NATION DEMANDS JUSTICE FOR MAN BEHIND BLOODY COUP ATTEMPT LIFE IN THE SHADOWS NIEUWS 7 O TURKIJE SCHOONMAAK Na de bloedige poging om Erdogan en de regering ten val te brengen, is het volgens de autoriteiten tijd voor een harde afrekening. Akin Öztürk, de voormalige bevel hebber van de Turkse luchtmacht, is volgens de media een van die landverraders. Hij zou volgens het staatspersbureau na zijn arrestatie bekend hebben dat hij achter de mislukte staatsgreep zat. Zelf ont kent Oztürk. De bijltjesdag waar politici van de EU zo voor waarschuwen, gaat in alle hevigheid door. Meteen na de coup, op zaterdagmiddag, be gon de Turkse regering al met een ongekend grote zuiveringsactie. Die denderde in het weekeinde en gisteren met alle kracht door. Dui zenden ambtenaren zijn inmid dels uit hun functie gezet. Zij wor den verdacht van directe of indi recte betrokkenheid bij de misluk te staatsgreep. Premier Binali Yildirim maakte gisteren de enorme aantallen be kend na het kabinetsberaad in de hoofdstad Ankara. De radicale in greep in het personeelsbestaand van de Türkse staat is onderdeel van wat rege ringsgezinde kranten als Sa- bah instem mend de 'grote schoonmaak' noemen. Bij de genen die niet meer ver trouwd worden en tegen wie een onderzoek is gestart gaat het om 2.745 rechters en officieren van justitie. Zeker 7.850 politie mensen moesten gisteren in alle vroegte hun wapens inleveren en werden naar huis gestuurd in af wachting van nader onderzoek. Ook 30 van de 81 provinciegouver neurs, die direct door de islamiti sche AKP regering waren be noemd, zijn op non-actief gesteld. Circa 3.000 officieren, onder wie 103 generaals en admiraals - een derde van de legertop - zijn even eens uitgerangeerd. Bijna 1.500 ambtenaren van het ministerie van Financiën kregen gisteren eveneens te horen dat ze op de zwarte lijst staan. Allen wor den ervan verdacht sympathie of banden te hebben met Turkse moslim prediker Fetullah Gülen in Amerika. Deze oude bondge noot van Erdogan wordt sinds 2013 gezien als zijn belangrijkste vijand, die hem via een illegaal 'pa rallel netwerk' in de staatsinstel lingen ten val wil brengen. De premier maakte gisteren ook nieuwe cijfers bekend over het aantal slachtoffers tijdens de coup poging: 208 mensen stierven als 'martelaren'. Zij werden gedood door rebellerende militairen. Zes tig van hen waren politiemensen. Verder 3 soldaten en 145 burgers. Ook 24 van de putschisten kwa men om. Inmiddels zijn premier Yildirim, president Erdogan en 'zijn' media een verbaal offensief begonnen om Amerika onder druk te zetten om Gülen, 'het brein achter de coup' en de 'leider van een terroristische organisatie', uit te leveren aan Turkije. Ameri ka moet bewijzen dat het een loya le bondgenoot en vriend is van Turkije door deze 'landverrader' en 'terrorist' uit te leveren, aldus media en politici. De premier maakte zich giste ren boos over de opmerking van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Kerry, dat Gülen alleen kan worden uitgele verd als Turkije met bewijzen komt. Yildirim: „Zijn organisatie probeert de staat omver te werpen en hij geeft daarvoor de instruc ties. Is er beter bewijs dan dit?" Profiel Is Fethullah Gülen een eenvoudi ge prediker of is hij uit op de zetel van president Erdogan? Het kan verkeren. Ooit was Fethullah Gülen dé grote vriend van presi dent Erdogan, nu staat hij te boek als staatsvijand nummer 1 en het grote brein achter de staatsgreep. In de jaren '60 zwierf hij al door Turkije om het volk zijn tolerante versie van de islam te verkondi gen, waarin de mensen hard wer ken en oog hebben voor elkaar. Tij dens zijn preken heeft hij de ge woonte om minutenlang te zitten snikken. Over zijn leeftijd verschil len de meningen, maar hij houdt zelf vol dat hij is geboren in 1938, niet geheel toevallig het sterfte jaar van Mustafa Kemal Atatürk, de grondlegger van het seculiere Turkije. Hij, Gülen, werd dus gebo ren om de islam terug te brengen in Türkije. Twee miljoen Zijn Hizmetbeweging zou inmid dels twee miljoen volgelingen tel len en wereldwijd 1.500 scholen beheren. Precies daarom was hij in de jaren 90 interessant voor de ambitieuze Erdogan, en anders om. Erdogan had de enorme ach terban van Gülen, die sinds 1999 in zelfgekozen ballingschap in de VS leeft, nodig om zijn AK-Partij van de grond te krijgen en Gülen zag de partij als een manier om po litiek een voet tussen de deur te krijgen. Maar die liefde hield geen stand. De onderlinge achterdocht over wederzijdse motieven groei de en escaleerde in 2013. Leden van Erdogans regering en bevriende zakenmannen werden aangeklaagd wegens corruptie. Op names van verdachte telefoonge sprekken tussen tussen Erdogan en zoon Bilal duiken zelfs op. Vol gens