Groep 8 in dracht Buitenkans voor natuur in Zeeland 1,2 miljoen euro uit knelpuntenpotje openbaar vervoer U Zeeuws schoenenhart duikt op in Eist Hier is het feest! woensdag 20 juli 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl De provincie wil de toegankelijkheid, bereikbaarheid en veiligheid van haltes verbeteren. Ernst Jan Rozendaal Middelburg De bushaltes in Zeeland krijgen een opknapbeurt. Het dagelijks provinciebestuur heeft daarvoor 1,2 miljoen euro klaarliggen. Na de zomer wordt bekendgemaakt hoe dat geld precies wordt uitge geven. Gedeputeerde Staten tilden die beslissing gisteren nog even over de vakantie. Het provinciebe stuur wil eerst inventariseren wel ke haltes precies worden aange pakt. Van veel bushaltes moet de toegankelijkheid verbeteren. Niet overal kunnen gehandicapten makkelijk de bus inkomen. Een aantal haltes zal worden opge hoogd. „Dat kost flink wat geld", zegt gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, mobiliteit). „Mis schien kan het nu nog niet over al. Wat we nu willen weten is waar het nodig is en waar het nog wat langer kan wachten." In Zeeland vormen scholieren 6o tot 70 procent van de busreizi gers. Vaak komen ze op de fiets naar haltes toe. Daarvoor worden extra voorzieningen aangelegd, zoals stallingen of rekken. Ook wordt gekeken naar de veiligheid rondom bushaltes. Sommige lig gen te veel in het donker. Bij slecht verlichte haltes komt daar om meer verlichting. De provin cie wil ook onderzoeken bij wel ke haltes wifi kan worden aange boden. Zeeland heeft jaarlijks 14,5 mil joen euro beschikbaar voor het openbaar vervoer. De 1,2 miljoen euro is aanvullend budget, om knelpunten op te lossen. Anders dan voorheen wordt het geld nu niet uitgegeven aan de dienstrege ling. „Als we daar een probleem hebben, proberen we dat binnen het structurele budget op te los sen. Moet er ergens een bus bij, Ophogen haltes kost flink wat geld. Misschien kan het nog niet overal Harry van der Maas dan kijken we of er niet op een andere plek nog een lege bus rondrijdt waarmee we zo'n lijn kunnen opplussen." Het hele systeem van het open baar vervoer in Zeeland is erop ge richt zo min mogelijk lege bus sen door de provincie te laten rij den. Vandaar dat sommige lijnen zijn vervangen door buurtbus sen, die door vrijwilligersvereni- gingen worden gerund. Op de meeste plekken gaat dat goed. De passagiers weten de bus sen wel te vinden, maar het lukt niet elke vereniging om chauf feurs op de bussen te krijgen. Om te voorkomen dat daardoor buslij nen moeten worden opgeheven, wil het provinciebestuur een deel van het incidentele budget be stemmen voor buurtbusvereni gingen, bijvoorbeeld om met ad vertenties vrijwilligers te werven. MIDDELBURG Een niet te missen aankoopkans. Zo omschrijft het dagelijks provinciebestuur de bijna 24 hectare landbouwgrond die worden omgevormd tot na tuur. Het gaat om 18,3 hectare in de Yerseke Moer, 4,3 in Ganzenre- servaat de Poel en 1,3 bij de Steen ovens Axel. Daarvoor wordt 926.862 euro uitgetrokken. De ge bieden passen binnen het Natuur- netwerk Zeeland. Elke provincie moet een strook van aaneenge schakelde natuurgebieden aanleg gen. Tot 2027 heeft Zeeland nog 1000 hectare te gaan. Toch loopt de provincie landelijk voorop, om dat al bijna 85 procent van de op gave is gerealiseerd. De verwer ving stond de laatste jaren op een laag pitje, omdat het Rijk geen geld beschikbaar stelde voor na tuurontwikkeling. Dat is er dit jaar weer wel. De eigenaren staan hun grond vrijwillig af. Vandaar dat het een buitenkansje was. In totaal steekt de provincie ruim 1,3 miljoen euro in natuur. Het overige geld gaat naar de in richting en kwaliteitsverbetering. MIDDELBURG Vele generaties leerlingen van de Herman Faukelius- school in Middelburg gingen hen al voor. Een rondvaart in klederdracht door de grachten en vesten van Middelburg is het traditionele afscheid voor de leerlingen van groep 8. Op de warmste dag tot nu toe hesen de jongens en meisjes van de reformatorische school zich in dikke zwarte boerenkostuums en dameskleding met vele laagjes. Zo werden ze na de rondvaart ook nog gefotografeerd op het Abdijplein, foto lex de meester Een blikvanger tijdens de Blauwe Dins dag, de eerste dag van de Vierdaagse in Nijmegen. P8 Ondanks de terreurdreiging in Europa laten bezoekers van de Gentse Feesten zich niet gek maken. P5 m Geld voor opknapbeurt van Zeeuwse bushaltes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29