Belgen dromen van eilanden 'Niet genoeg inzet voor brievenbussen' Kwart academici zoekt andere baan 2 ZEELAND Tandarts Fietsen tijdens de vakantie is populairder dan ooit. Maar dan wel comfortabel en elektrisch. FIETSEN VAKANTIE A Met een gewone fiets kun je meer meenemen dan met een e-bike Commentaar In België klinken van tijd tot tijd pleidooien voor meer binnen vaart op zee. Men haakt dan aan bij Vlaamse Baaien, het plan om de Noordzee voor de Belgische kust te temmen met kunst matige eilanden. Vooral tussen Zeebrugge en pakweg Breskens le vert zo'n gordel van atollen veel meer op dan alleen een betere kustverdediging. Tussen de haven van Zeebrugge en de Wester- schelde zou 'binnenvaart' mogelijk worden. Daarmee heeft de eni ge grote Belgische Noordzeehaven eindelijk de fel begeerde goede verbinding met het achterland. Veel beter dan de geplande binnen landse trajecten zoals het Schipdonkkanaal. Na jaren van onenig heid zijn Zeebrugge en Knokke het eindelijk eens over de wense lijkheid van de eilandengordel. De Vlaamse regering loopt ook warm: minister Ben Weyts belooft nog dit jaar met een plan te ko men. Het spel komt dus op de wagen. De eilanden bieden Zeeland grote kansen. Maar er zijn ook flinke bedreigingen. De grootste kans is een drastische ontlasting van de haven van Antwerpen. Wellicht hoeven er dan minder mega-schepen de Westerschelde op te varen. Dat is een sterk argument tegen een verdere verdieping van de rivier. Verder is zo'n reeks nieuwe eilan den de ideale basis voor meer recreatie en toerisme. Het grootste gevaar is de aantasting van het unieke karakter van de Zeeuws-Vlaamse kust. Die staat of valt nu met de directe con frontatie met de Noordzee, de ene dag lieflijk, de volgende dag één brok natuurgeweld. Dat gaat goed zolang de nieuwe eilanden een zeer bescheiden en natuurlijk profiel houden, denk aan de Wad deneilanden. Maar ze kunnen ook vol worden gezet. Met vakantie parken, hoogbouw, windmolens of industrie. Gegadigden genoeg. Dan lijdt de oude kust alleen maar schade. Zeebrugge en Knokke zijn het eindelijk eens over een gordel van atollen De christendemocraten maakten zich afgelopen tijd meerdere ke ren druk over het verdwijnen van voorzieningen. Dus ook over het plan van PostNL om - overigens in het hele land - brievenbussen weg te halen. In Terneuzen ver dwijnen er veertig en komen er zes nieuwe bij. Bij seniorencomplex De Veste leidde het verdwijnen van de bus tot protesten, en het CDA deed mee. Van Ginneken vroeg aan B en W om het gesprek te zoeken met PostNL. Het college reageert nu gereserveerd. De brief van Post NL is 'voor kennisgeving aangeno men', laten B en W aan Van Gin neken weten, al is contact gelegd om 'in enkele situaties te beplei- B en W in Terneuzen hadden een actieve rol moeten spelen ten dat de brievenbussen blijven'. Dat antwoord is 'ietwat teleur stellend', vindt Van Ginneken. „Op dit moment hebben verschil lende kernen geen brievenbus meer. Als de gemeente een actie vere rol had gespeeld, hadden we dit misschien kunnen voorko men", concludeert hij. Almanak Haar Whatsappje verraadde on rust. „Ik vrees dat ik eind augus tus twee dagen niet kan komen werken. De tandarts had geen leuk nieuws", richtte de Hul- sterse zich tot haar leidingge vende. „Hopelijk niet al te ern stig", vroeg hij. „Nou, zes gaat- jes en een zenuwbehandeling. Ik schrok me rot", vervolgde ze. Hij weer: „Jeemig, wat zei je: hoe kan dat nou? Allemaal sinds de vorige halfjaarlijkse controle?" Zo'n bijdehante tan te was ze niet. „Nee, ik stond met mijn mond vol tanden." Voetpad net buiten het dorp Pastoor Wiertz viert jubileum Riool gepoetst en bekeken Orgelconcert in Cuyperskerk et grijsgekuifde stel zet zonder aarzelen koers in de richting van de stormvloedke ring. Windje tegen? Her kan hen nier deren op hun elektrische fietsen. En ze zijn niet de enige senioren die deze zonni ge maandag een stevig rondje fiet sen in Zeeland. De Oosterscheldekering is dank zij de e-bike een haast moeiteloos te nemen hindernis geworden. De altijd aanwezige wind is op een elektrisch rijwiel voor de ongeoe fende fietser geen belemmering om een toertocht over Zeeuwse dijken en door polders te maken. Het gevolg is een forse toename van het aantal toeristen dat in Zee land op de fiets