Geld zorgverzekeraar blijft voor patiënten 6 NIEUWS PAULINE BIJSTER Column Is Trump nog onder de indruk van honderd blote vrouwen? Principieel verkeerd als geld in zakken investeerders terecht komt Kwallen steken 50 badgasten Nederlander dood na val in Alpen Brazilië blokkeert WhatsApp weer De dag voor de grote Trump- show begon, maakte kun stenaar Spencer Tuniek (bekend van installaties met blote mensen) een installatie met hon derd blote vrouwen tégen Trumps plannen. De Republikeinse visie is niet in het belang van vrouwen (denk aan hun antiabortusparo- chie) noch van minderheden, stelt de kunstenaar. Terwijl: vrouwen zijn de toekomst. In de installatie houden de hon derd vrouwen spiegels vast, die symboliseren dat we allemaal een reflectie zijn van onszelf, van el kaar en van de wereld. Tuniek staat bekend om politiek geënga geerde kunst en werd hier al eens voor opgepakt, zo mag hij in New York überhaupt geen blote men sen meer op straat fotograferen. De foto's van het kunstproject zijn leuk om naar te kijken - so wieso zijn foto's van blote vrou wen leuk om naar te kijken - maar ik vraag me af of Trump nog onder de indruk is van honderd blote vrouwen. Zijn eigen vrouw, die hij leerde kennen in de Kit Kat Club in New York toen zij nog fotomodel was en nog mooier dan ze nog steeds is, poseerde eens naakt voor het mannenblad GQ; De behoorlijk pikante foto's zijn op internet te vinden. Man nen zoals Trump hebben sowieso hun leven lang bloedmooie vrou wen om zich heen, dat is nu een maal zo als je veel geld hebt, en ze zullen vaak genoeg bloot zijn (zijn er nog geen Trump-bunga- bungaparties bekend?). Ook inte ressant: Melania Trump is gebo ren als Melanija Knavs maar be sloot rond haar 20ste dat het voor haar internationale modellencar- rière beter zou werken om een minder Sloveense en meer Duits-klinkende naam te hebben, zo werd ze Melania Knaus (een tip voor immigranten in Neder land die door hun naam moeilij ker werk krijgen: verander hem, het heeft mevrouw Trump geen windeieren gelegd). Volgens Amerikaanse bladen is ze behalve knap, ook wat wijzer dan Trump zelf, milder over immi granten (want zelf immigrant) en heeft ze een uitstekend gevoel voor styling. Of het slim was om de speech van Michelle Obama let terlijk over te nemen, is de vraag. Die spiegels van Tuniek slaan ei genlijk de spijker op zijn kop. Een beetje meer zelfreflectie kan op veel plekken op de wereld van daag de dag, maar zeker ook in huize Trump, geen kwaad. SP, PvdA en CDA willen voorko men dat geld dat bedoeld is voor de zorg, weglekt. Nu is het nog verboden, maar vanaf 2018 mo gen zorgverzekeraars in principe dividend uitkeren om investeer ders te lokken. „Iedereen is verplicht een zorg verzekering af te sluiten", zegt Kamerlid Renske Leijten (SP). „Het is principieel onjuist als dat geld in de zakken van investeer ders terechtkomt." Het wetsvoorstel kan hoogst waarschijnlijk rekenen op een meerderheid. In het verleden wa ren alleen VVD, D66 en SGP voor de mogelijkheid van winstuitkering. Volgens hen kan de zorg goedkoper worden voor de premiebetaler als ook grote in vesteerders er geld in stoppen. „Als een investeerder er bijvoor beeld een miljard inpompt, kan een zorgverzekeraar de premies verlagen, meer klanten trekken en zo geld verdienen", zo ver woordt Leijten hun redenering. „Maar de voorstanders vergeten dat de investering altijd een keer terug moet. Dat kan ertoe leiden dat een verzekeraar moet beknib belen op kosten voor goede zorg of risicovolle klanten als ouderen en chronisch zieken weert." Zorgverzekeraars houden jaar lijks gezamenlijk miljarden eu ro's over, meer dan ze verplicht