Zeven bedrijven eten mee uit innovatietrog ZEELAND 11 100-100-100 RESTAFVALPROJECT Het Kapelse afvalscheidingsproject 100-100-100 is voorbij. De zestig deelnemers kregen hun hoeveelheid restafval drastisch omlaag. Ui 'Een leuk project' 'Makkelijk te doen' Het veertien weken durende project ïoo-ioo-ioo heeft in Kapel le voor een prachtig resultaat ge zorgd. De zestig huishoudens die aan de proef meededen leverden in totaal 810 kilo restafval in. Dat is omgerekend op jaarbasis 17,81 ki lo per persoon. Daarmee doet Ka pelle het zelfs nog beter dan Al- blasserdam, dat tot nu toe met 25 kilo de best presterende proefge- meente was. Bij de slotbijeenkomst werden gisteravond de resultaten gepre senteerd van het project. Fred Bron van de Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) blikte terug op de aanleiding voor de proef. „Van de overheid moeten we in 2020 terug naar 100 kilo restafval per inwo ner per jaar." Daarom voerde Kapelle dit jaar ook al het Diftar-systeem in. Dat komt er op neer dat je geld kunt besparen door minder vaak de res- tafvalcontainer aan te bieden. „Dat scheelt op jaarbasis al meer dan een kwart in tonnage", aldus Bron. Via allerlei voorbeelden liet de ZRD-directeur zien hoe afval scheiden geld op kan leveren. Res tafval en GFT-afval kosten geld om te verwerken (respectievelijk 145 en 95 euro per ton), terwijl kunststof en papier gescheiden 380 en 70 euro opbrengen. Door het gescheiden in te zamelen lo pen de kosten terug en gaan de op brengsten omhoog. „Dat merkt u dan weer allemaal in de afvalstof fenheffing", aldus burgemeester Anton Stapelkamp. Bron roemde het enthousiasme van de deelnemers: „Als de helft van de Kapelse bevolking uw voor beeld zou volgen zou Kapelle de doelstelling voor 2020 al halen. Als iedereen zo fanatiek zou wor den komen we zelfs uit op 260 ton per jaar, in plaats van de beoogde Wat hebben we met z'n allen tot nu toe eigenlijk gedaan? 1243 ton. Dus ja, de doelstelling is haalbaar." Kapelle heeft dus een paar goe de stappen gezet op het gebied van afvalscheiding. Het is daar mee voorloper in Zeeland. Zowel wat betreft Diftar als de too-ioo-ioo-proef. Bij andere ge meenten is nu ook de belangstel ling gewekt. Behalve het effect in kilo's inzameling, heeft de proef de inwoners aan het denken ge zet. En niet alleen de deelnemers, maar ook hun omgeving. Op de vraag van burgemeester Stapelkamp of de deelnemers na de proef doorgaan met afval schei den volgde een instemmend ge- knik. Sterker nog. Er werd doorge dacht en doorgevraagd over hoe het in de toekomst allemaal nog beter kan. Kapelle lijkt klaar voor 2020. Burgemeester Stapelkamp, zelf ook deelnemer aan het project, toonde zijn restafval van de laat ste acht dagen. „Veertig gram. Je vraagt je af wat we hiervoor met z'n allen hebben gedaan." „Gemiddeld zaten wij ge durende het project op zo'n 500 gram restafval per twee weken", vertelt Mi riam Landegent. Samen met haar man en drie doch ters ging zij begin april de strijd aan tegen het restaf val. „We hadden wel eens een uitschieter naar boven, na een verjaardag ofzo. Maar we hadden ook wel eens minder." Het restafvalproject is nu dan wel voorbij, van stop pen wil de familie Lande- gent nog niets weten. „Wij gaan op dezelfde voet ver der." Ook Adrie Slabbekoorn gaat na afsluiting van het project 100-100-100 door met be wust afVal scheiden. „Ik vond het makkelijk te doen. Dus waarom zou ik stop pen." Op de website waar deelne mers ervaringen en tips uit kunnen wisselen was Slab bekoorn actief met onder meer tips over het verklei nen van de vuilniszakken en het bewuster bereiden van de maaltijd. Met een ge middelde van 0,7 kilogram restafval per weging zat het echtpaar onder het gemid delde van 1,9 kilo. Ondernemers krijgen hun onder zoekskosten voor maximaal 40 procent vergoed. De subsidie wordt gelijkelijk op tafel gelegd door het ministerie en de provin cie. In Zeeland was veel animo voor de MIT Zuid-regeling: 27 mkb-bedrijven dienden een aan vraag in. Een dag na opening van de in schrijving was de regeling voor Zuid-Nederland al meer dan volge boekt. Uiteindelijk is er geloot, waarna een adviescommissie de knoop doorhakte. „Het systeem van loting is frustrerend voor de ondernemers die afgevallen zijn. Daar moeten we nog eens naar kij ken", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. Gisteren kon hij wel zeven bedrijven blij maken. De subsidie vangers zijn Meatless en Time- savers in Goes, VAM Watertech in Borssele, Lubo International in Kortgene, Bakker Machinefabriek in Yerseke, Stichting Zeeschelp in Kamperland en Applied Instru ments in Vlissingen. Het laatste bedrijf was gisteren gastheer voor de bijeenkomst waarin De Bat de gelukkigen bekendmaakte. Iedereen roept dat het midden- en kleinbedrijf (mkb) moet inno veren, maar doe het maar eens. Uitvindingen kosten soms jaren en vele tonnen aan studie en ont wikkeling. „Financieel is het vaak balanceren langs de afgrond", zegt mede-eigenaar Jan-Willem Mol van Applied Instruments, dat 25.000 euro subsidie krijgt. En ruim drie ton voor Zeeland is be ter dan niks, maar verdeeld over zeven bedrijven een druppel op een gloeiende plaat. „Ach, alle klei ne beetjes helpen", vindt Mol. Het twaalf mens sterke bedrijf produ ceert analyseappatuur voor labora toria. „We willen verder op het pad van robotica. Onze studie richt zich op betere aandrijftech- niek voor de bewegende delen in analyseapparaten. We zijn bezig een hoogwaardige apparaat - een 3D robot - te ontwikkelen." Tot 1 september kunnen mkb-bedrijven meedingen naar subsidie voor onderzoek en ont wikkeling. Vorig jaar werd vanuit de MIT Zuid-regeling bijna 1,9 mil joen euro toegekend aan 18 Zeeuw se projecten. De Bat verwacht dit jaar dat bedrag te evenaren. dinsdag 19 juli 2016 Kapelle beste afvalscheider Willem Adriaansens Kapelle Burgemeester Anton Stapelkamp De familie Landegent gaat ook na het project verder met afvalscheiden. foto marcelle davidse Ook Adrie en Joke Slabbekoorn gaan door met afval scheiden, foto marcelle davidse Zeven Zeeuwse bedrijven krij gen bijna 320.000 euro subsidie voor innovatie. Het gaat om een regeling van het ministerie van Economische Zaken: MIT Zuid. Met het geld onderzoeken ze of de ontwikkeling van een nieuw of beter product haalbaar is. Frank Balkenende Vlissingen Mede-eigenaar Jan Willem Mol van Applied Instruments in Vlissin gen, één van de zeven Zeeuwse bedrijven die subsidie krijgen uit de MIT Zuid-regeling. Applied Instruments maakt analyseapparatuur voor laboratoria. De subsidie wordt gebruikt voor onderzoek naar de ontwikkeling van een 3D analyserobot, dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39