Nominatie Daylight Award voor Huis 20x3 in Zierikzee Dief van spullen uit Duinzicht de cel in SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Aankoop en reparatie door Botterclub Spakenburg van de baan De ARM-27 leek al onderweg naar Spakenburg, maar ook in dat wiel kwam een spaak. Opeens was hij daar weer, de voor malige eigenaar van de ARM-27. Niks voormalig, claimt de gerenom meerde Rotterdamse architect Peter Gerssen. Als bewijs wappert hij met de inschrijving bij het Ka daster. In dat register staat de hoog aars uit 1932 nog steeds op zijn naam. Gerssen schonk zijn schip in 2007 aan de Stichting Museumha ven Zierikzee. „Een geschenk aan Zeeland, waar deze 'Aeremuenaer' thuishoort. En om het dan zo naar de donder te laten gaan!" De 84-jarige Rotterdammer kocht het schip in 2006, zegt hij, voor 1,5 ton. Door het historisch erf goed te schenken, betaalt de belas ting voor een aanzienlijk bedrag mee. De Museumhaven zou de ARM-27 met subsidie en inzet van vrijwilligers opknappen en als te genprestatie zou Gerssen af en toe met het schip mogen varen. Zo ver is het echter nooit gekomen. Onder de overdrachtsovereen komst ontbreekt zijn handteke ning, aldus stichtingbestuurders Cees Dogger en Jaap Verwest. Gers sen en het toenmalige bestuur wer den het niet eens over de voorwaar den. In de veronderstelling dat die plooitjes nog wel zouden worden gladgestreken, arriveerde de ARM-27 op 22 maart 2007 in Zierik zee. Nog geen maand later kon op het nippertje worden voorkomen dat het schip naar de bodem van de Oude Haven zonk. Dat zou niet de laatste keer zijn. Scheepsbouwer en hoogaarsex pert Cees Droste had het schip des tijds op de werf in Enhuizen beke ken voor de Stichting Behoud Hoogaars. „Ik heb toen al een nega tief advies gegeven in verband met de slechte staat waarin het verkeer de. Bovendien was er zoveel aan verprutst. Het probleem is dat de ei genaar werkelijk denkt dat het een goed en uniek schip is." Een volledi- 7 jaar hebben we niks van hem gehoord en nu staat hij opeens op de stoep ge restauratie van de motorhoog aars zou zeker een half miljoen eu ro vergen, schat Droste. De Mu seumhaven heeft dat geld niet en de (Europese) subsidiekraan voor dit soort projecten stroomt lang zo rijkelijk niet meer als tot tien jaar geleden, aldus Dogger. „Dat die kraan toen dicht ging, had het toen malige bestuur denk ik ook niet ver wacht." Ondertussen zit de Museumha ven met het erfstuk in z'n maag. Het schip ligt tijdelijk in een boten- stalling. Dat kost 3000 euro per jaar en dus moet de hoogaars daar zo snel mogelijk weg. De Botterclub op Spakenburg die het schip wilde hebben om op te knappen met vrij willigers, is afgehaakt zodra Gers sen weer om de hoek kwam kijken. Gerssen dreigt met juridische stap pen als de Museumhaven niet als nog zorgt dat zijn schip weer in per fecte staat wordt gebracht. „Ze heb ben het tien jaar later verkomme ren, door pure ondeskundigheid. Dit is een uniek schip. Daar zijn er nog maar twee van in heel Neder land. Toen ik het kocht, zaten er een paar kleine lekjes in en moest er hier en daar nog wat aan gebeu ren. Dat wisten ze. Maar hij was zeewaardig! Een schip moet varen, anders droogt de bovenkant uit en gaat het er aan. Dat weet iedereen." Zierikzee Huis 20x3 in Zierikzee is genomi neerd voor de Daylight Award 2016. De Eindhovense architect Tim de Graag (27) maakte van het extreem smalle en diepe pand een aantrekkelijke en eigen tijdse woning. De woning aan de Oude Haven heeft vier jaar leeggestaan, on danks de prachtige locatie. „Het werd ook veel bezichtigd, maar ie dereen maakte meteen rechtsom keert", vertelt De Graag. Aan hem werd gevraagd dat pand met die onmogelijke afmetingen en het summiere daglicht aan te pak ken. En dat deed hij. Het leverde hem een nominatie voor de Day light Award op; een tweejaarlijk se prijs die wordt toegekend aan projecten die op innovatieve wij ze gebruik maken van daglicht in gebouwen. „Een hele eer en ook wel een beetje een verrassing", reageert De Graag. Dat de jury he lemaal naar Zierikzee afreist voor zo'n relatief klein project (mee dingend in de categorie onder de 1000 vierkante meter) en Huis 20x3 dan ook nog eens nomi neert, is een opsteker. Er waren dit jaar veertig inzen dingen. Naast het Zierikzeese huis zijn zes andere projecten zijn genomineerd. De winnaar wordt 6 oktober bekendgemaakt. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft maandag de 32-jarige M. de K. uit Westkapelle conform de eis 188 dagen cel (waarvan negentig voorwaarde lijk) opgelegd. Ook moet hij een eerder opge legde voorwaardelijke taakstraf van vijftig uur uitvoeren en een schadevergoeding van 1027 euro betalen. De K. kreeg die straf opgelegd voor de diefstal van een scooter, diefstal van enkele fietsen en een televisie uit vakantieoord Duin zicht in Westkapelle. Dat alles ge beurde in oktober vorig jaar. Voor wat betreft de fietsen en de scooter kon de politie hem snel in de kraag vatten. Verder had De K. nog geprobeerd het geldkastje van de toiletten op het station in Vlissingen te plunderen. Ook in de supermarkt sloeg hij zijn slag. Daar ging hij er met wat broodjes en pindasaus vandoor. dinsdag 19 juli 2016 ARM-27 worstelt, maar komt toch steeds weer boven Marcel Modde Zierikzee De 84-jaar oude hoogaars werd in april uit het water gehaald en wordt nu mogelijk voorlopig als be zienswaardigheid geparkeerd op het terrein voor Sportcentrum Westerschouwen, langs de N57. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA —Cees Dogger, Museuhaven Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59