moeten reserveren voor onvoor ziene omstandigheden. De afgelo pen jaren hoefden de premies voor burgers daarom minder hard te stijgen dan voorzien. Om dat de meeste zorgverzekeraars in het verleden zijn begonnen als ziekenfonds, hadden zij nog veel publiek geld in kas toen tien jaar geleden het nieuwe zorgstelsel werd geïntroduceerd. Reden waarom de politiek verbood dat zij de eerste jaren winst mochten uitkeren aan derden. Maar dat verbod verdwijnt straks. Koepelorganisatie Zorgverzeke raars Nederland wijst erop dat al le verzekeraars, op ASR na, onder linge waarborgmaatschappijen zijn, waardoor het nu niet moge lijk is om winst uit te keren. Re den waarom minister Schippers (Volksgezondheid) de wet niet nodig vindt. Maar daar denkt de Kamer an ders over. „Mochten verzekeraars in de toekomst de kolder in de kop krijgen, dan hebben we een stok achter de deur", zegt PvdA' er Lea Bouwmeester. CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot vindt het verbod nodig om dat zorgverzekeraars volgens haar geen gewone bedrijven zijn. „Ze hebben een maatschappelij ke taak. Ze moeten ervoor zorgen dat de zorg betaalbaar blijft en toegankelijk voor iedereen. Dus als ze geld overhouden, moet dat ook weer worden geïnvesteerd in de zorg." s www.bolderman.nl I Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Gérardmer Vogezen 12 dagen Tirol en Istrië, Gerlos en Opatija 15 dagen Hongarije, Roemenië en Bulgarije 10 dagen Umbrië en Rome, Meer van Trasimeno 10 dagen Het Prinsdom Andorra woensdag 20 juli 2016 @PaulineBijster Blote vrouwen Een nieuw initiatiefwet regelt dat winst van zorgverzekeraars ten goede blijft komen aan zorg of lagere premies, niet aan aan deelhouders of bestuurders. Hans van Soest Den Haag Kamerlid Renske Leijten HOEK VAN HOLLAND Zwemmers zijn gisteren bij Hoek van Holland verrast door kwallen. In totaal registreerde de strandwacht 50 badgasten die gestoken werden. Het gaat om de veelvoorkomende bruine kompaskwal. Nils van Zande, strandwacht in Hoek van Hol land, zegt dat de hoeveelheid kwallen nu vrij normaal is. „Door de oostenwind komen ze in een stroming terecht en eindigen ze bij ons op het strand." De steek is te vergelijken met een prik van een brandnetel. MODANE Een Nederlander is om het leven gekomen door een val in de Fran se Alpen. Hij viel in de afgrond bij de afdaling van de Col des Thur- ges, een berg van 2.679 meter bij de grens met Italië. Volgens Fran se media is er een 'technische fout' gemaakt bij het afdalen van de berg. Daardoor gleed de man uit op een besneeuwde helling. Hij beklom de berg met drie anderen. Zij zijn door bergredders in veilig heid gebracht. Een van hen werd met kneuzingen naar het zieken huis in Albertville vervoerd. RIO DE JANEIRO Een rechter in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft giste ren berichtendienst WhatsApp in het hele land lamgelegd om dat de onderneming weigert in formatie af te staan voor een po litieonderzoek. Het is volgens het Braziliaanse medium O Glo- bo de derde keer dat dit ge beurt. WhatsApp (van mediagi gant Facebook) heeft het vaker aan de stok met de Braziliaanse justitie. In maart werd een vice- president van Facebook in Brazi lië aangehouden. Vertrekdata: 8,22 aug/5,19 sept. Vertrekdata: 2 7 aug 24 sept 10 okt Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: imiftii HAl/iAcm^n nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer encl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 13 aug 10 sept 3 okt. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 29 aug/12 sept/3 okt. Vertrekdata: 29 aug 12, 26 sept/10 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6