeveelheid stroom hangt af van het soort panelen. Je hebt goedkopere met een lagere op brengst en duurdere met een hoge re opbrengst. De stroom die je niet verbruikt, lever je aan het elektriciteitsnet. Daarvoor krijg je een vergoeding. In de winter neem je juist meer stroom van het net af. Doordat je dat met elkaar kunt verrekenen (salderen) zijn panelen al snel rendabel. Om te beginnen een schuin of plat dak. „Alle oriëntaties tussen oost en west zijn geschikt", zegt Lodders Wel moet je ruimte heb ben. „Een gezin verbruikt gemid deld zo'n 3.300 kilowattuur per jaar. Met vijftien panelen kun je dat dekken. Maar dat aantal kan niet iedereen kwijt. Gemiddeld plaatsen we twaalf panelen per huishouden." Nee. Er is ook een omvormer no dig die de gelijkstroom van pane len omzet in wisselstroom voor het stopcontact. Het kastje moet worden geïnstalleerd tussen pane len en meterkast; vaak gebeurt dat op zolder. Voor wie loze leidingen naar de meterkast heeft, is het een voudig. Lodders: „De kleinste om vormer (voor maximaal tien pane len) is zo groot als een A4-tje." Al valt er op één paneel schaduw, dan haalt dat de opbrengst van al le panelen naar beneden. „Er zijn omvormers waarmee je de op brengst per paneel kunt zien en zelfs kunt optimaliseren", vertelt Lodders. „Ligt er een paneel in de schaduw, dan hoeft dat de op brengst van andere panelen niet negatief te beïnvloeden." Maar een dergelijk systeem moet wel apart worden geïnstalleerd. Lodders: „Voor zes panelen, een omvormer en installatie betaal je 2.050 euro, exclusief BTW; ook particulieren kunnen die terugvor deren. Bij tien panelen is dat 3.100 euro. De prijzen zijn de laatste ja ren sterk gedaald, maar zijn nu sta biel. Bij zes panelen bespaar je 280 euro per jaar op je energiereke ning. Je verdient de investering dus in zeven jaar terug." „Op omvormers geldt 10 jaar, op panelen 25 tot 30 jaar." Panelen worden na een tijd iets minder ef ficiënt. „Na 25 jaar leveren ze 80 procent van de startwaarde op." Er zijn geen algemene keurmer ken. Laat je in elk geval thuis advi seren en let erop dat je in geval van storing bij een bedrijf terecht kunt. Lodders: „Iemand die handig is, kan de panelen zelf aanleggen. Maar wees voorzichtig met het elektrotechnische gedeelte. Er gaan heel hoge spanningen door heen. Wij bieden pakketten aan waarbij mensen zelf alles aanleg gen en wij de elektrotechnische aansluitingen controleren." Veel gemeenten in Zeeland bie den tegen lage rente verduurza- mingsleningen aan via het Stimu leringsfonds Volkshuisvesting. Kijk op de website van je gemeen te en op: www.ikinvesteerslim.nl. Wie gas in zijn huis heeft zeker niet. „Meer mensen kopen een warmtepomp." Daar zit wel een adder onder het gras. Lodders: „Warmtepompen gebruiken veel stroom. Je hebt dus ook meer pa nelen nodig. Vooral mensen met vrijstaande woningen en relatief grote daken investeren erin." Er zijn batterijen te koop (zoals Te- sla Powerwall). Lodders: „Zolang in Nederland opbrengst en ver bruik met elkaar kan worden ver rekend, is dat nog niet rendabel." Het aantal woningen met zon- ne-installaties is vorig jaar verder gestegen. In 2015 beschikten 11.847 woningen in Zeeland over zonne panelen. Vorig jaar waren er negen keer zo veel huizen met zonnepanelen in Nederland als in 2008: een stij ging van ongeveer 37.000 naar 334.000. Dit blijkt uit cijfers uit de Klimaatmonitor van Rijkswater staat. Vooral in de gemeenten Borsele en Veere zijn zonne-installaties populair. In Borsele beschikt onge veer 1 op de 9 woningen over zon nepanelen, in de gemeente Veere ruim 1 op de 10. De Zeeuws- Vlaamse gemeenten en Middel burg blijven daar duidelijk achter, met ongeveer 4 zonne-installaties per 100 woningen. In absolute aan tallen is Vlissingen koploper: 1489 woningen hebben de panelen op het dak. De sterke stijging in de afgelo pen jaren komt deels doordat re gistratie van de installaties is ver beterd, maar vooral de forse prijs daling - een halvering in vijf jaar tijd - van de panelen en een subsi dieregeling in 2012 en 2013. Landelijk gezien vallen vooral gemeenten in de provincie Gro ningen op. De gemeenten Ten Boer (22 installaties per 100 wonin gen), Slochteren (21 op de 100) en Loppersum (20 op de 100) vor men de top drie. Ook in Bedum, Winsum en Eemsmond zijn per 100 woningen meer dan 15 adres sen met zonne-installaties geregis treerd. De explosieve toename in die ge meenten komt door een finan ciële bijdrage van de NAM: huis houdens die door de aardbevin gen als gevolg van gaswinning schade aan hun woning hebben, kunnen sinds november 2014 aan spraak maken op een geldbedrag van maximaal 4.000 euro. Dat geld mogen zij besteden aan ener gie-opwekkende of -besparende maatregelen. Deze stijging is niet zonder ge volgen: door de flink toegenomen stroomopwekking door zonnepa nelen staat er geregeld te veel spanning op het net, schreef de NOS eerder deze week. Daardoor zou het systeem overbelast raken. donderdag 21 juli 2016 Energie zon steeds meer benut Zonnepanelen zijn inmiddels voor iedereen rendabel, fotothinkstock Jeffrey Kutterink Vlissingen 1. Hebben zonnepanelen op je dak zin? 2. Wat heb ik nodig? 3. Ben je er met panelen alleen? 4. Wat als er schaduw op valt? 5. Wat kost het installeren? 6. Hoe zit het met de garantie? 7. Welk merk moet ik hebben? 8. Kun je ze zelf installeren? Daniël Lodders 9. Wat als je het geld niet hebt? 10. Ben ik met panelen energie neutraal? 11. Kun je energie die je niet ver bruikt opslaan? Arjen Nijmeijer Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33