Zö werm a de mossen van 't dek vaole 12 ZEELANI Zeebrugge roept al jaren om betere verbinding met het achterland Wat een meevaller: de haven van Zeebrugge wil eilandjes voor de Vlaamse kust om binnenvaart buitenom over de Noordzee mogelijk te maken. En Knokke wil het ook. Zuiderburen Ooit noemde de flamboyan te burgemeester van Knok ke, graaf Leopold Lippens, buurman Zeebrugge 'een monster van een haven'. De pieren verder in zee, broedeilandjes ter compen satie van aantasting van de broed gebieden in de haven, ongebrei deld baggeren. Alles moest maar kunnen ter meerdere glorie van de economische expansie van de grootste zeehaven (aan de kust) van Vlaanderen. Maar zie, nu het havenbedrijf al jaren pleit voor de aanleg van enkele eilandjes, die de binnenvaartschepen die buiten om van en naar de Westerschelde willen extra bescherming moeten bieden, klapt Lippens blij in z'n handen. Hij droomt van een top-recreatieve voorziening met een jachthaven, een golfterrein en horeca. En niet te vergeten een loopbrug naar de boulevard. Zee brugge schreeuwt al jaren om een betere verbinding met het achter land. Die is nu ronduit slecht. Het kanalennetwerk via de Brugse Ringvaart en het kanaal Gent- Brugge naar het achterland is ho peloos verouderd en traag. Onder de huidige omstandigheden doet een binnenschip twee dagen over de route Zeebrugge-Gent. De Bond van Eigenschippers vindt dat een economische ramp. Maar nu zijn er dus die twee be schermende eilandjes voor de kust, die een nieuwe vaarroute moeten beschermen tegen de gol ven van de Noordzee. Zeebrugge pikte het idee op toen de grote in ternationale Belgische baggerbe drijven jaren geleden het kustver dedigingsplan Vlaamse Baaien lan- Lippens droomt van een top-recreatieve voorziening met een jachthaven, horeca en golfterrein ceerden. Ook daarin waren, behal ve zandsuppleties en andere kust- versterkingen eilandjes opgeno men. De plannen zijn plotseling heel serieus. Onderzoekers hebben ge keken naar de stroming en moge lijke verzanding van de kuststreek tussen Zeebrugge en Het Zwin, maar stuitten niet op onoverkome lijke problemen. Havendirecteur Coens toonde zich ook enthou siast. Want de route langs de kust zou geschikt zijn voor binnen vaartschepen, die onder de huidi ge omstandigheden absoluut niet buitengaats mogen. Voor binnen vaart op zee moeten dan wel wet telijke maatregelen worden getrof fen. Verantwoordelijk Vlaams mi nister Ben Weyts (infrastructuur) heeft inmiddels bekendgemaakt dat hij komend najaar met concre te plannen komt. Hij ziet legio mo gelijkheden: kustverdediging, bin nenvaart en toerisme. Er moet nog wel een belangrijke hindernis worden overwonnen. De federale regering in Brussel is nog niet overtuigd van de noodzaak. en moaie uutdrukking over werm weer is a de mossen van 't dek vaole vanwege de hitte. Ik d'r nog gin zie vaole. Daè viele wè twï jonge duven uut een boom, mae dat was vanwege de wind. De heer Sandee uut Bossele vroeg oe at het zat mie die mossen op 't dek. Gaèt het noe om mossen (plant jes) of gaèt het om mussen (veu- gels). In de regel dienke de mensen an veugeltjes, mae in werkelijkheid vaole die toch nie van 't dek? Voe a die het zo werm bin ze a wig'evlo- ge naè koeler plekken. Mos op 't dek verdroogt bie hitte, laèt los en vaol naè benee. Het mö dus wè om mos gae. Het klienkt zo logisch as wat en Streektaal het zou dan ok goed zö kunne weze, mae de geschiedenis leêrt aars. In het beroemde boek van Nico- laas Beets 'Camera Obscura' staè een verhaal en dat begunt zöö: "Het was een brandendheete vrijdagach termiddag in zekere Hollandsche stad: zoo heet en zoo brandend, dat de mosschen op het dak gaapten, 't welk, op gezag der Hollandsche ma nier van spreken, de grootste hitte is, die men zich voor kan stellen." Beets eit het dus over "mosschen" die "gaapten". Mie mosschen bedoel de hij mussen; de schriefwieze mos(ch) was lange tied een variant van mus. In het algemeên Neder lands bin d'r nog a es woorden die a veranderd bin van klank: van o naè u. Oans 't over gelok, in het Neder lands wier dat geluk en bokke wier bukke. 'Bokt es, dan za 'k je es een kos geve', is een voorbeeld oe a oans het zegge (of beter zeie, wan me doe dat ok nie mï) en dat de o veran derd is in de u van bukke en kusse. Lang nie aoltied gaèt dat op en het gebeurt ok wè aarsom. Je bedienkt zelf mae es voorbeelden! Waèrom a dat gapen (geêuwen) veranderd is in vaole dat is nie dude- lijk, mae wellicht is dat gebeurd om het wat heftiger te maeken. Verha len worre in de loop van d'n tied ok dikkels sterker. Daè bestaè nog een uutdrukking mie vaollende mossen: 'D'r vaol gin mosse van 't dek zonder dat het zó bedoeld is.' Die komt uut d'n biebel, uut Mattheüs 10:29: 'Worden niet twee mussen te koop aangeboden voor een duit? En niet één daarvan zal ter aarde vallen zonder uw Va der.' Ze vaole ter aerde en nie van 't dek, mae onder invloed van het be kende gezegde da ze vanwege de wermte van 't dek vaole, is de biebel- tekst dus in de volksmond ok veran derd van 'ter aerde' in 'van 't dek'. Ik dat aollemaele evonde op de website van Onze Taal. Daè ka je nog eêl wat van leêre. Vadder is het toet noe toe deze zummer (wie zeit 'r nog zeumer?) nog nie zö werm ewist. Een uut drukking die a ier nie zö bekend is, is dat het een ouwe wuvezummer is. Dat is een zummer mie vee slecht weer. Dat is beter van pas. Dan vaole d'r gin mossen van 't dek en j'ei minder last van fernien. Kort om, mie dit weer slae je twï vliegen in eên klap. En misschien was t'r dit voorjaer mae eên zwelmpje en dat is t'r eên te weinig voe een goeie zummer. dinsdag 19 juli 2016 Binnenvaartkanaal op Noordzee Ringvaart bij Brugge, foto peter nicolai In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens en zoeken we bijzondere mensen met bijzondere verhalen. Wout Bareman Engel Reinhoudt In deze rubriek be lichten we weke lijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/ streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72