stapt. De fietsknooppuntenkaarten zijn de laatste jaren bestsellers bij de WV Zeeland. Afgelopen jaar gingen 35.000 exemplaren over de toonbank. „Het is verreweg ons best verkopende product", zegt VW-directeur Patrick Polie. Je zou denken dat de opkomst van de elektrische fiets ook leidt tot meer fietsvakanties in en door Zeeland. „Daar is niets van te mer ken", zegt Polie. De fiets als ver voermiddel naar het vakantie adres is minder populair dan pak weg 25 jaar geleden. Mark Verton van Verton Bike To taal in Burgh-Haamstede ziet ze ook wel eens langskomen in zijn zaak, vijftigplussers op fietsvakan tie. „Maar de meeste mensen die een fietsvakantie ondernemen zijn jonge mensen." Wie met een tentje op fietsva kantie gaat moet nogal wat meene men en daarvoor is een elektri sche fiets minder geschikt, aldus Verton. „Een gewone fiets heeft nu eenmaal meer bevestigingsmo gelijkheden waardoor je veel meer kan meenemen." Bovendien raakt door het extra gewicht dat wordt meegezeuld de accu eerder leeg. Gespecialiseerde websites als 'dutchbiketours' en 'fital' bieden comfortabele fietsvakanties. Men sen kunnen van plaats naar plaats peddelen en hun bagage wordt naar het hotel gebracht. In Zeeland is in het verleden wel eens gepoogd om zo'n bagage service op te zetten, maar dat werd dan weer geen succes, aldus Polie. In het zuiden van Nederland wil ruim een kwart van de hoogopge leide werknemers binnen nu en twee jaar naar een andere werkge ver overstappen. Ruim de helft denkt binnen een half jaar al elders aan de slag te zijn. Redenen voor de carrière switch: het werk is niet meer inte ressant, er zijn weinig doorgroei mogelijkheden en het salaris kan elders beter. Dat blijkt uit het jaar lijkse Intermediair Imago Onder zoek onder ruim 4.000 hbo-ers en universitair opgeleiden tot 45 jaar. Opvallend is dat 23 procent van de ondervraagden van baan wil veranderen omdat ze vinden dat hun privé-werk-balans zoek is. Landelijk is dat 18 procent. Verder stelt eenderde van de on- dergevraagd hoogopgeleiden dat de arbeidsmarkt in Zuid-Neder land momenteel (zeer) ongunstig is. En tweederde verwacht dat daar het komende jaar weinig ver andering in optreedt. Overigens zijn hoogopgeleiden uit Zuid-Nederland net zo tevre den als in de rest van Nederland. De werknemers beoordelen hun werkgever gemiddeld met een 7,1. De functie scoort een 7,4. dinsdag 19 juli 2016 li Het Terneuzense college heeft zitten slapen door niet te reage ren op de plannen van PostNL om brievenbussen weg te halen. Dat vindt CDA-raadslid Jos van Ginneken. Martijn de Koning Terneuzen Jos van Ginneken, CDA-raadslid Tip? redactie@pzc.nl ZUIDZANDE De provincie is gisteren be gonnen met de aanleg van een voetpad aan de Oost- burgsestraat, net buiten Zuidzande. Automobilisten die parkeren voor de huizen die daar pal aan de weg staan, krijgen daardoor meer ruimte om veilig in en uit te stappen. In de par- keerstrook komen planten bakken, vlak tegen de weg. Die zorgen voor een 'opti sche versmalling' en daar mee - zo is de bedoeling - voor lagere snelheden. HULST Pastoor Wiel Wiertz (foto) viert morgen zijn 25-jarig ju bileum als priester. Wiertz werd in 1991 gewijd door bisschop Ernst. Hij is sinds eind 2014 pastoor van de drie Zeeuws-Vlaamse paro chies. De eucharistieviering vindt morgen plaats in de basiliek in Hulst, vanaf 15.00 uur. Dameskoren uit de drie parochies luisteren de bijeenkomst op, net als een koor uit Kerkrade, waar Wiertz vandaan komt. SINTJANSTEEN De gemeente Hulst begint morgen met inspectie en reiniging van het riool in Sint Jansteen. Tot eind sep tember komt het hele dorp aan bod, al ligt het werk tij dens de bouwvak (van 8 tot en met 26 augustus) stil. Het werk kan gepaard gaan met stank in woningen, waarschuwt het gemeente bestuur. In dat geval wordt aangeraden de kranen open te draaien. SAS VAN GENT Mithra Van Eenhooge, orga nist van de kathedraal in Brugge, geeft vrijdag een or gelrecital in de Cuyperskerk in Sas van Gent. Van Een hooge speelt verschillende werken, zoals de eerste Gymnopédie van Satie. Het concert begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 10 euro. De e-bike ontsluit Zeeland Theo Giele Burgh-Haamstede H —Mark Verton, fietsenzaak Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69