Dreiging aanslag bij vuurwerk Vierdaagse 5 i 2,6 miljoen Nederlanders blijven dit jaar dient bij huis Honderden kilometers rijden voor een zomervakantie in Spanje of Frankrijk? Veel Nederlanders gruwen van het idee alleen al. 3&9 s -;lv. %'C Er is in de regio genoeg te doen. Je moet het zelf wel een beetje leuk maken Het OCAD, de Belgische variant van de Nederlandse Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid, bevestigt de melding. Deze kwam naar buiten doordat de burgemeester in het Belgische Gent direct besloot tot een oefening. In zijn stad werd zondagavond eveneens een vuur werkshow gegeven, bij de start van de Gentse Feesten. „Er was om 22 uur een interna tionaal bericht dat er een dreiging was tegen een vuurwerk in Nijme gen", verklaarde de Gentse burge meester Daniël Termont tegen over de Vlaamse zender VTM. „Gent werd daarin nooit ge noemd. Maar met de korpschef hebben we vervolgens besloten om een oefening, die we op papier hadden gemaakt, uit te voeren, als of het om een dreiging tegen Gent zou gaan." Volgens de burgemeester was de bron van het bericht de FBI, de Amerikaanse inlichtingendienst. Het Belgische OCAD wil slechts bevestigen dat het bericht uit Ne derland afkomstig is. Het vuurwerk in Nijmegen ver liep overigens zonder incidenten. De directeur van de Vierdaagse- feesten, Teddy Vrijmoet, was niet onder de indruk. „De dreiging bleek niet serieus. Niet zo serieus dat we actie moesten onderne men. Dat heb ik te horen gekre gen. Er zijn voortdurend van deze verhalen, niet alleen in deze week. Die worden allemaal onderzocht." Ook de Nijmeegse burgemeester Bruis erkent dat hij een melding heeft gekregen. „We konden al vrij snel de conclusie trekken: dit is niet serieus. We hebben wel extra maatregelen genomen, ook naar aanleiding van Nice. Dat was vooral: zichtbare politie. Een heli kopter, extra uniformen aan beide zijden van de Waalkade. Maar we moeten wel beseffen: dat is cosme tica. Als iemand echt kwaad wil, kan hij ook kwaad doen." De Nederlandse instanties, waaronder de Nationaal Coördina tor Terrorismebestrijding en Vei ligheid wilden gisteravond niet reageren. De afgelopen week werd al dui delijk dat er anonieme kladbrief jes bezorgd waren bij De Gelder lander en de politie waarin voor een aanslag gewaarschuwd wordt. Na de aanslag in Nice vorige week liet korpschef Erik Aker boom al weten dat er gekeken werd naar de veiligheid van de Vierdaagse, maar dat er nog geen concrete dreiging was tegen het evenement in Nijmegen. Nelis Portengen (72) uit Purmerend had er schoon genoeg van. Elke keer weer die caravan met voortent opbouwen en afbreken. Zijn lijf kon er steeds minder goed tegen. En dus kocht hij een paar jaar geleden een stacaravan op camping Midden-Veluwe in het Gelderse Harskamp. Voor het vierde seizoen zit hij hier nu, maar Portengen heeft er geen seconde spijt van. „Mijn dochter gaat binnenkort naar Frankrijk, maar ze is net zo veel geld kwijt als ik het hele jaar hier. Wie is er dan beter af?" zegt Por tengen terwijl hij met een tevre den blik in zijn ogen een sigaret je opsteekt. De pensionado wijst naar de overkant waar hij uitkijkt op een meertje met zandstrand. Daar dobbert zijn vrouw Henny met kleindochter Romy (12) op een luchtbedje in het water. „Moet je kijken wat een uit zicht!" Families zoals Portengen zijn er meer en meer, constateert NBTC Holland Marketing. Het aantal Nederlanders dat dit jaar in eigen land de zomervakantie viert, zit met 5 procent in de lift en is gestegen tot 2,6 miljoen. En dat komt vooral door de vluchtelingencrisis in het oosten van Europa. Turkije en Grieken land zijn om die reden voor veel mensen uit de gratie geraakt. Verreweg de meeste Nederlan ders, zo'n 7,6 miljoen, gaan nog wel naar het buitenland op vakan tie. Maar ze trekken nu juist naar Portugal, Spanje of Italië. En niet te vergeten Frankrijk, al jaren de onbetwiste nummer één bestem ming van de Nederlanders. Maar campinghouders in eigen land hebben dus zeker niet te kla gen. Vooral de vakantieoorden langs de kust, op de Veluwe en de Veluwerand zijn volgens NBTC Holland Marketing geliefd. Lek ker dichtbij huis, maar er toch even uit, is een veelgehoord argu ment dat de zusjes Van Ee wel heel erg letterlijk hebben geno men. Ook zij staan een weekje op de camping in Harskamp, maar wonen in Kootwijkerbroek. Dat is op nog geen tien minu ten rijden van hun huis. „Super- handig toch", zegt Mariëlle van Ee. „Als ik even een wasje wil doen, ga ik gewoon naar huis. En voor mijn twee kleine kinderen maakt het echt niet uit of ik nu aan een strand in Frankrijk zit of hier." Zo dicht bij huis hoeft het voor de familie Buitink nu ook weer niet. Ze wonen zelf op het eiland Kaag, tussen Leiden en Hoofddorp. In de zomermaanden is dit een prachtig vakantieoord en zou de familie hier prima kun nen vertoeven. Maar toch is het lekker om er even tussen uit te kunnen, vindt vader Jan-Willem. „Ik wist lang niet of ik vrij kon krijgen in de zomervakantie. Dus hadden we iets dichtbij huis ge boekt voor de kinderen." Samen met vrienden staan ze aan de rand van het meertje van de camping. Zelf houden ze best van ver reizen. Er ligt nog een trip naar het Spaanse Menorca in het verschiet. Maar zo dichtbij blijven, bevalt ze eigenlijk ook heel goed. Zeker met deze warme temperaturen. En ook als het gaat stortregenen, zien ze er niet te genop. „Er is in de regio genoeg te doen. Je moet het zelf wel een beetje leuk maken", zegt Jan-Wil lem. dinsdag 19 juli 2016 Puur genieten op vakantie in eigen land Vakantieplezier op het zand en in het zwemmeertje van camping Midden-Veluwe in Harskamp, foto's koen verheijden De politie in België heeft dit weekeinde een officieel bericht uit Nederland gekregen waarin melding wordt gemaakt van een mogelijke aanslag tijdens het vuurwerk van de Vierdaagse- feesten in Nijmegen. Joris Gerritsen Geert Willems Nijmegen Raymond Boere Harskamp -Jan-Willem Buitink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5