Den Haag 8 NI O TURKIJE STAATSGREEP Er is geen groep zo slecht geïntegreerd als de Turken, zegt historicus Zihni Özdil. Wel de straat op voor Erdogan, maar niet voor kwesties in Nederland. De Tweede Kamer vreest dat Erdo- gan de mislukte couppoging zal ge bruiken als middel om via grond wetswijzigingen een autoritair presi dentieel systeem in te voeren. „Erdo- gan is dan wel democratisch geko zen, maar hij is zelf géén demo craat", zegt VVD-Kamerlid Han ten Broeke. „Hij heeft verkiezing op ver kiezing gewonnen en geniet veel steun. Maar als hij nu de doodstraf in wil voeren, gooit hij daarmee de deur naar de onderhandelingen over EU-lidmaatschap zélf dicht." Ook D66 zegt dat die onderhande- Historicus en co lumnist Zihni Özdil zag ze staan op de Erasmusbrug in Rotterdam, daags na de mis lukte staatsgreep in Turkije: boze, jonge mannen met rode vlaggen en 'bloeddoorlopen ogen'. „Hoe kan dat nou", stelt hij alvast maar de vraag die velen op de lippen brandt. „Hoe kan het dat de vier de generatie Turken in Nederland zo vol overtuiging achter presi dent Erdogan aanloopt?" „Dit is hét bewijs dat de Turken de slechtst geïntegreerde bevol kingsgroep in Nederland zijn. En eigenlijk weten we dat al heel lang. Hier gold altijd: je bent geïn tegreerd als je geen tasjes steelt, een opleiding hebt gedaan en werk hebt. Nou, dan scoren de Tur ken inderdaad relatief goed. Ze zijn niet bovenmatig crimineel, zijn iets hoger opgeleid dan bij voorbeeld Marokkanen en veel Turken hebben een eigen bedrijf." „Dat is geen echte integratie. Het gaat erom hoezeer je verbonden bent met Nederland. Bij veel jon geren is het Turkije voor en Tur kije na. En dat mag best, ze heb ben het recht om dat te doen. Maar wees dan ook eerlijk in je analyse." „Door jarenlang de deur open te laten voor ultranationalistische clubs als Milli Görüs, Diyanet, Hiz- met van Fethullah Gülen en de Su- leymancibeweging heeft Neder land toegestaan dat Turkije greep kon houden op de Turken in ons land. Sommige organisaties heb ben zelfs subsidie gekregen! Dan kan het dus gebeuren dat jonge ren nu letterlijk zeggen, en ik heb het gehoord: 'Ik ben geen Neder lander'. Daarom ook zien we die jongeren nooit de straat opgaan om te demonstreren over Neder landse onderwerpen. Ik zou zeg gen: ga ook eens de brug op voor de zorg, het milieu of het open baar vervoer. Je leeft hier, je gaat hier sterven, je kinderen groeien TURKEN IN NL Milli Görüs Suleymanci Diyanet Hizmet hier op: open je ogen! Maar nee, ze zijn echt in de greep van Tur kije. Witte Nederlanders hebben hier maar weinig kennis van." „Ik ben geboren in Turkije, maar ik ben een Nederlander. Eén keer per jaar ga ik terug om mijn fami lie op te zoeken, omdat die onder deel is van mijn erfgoed. Verder ben ik historicus en columnist voor NRC. Ik ben afgestudeerd op Amerikaanse geschiedenis. Ik schrijf overal over, heb over veel zaken een mening, echt niet al leen over Turkije. Sterker nog: ik was een tijdlang gestopt met schrijven over Turkije, omdat ik het zat was om bedreigd te wor den. Hoe vaak ik wel niet gehoord heb dat ik een landverrader ben. Ik ben een Nederlander! En inder daad, ik ben heel gepassioneerd over dit onderwerp. Maar als je me over de Panama Papers had ge beld, was ik net zo gepassioneerd geweest." „Nederland moet in elk geval stop pen met zeggen dat er niks mis is met Milli Görüs en dergelijke. Die houding, daar moeten we echt van af. Je moet en kunt die organi saties niet verbieden, maar facili- teer ze niet meer, ga niet met ze in overleg. Anders komt er nooit integratie." „Nee, niet echt. Ik ben bang dat de ze groep niet meer te redden is. Het is trekken aan een dood paard. Is het je niet opgevallen hoe snel zo'n demonstratie als in Rotterdam was georganiseerd? Waar kwamen die vlaggen alle maal vandaan? Wie heeft die men sen gemobiliseerd? Ik zal niet zeg gen dat er een vijfde colonne is in Nederland, maar het lijkt er wel op." dinsdag 19 juli 2016 Hoezo ben ik geen Nederlander? Den Haag De Nederlandse politiek zit danig in zijn maag met de situatie in Tur kije. Formeel wordt de democra tisch gekozen regering van presi dent Erdogan gesteund, maar nu die steeds meer aan de rechts staat dreigt te morrelen, neemt het ongemak toe. Hanneke Keultjes Rotterdam Ja, hoe kan dit nou? Maar? Wat is die analyse, volgens u? Er wonen zo'n half miljoen Turken in ons land. Dat is bijna drie procent van de tota le bevolking. Het gaat overi gens niet alleen om Turken uit Turkije, maar ook om etni sche Turken uit bijvoorbeeld Armenië, Bulgarije en Grie kenland. De eerste generatie kwam hier in de jaren 60 als gastarbeider. De meeste Tur ken in Nederland hebben wor tels in Anatolië, in het hart van het land en in de streek aan de Zwarte Zee. In een onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van minister Asscher wordt Milli Görüs omschreven als 'een van oorsprong politieke be weging in Turkije met een dui delijke Turkse nationalisti sche en islamitische agenda gericht op een soort morele herbewapening'. Ze wil dat moslims worden erkend als onderdeel van de Westerse samenleving, mét behoud van de eigen identiteit. De oudste beweging onder Turkse moslims. Ze is niet po litiek en staat voor een con servatieve leefstijl. De grootste Turkse moslimor ganisatie in Nederland. Ze heeft rechtstreekse banden met de regering in Ankara en draagt ook de officiële Turk se versie van de islam uit. Diyanet stuurt imams naar het merendeel van de Neder landse moskeeën. De beweging van Fethullah Gülen pleit voor democratie en een dialoog tussen ver schillende geloven. Zijn aan hangers zien Gülen als een als een bruggenbouwer, maar volgens president Erdo gan is hij uit op macht. Hoe Turks of Nederlands bent u? En nu? Bent u optimistisch?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8