Ankara zet broze relatie met Europa op scherp lip® worstelt met 'vriend' Erdogan u 9 £V;)KOOPJEPEAL.NL) dagaanbiedingen van Kennelijk hadden ze een hele lijst van mensen in de achterzak en worden die nu opgepakt maar dat wil niet zeggen dat er geen tegenstand is. Het kabinet zegt de democratisch gekozen re gering te steunen, maar ik zal nooit in mijn mond nemen dat ik Erdogan steun." Volgens Maij wordt Erdogan he lemaal niet omarmd. „Wij omar men het Turkse volk, dat tot op het bot verdeeld is. Je kunt de si tuatie alleen verbeteren door het gesprek aan te gaan en de deur niet dicht te gooien. Maar als ik dingen hoor over 'mensen die als een virus moeten worden uitge roeid', dan lopen de rillingen over mijn rug." Volgens Ten Broeke blijft Ttir- kije een ongemakkelijke vriend. „Het gaat om belangen. En het is in ons belang dat een Navo-bond- genoot, met het grootste leger in de regio, dat cruciaal is in de strijd tegen IS, niet verder islami seert en dat de wapens op het Midden-Oosten gericht blijven en niet op iets anders." Nu slechts 99,95 67% Nu slechts 99,95 Nu slechts 39,95 71% 80% Nu slechts €4,95 70% Nu slechts 8,95 Vanaf slechts €199,- Nieuw: Achteraf betalen! RPterPay (Vff de zich bij dat drietal met de op merking dat het dan 'een beetje uit' zou zijn. Hij en zijn collega's maken zich grote zorgen over de actuele situatie in Turkije, zo verklaarde minister Koenders na het in prin cipe laatste beraad voor het zo merreces. „Het lijkt of er afreke ningen plaatsvinden. Onduide lijk is op welke basis mensen wor den gearresteerd. Kennelijk had den ze een hele lijst van mensen in de achterzak en worden die nu opgepakt." Hij onderstreepte dat door het neerslaan van de coup afgelopen weekend de democratische instel lingen zijn gered, 'maar daarmee nog niet de democratie'. Zijn Amerikaanse collega John Kerry, gisteren ook in Brussel, ging nog een flinke stap verder. Turkije, zo stelde hij vast, brengt ook het Navolidmaatschap in ge vaar als het land democratie en rechtsstaat overboord gooit. „De Navo stelt eisen op dat vlak en zal zeer zorgvuldig nagaan wat er gebeurt", zei hij. „Er zijn veel mensen gearresteerd en ook nog zeer snel." Ook topman Jens Stel tenberg van de Navo zei dat res pect voor democratie en mensen rechten 'essentieel' is voor het lid maatschap van de waardenge meenschap die de Navo is. Bronnen in Brussel maken zich intussen ook zorgen over de vluchtelingendeal met Turkije, al is de formele commentaarlij n dat die door de verijdelde coup en de zeer forse reactie daarop niet wordt geraakt. De massale arresta ties binnen de staatsorganen ra ken wel direct het nog lopende overleg over visumliberalisering, het voor Turkije wellicht belang rijkste onderdeel van de vluchte lingendeal. Eén van de zeer harde Europe se eisen is dat Turkije zijn beruch te antiterreurwetgeving beperkt tot terroristen, en die niet langer misbruikt om politieke tegenstan ders op te pakken. De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken maakten de Turkse president Erdogan giste ren duidelijk dat er grenzen zijn aan wat Europa van hem slikt. „Wij roepen in herinnering dat de onvoorwaardelijke verwer ping van de doodstraf een essen tieel onderdeel is van de Europe se verworvenheden", aldus de 28 landen in een gemeenschappelij ke verklaring. Turkije schafte de doodstraf af in 2004, vlak voordat het op voor stel van toenmalig Europees voor zitter Nederland (onder Balken ende) de toetredingsgesprekken opende. Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk maakten gisteren ook afzonderlijk duidelijk dat ze alle gesprekken meteen blokkeren als de Turkse president Europa op dit punt trotseert. Koenders voeg- lingen dan direct gestaakt moe ten worden. „Een land dat de doodstraf invoert, kan nooit lid zijn van de Europese Unie", aldus Kamerlid Kees Verhoeven. Zijn PvdA-collega Marit Maij noemt eventuele herinvoering van de doodstraf 'een showstopper' voor het kandidaatlidmaatschap. „Tur kije is geen democratie volgens onze standaarden. Met de vrij heid van meningsuiting en de persvrijheid is het nog slechter gesteld." Door de mislukte coup komt Er dogan alleen nog maar steviger in het zadel te zitten, vreest het CDA. „De democratie in Turkije verwordt tot autocratie", consta teert Kamerlid Raymond Knops. „Natuurlijk keur ik de couppo ging niet goed, maar het laat wel zien dat er - ondanks alle men sen die de straat opgingen om Er dogan te steunen - veel onvrede is over zijn manier van doen. Hij duldt geen enkele tegenstand, dinsdag 19 juli 2016 Comfortabele en Stijlvolle Bureaustoel Ergonomisch vormgegeven; voorkomt lichamelijke klachten Stijlvol design; geeft je werkplek direct meer aanzien Comfortabele zitting en rug bekleed met PU-leder Compleet naar wens verstelbaar Adviesprijs Korting U bespaart: 299,95 67% 200,- korting korting WOLFGANG OC GERMANY I 260-delige Gereedschapstrolley van Wolfgang Germany Zeer goed gevuld; in één keer al het gereedschap dat je nodig hebt In 4 lagen overzichtelijk gerangschikt in een stevige aluminium koffer Gereedschappen zijn gemaakt van hoogwaardig Chroom-Vanadium staal Adviesprijs Korting U bespaart: 599,95 83% 500,- Krachtige Draadloze MultiTool Zagen, schuren, polijsten, slijpen, beitelen en nog veel meer Onmisbaar in ieder huis Geleverd incl. vele accessoires en opberg koffer Garantie: 5 jaar Adviesprijs Korting U bespaart: €139,95 71% €100,- korting m Gelsokken voor zachte en verzorgde voeten Zacht babyhuidje in slechts 20 minuten Verrijkt met jojoba olie, olijfolie, vitamine E en meer Helpt gebarsten hielen te genezen Wasbaar en herbruikbaar .korting. Adviesprijs Korting U bespaart: 24,95 80% €20,- Originele Apple Lightning USB-kabels Geschikt voor iPhone, iPad en iPod Verkrijgbaar in 1 m en 2m Extra USB-kabels; altijd handig om te hebben 100% origineel, gegarandeerd! Adviesprijs Korting U bespaart: 29,95 70% 21,- .korting korting Canadian Nasa Traagschuim Matras met 7-comfortzones Geen slechte nachtrust en rug- of gewrichtsklachten meer! Voor ultiem comfort en de beste slaaphouding Geschikt voor rug-, zij- en buikslapers Beschikbaar in alle gangbare maten Op afspraak geleverd binnen 5 werkdagen! Adviesprijs Korting U I 699,- 72% 500,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL l) NIET TEVRE0EN? GELD TERUG! Bert Koenders, minister van Buitenlandse Zaken Turkije brengt de samenwer king met Europa ernstig in ge vaar als het op onduidelijke gronden massaal mensen blijft arresteren en maakt die zelfs volledig onmogelijk als het land de doodstraf herinvoert. Dat zou a la minute het einde zijn van het in 2005 geopende toe- tredingsoverleg. Frans Boogaard Brussel Marit Maij Raymond Knops

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9