O fi. cUiA Clement toont zich in de Tour 22 THIJS ZONNEVELD De derde Nederlandse Tourzege komt er niet. Na de eerste Alpenrit moet Bauke Mollema vechten om zondag op het podium te staan in Parijs. TOUR DE FRANCE Voor het geel heb ik heel slechte zaken gedaan Column Er reed een renner van Sky op kop. Daarach ter een renner van Sky. Daarachter nog een renner van Sky. Daarachter nog een renner van Sky. Daarachter nog een renner van Sky. Daarachter nog een renner van Sky. Daar achter nog een renner van Sky. Daarachter nog een renner van Sky. En daarachter de geletruidra ger, ook een renner van Sky. Mocht er nog iemand hoop hebben gehad dat de Skybots moe zouden worden in de derde week van de Tour, dan is die sinds gisteren om zeep gebracht. Ze reden doodleuk wéér de hele dag op kop van het peloton. De Skybots worden niet moe. Ze produceren iedere dag hetzelfde ver mogen, uur na uur, berg na berg. Héél, héél even probeerde Astana iets op de slotklim. Maar dat was niet meer dan een losse flodder: die van Sky zaten te schaterlachen in het wiel. Toen Alejandro Valverde even later aanviel, sprongen er drie Sky-knechten in zijn nek. De boodschap was simpel: resistance is futile. Het is om moedeloos van te worden. Ze zijn met te veel. Sky is te goed, te rijk, te imposant. Chris Froome is niet eens op zijn allerbest; hij heeft nog niet één keer bergop uitgehaald zoals hij dat in het verleden deed. Maar het is meer dan genoeg. Hij staat inmiddels tweeën halve minuut voor op Bauke Mollema, en vandaag doet hij er in de klimtijdrit waar schijnlijk nog een toefje bo venop. Tot de tweede rustdag mochten de andere ploegen en wij, tv-kijkers over de he le wereld, dromen van een miraculeuze ommekeer, van een échte koers om de eerste plaats. Maar gisteren ver moordde Sky de Tour defini tief. Ze hebben de koers ver stikt met een deken van do minantie. De rest is machteloos. Ze fietsen erbij en ze kijken ernaar. Zonder ongelukken, ziekte of een DDoS-aanval op Froomes vermogensme- tertje is de winnaar bekend. De komende dagen zal de koers veranderen. Zo als in vrijwel iedere grote ronde komt er een mo ment dat de andere favorieten zich neerleggen bij hun verlies. Ze gaan niet langer tegen de lei der in het klassement rijden, maar tegen elkaar. De volgende aanval van Richie Porte (een ex-Sky- bot nota bene) of Nairo Quintana is gericht te gen Mollema. Die heeft één geluk: dat er een Sky-trein op kop rijdt. Dezelfde Sky-knechten die we de afge lopen tweeënhalve week hebben vervloekt, kun nen de komende dagen Mollema's grootste bond genoten zijn om zijn podium veilig te stellen. Want dat is deze Tour geworden: de hele dag met het melkzuur uit je oren achter de Sky-trein aan trappelen. De koers is klaar. Froome wint. En de nummer twee wordt dege ne die de Skybots het langste kan volgen. Mollema heeft één geluk: de Sky-trein rijdt op kop Mollema en Poels rijden in Boxmeer Quintana verder zonder Izagirre Sm ff' Tl Hij kent de exacte ver schillen nog niet. En de consequenties voor het algemeen klassement ook niet. Maar één ding weet Bauke Mollema wel, als hij boven op een huiveringwek kend hoge Zwitserse stuwdam om ringd door een batterij journalisten en besneeuwde bergtoppen aan zijn ver haal van de dag begint. „Voor het geel heb ik vandaag heel slechte zaken ge daan", klinkt het op kalme toon, zon der een spoortje emotie. Als de Tour al ooit te winnen viel, is hij nu verloren. En de Groningse tour- held van Trek-Segafredo weet het. In de laatste 2 kilometer van de slotklim heeft hij eerst Richie Porte weg zien springen. Zo bedreigend is dat nog niet. Maar als Chris Froome na enig tal men toch reageert, beseft Mollema di rect de consequenties. Oorlogstaal Een dag eerder mag hij dan nog oorlog staal gebezigd hebben over jagen op geel bij een zwak moment van Froome. Nu is hij het zelf die niet ok selfris zit. Hij kan aanklampen. Maar reageren? Nee. Dat besef is er al sinds de eerste stij gende meters. Een sluimerende angst die op het steilste deel van de slotklim naar Finhaut-Emosson bewaarheid wordt, als hij het contact met Porte en FINHAUT-EMOSSON Stef Cle ment kondigde het aan en maakte het waar. De Brabantse wielren ner van IAM Cycling nam giste ren het initiatief voor de juiste ontsnapping en verrichtte op de voorlaatste klim in de kopgroep in drukwekkend werk voor zijn ploeggenoot Jarlinson Pantano. Clement reed het gat dicht met de weggesprongen Aleksej Loet- senko en zorgde zo dat Pantano in een optimale positie kon begin nen aan zijn specialisme: afdalen. Pantano, die zondag de vijftiende etappe won, kon dat succes nu niet herhalen. De Colombiaan werd tweede achter dagwinnaar II- noer Zakarin. „We speelden om te winnen en dat is bijna gelukt", rea geerde Clement na afloop. De 33-jarige renner, die voor de derde keer in de ontsnapping van de dag zat, reed met een flinke do sis frustratie en een kapotte schoen. „Ik was gisteren best geïr riteerd", zei Clement, nadat hij als achtste was bovengekomen. „Ik hoopte op de rustdag knopen over mijn toekomst door te hakken, maar tot mijn eigen verbazing heb ik nog steeds geen aanbieding van een ploeg gekregen. Mijn schoen reed ik in de eerste 50 kilo meter kapot in mijn voorwiel. Daarna kreeg ik hem niet meer uit. Dan zo maar verder, dacht ik. Zelfs met een kapotte schoen kan ik dus meezitten." donderdag 21 juli 2016 @thijszonneveld Skybots CRITERIUM Bauke Mollema heeft zijn deel name aan het criterium van Boxmeer toege zegd. De 29-jari- ge Groninger staat maandag, daags na afloop van de Tour de France, aan de start samen met onder anderen Tom Dumoulin, Wout Poels (fo to) en de offici eel al afgezwaai de Maarten Tjal- lingii. Poels laat zich ook nog vrij dag 29 juli zien in Heerlen. €551 VALPARTIJ Nairo Quintana moet verder met een ploegge noot minder. De Spanjaard Gor- ka Izagirre (foto) was meteen na de start betrok ken bij een val partij met verder de Fransman Warren Barguil en de Sloveen Borut Bozic. De gevolgen voor Izagirre waren het ernstigst. Hij heeft vermoede lijk een sleutel beenbreuk en moest opgeven. tr Gele droom Arjan Schouten Finhaut-Emosson Bauke Mollema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22