Erdogan allemaal in elkaar ge zet door Gülen en zijn aanhang met de hoop zo de regering ten val ten brengen. Garantie Erdogan was de uitlatingen van zijn oude vriend niet vergeten. De prediker zei eerder over het be lang van het onderwijs: „De aan wezigheid van onze studenten in het openbaar ministerie en de rest van het staatsapparaat is een ga rantie voor onze toekomst. Zon der op te vallen moeten jullie je nestelen achter de knoppen van de macht." Volgens Erdogan kwam de grootste vijand niet van buitenaf, maar van binnenuit. Hij begon de politiek, de media en het staatsapparaat te zuiveren van de 'Fethullahci' zoals de aanhan gers worden genoemd. Gülen zelf blijft vanuit Saylorsburg, een dorp je in Pennsylvania, aan het roer staan van zijn enorme imperium van scholen, bedrijven en me dia-instellingen. Zo is hij mede-ei genaar van Zaman, Turkije's groot ste krant. Maar hij blijft volhou den van niks te weten: „Ik ben te gen geweld. Ik wijs staatsgrepen af." £l- Jfl,A. EDITORIAL dinsdag 19 juli 2016 Turkse zuivering gaat door Mare Guillet Istanboel Prediker of putschist? LOCAL PERSPECTIVE, GLOBAL VISION Fethullah Gülen Leider in ballingschap Mark van Assen Rotterdam Voorpagina Daily Sabah 18 juli 2016 DAILY SABAH www.dailysabah.com - --i- A K A A Turkish authorities are demanding the U.S. extradite Fethullah Gülen, the ringleader of a criminal organization that conducted the coup attempt on Friday, while an increasing number of Turks are questioning the U.S.'s motives in delaying the process for a man who is a clear and present danger to the democratically elected government of a close NATO ally COUP ATTEMPT: US MUST PROVE LOYALTY TO TURKEY THE OBAMA administration's ambiguous stance on the Gülenist coup attempt has created anger. There Is an urgent need for the U.S. to prove its loyalty by taking action on Fetullah Gülen. page 12 Bom on April 27 1941 in the eastern province of Erzurum, the second of eight children. [WConllmwd his ralliidfi studie» In" northwestern province of Edime in the late 1950s and early 1960s. Appointed as an imam in an izmir mosque in 1966, where he formalized his operation until 1971 and met some of his senior operatives. Arrested In 1971 by the junta and spont smn months in prison before being found not guilty. Worked at several mosques and traveled across the country to grow his movement in the 1970s and starled to publish his thoughts. 1 ♦Whan the 1WP4HM lenden Issüêüïn «rat warrant, he fled and stayed with his friends and family before resigning as an imam. The 1980s and 1990s were when his illicit movement truly picked up, with his articles distributed across the country by his disciples. Funds collected by the movement were channeled into schools, media organizations and other projects to help with recruitment and expand influence. His recruits also started to infiltrate state institutions, especially the military, police and judiciary in an effort to take over the state from inside. HpfqMMMNs educational network as a perfect cover to hide his criminal activities and accelerate his recruitment drive. The network eventually included hundreds of schools around the world in the 1990s, while the movement built a media empire from scratch as a tool to Increase Its political influence. His charter schools in the U.S. became one of the main funding sources for the illicit organization. During the 1997 military intervention that forced out the prime minister and issued a much-condemned clampdown on conservatives, he called on his followers to respect the will of the military. In 1999, as judicial authorities dosed in, he fled to the U.S. for "health reasons" and has lived in an extensive Pennsylvania compound The last decade saw the Gülen Movement come of age, with its operatives in the judiciary launching a widely discredited drive to punish all those it perceived as opponents on false evidence and trumped up charges. In December 2013, the movement believed it B was strong enough to take on the democratically elected government, launching an operation through its members in the judiciary and police to topple the government while Its media affiliates initiated a propaganda campaign. The swift response by the government prevented the Gülen Movement from taking over the state and a comprehensive investigation was initiated to tackle the danger its judicial, security, media, business and education arms pose to the security of the state. On July 15,2016, the remaining operatives B (rom the Gülen Movement in the military launched an unsuccessful bid to topple the govemmenL The coup attempt failed due to a huge public uprising in condemnation of the move.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7