Zeeland telt veel 'rustzoekers' Ziekenhuis: Was steeds je handen .V .fbH 8 ZE TE GAST van Vliet beleefde een abrupt einde aan De voormalige eigenaar van de Zeelandhallen vindt dat Libéma een verkeerde koers vaart met het evenementencomplex in Goes. y* In de 98 kernen in Zeeland met minder dan 3.000 in woners wonen volgens het SCP nog maar weinig dor pelingen met een sterk tra ditionele of sociale binding. In hun studie naar lokaal burger schap en leefbaarheid onder 8.000 ondervraagde plattelan ders signaleren de onderzoekers grote verschillen tussen de plat telandsgebieden in Nederland. De traditioneel en sociaal gebon den inwoners vormen bij elkaar ongeveer 13 procent van de Zeeuwse dorpsgemeenschappen. In Noord-Brabant en Limburg is hun aandeel bijna twee keer zo groot. Zeeland is zelfs de provin cie waar bewoners van kleine kernen zich het minst sociaal ge bonden voelen aan hun dorp. Hier zijn dus weinig inwoners met hun sociale netwerk vooral in het eigen dorp. Traditioneel en sociaal aan het dorp gebon den bewoners zijn degenen die zich het vaakst inzetten als vrij williger voor dorpsverenigingen en meedoen aan dorpsactivitei ten. Ook die zijn schaarser in Zeeland dan elders. Dorpsautochtoon Dat is opmerkelijk, omdat als we naar de achtergrondkenmerken van deze dorpelingen kijken, je zou verwachten dat Zeeland daar juist hoog op zou scoren. Het zijn vaak dorpsautochtonen, kerkelijke bewoners en minder hoogopgeleiden. Het zijn de groe pen die de dragers zijn van het dorpsleven Zoals Geert Mak dat beschrijft in zijn boek Hoe God verdween uit Jorwerd. Volgens het SCP zijn ze vooral verdwenen uit Zeeland. In Zeeland wonen relatief veel mensen die het SCP typeert als 'rustzoekers' en 'onge bonden'. De rustzoekers hebben weinig contacten in het dorp, houden vooral van de omgeving. Ze zijn vaak van middelbare leef tijd en hoogopgeleid. De 'onge bonden' inwoners hebben ook weinig contacten in het dorp, maar tevens weinig landschappe lijke binding. Ze zijn relatief vaak alleenstaand en hebben een minder dan gemiddeld inkomen. Als het zo is dat het traditione le dorpsleven Zeeland heeft ver laten, zou je mogen verwachten dat ook de politiek zich daarop aanpast. Dat zij planningsinstru menten ontwikkelt die meer ge richt zijn op een dorp overstij gende actieradius en geografisch ruimere sociale en economische verbanden van dorpsbewoners. Dat zij op zoek gaat naar daarbij passende duurzame, bereikbare en kwalitatief sterke maatschap pelijke voorzieningen. Dat leef baarheid in een meer regionaal perspectief wordt geplaatst. Speeltuinniveau Het gebeurt in Zeeland nog te weinig, concludeerde ook de com missie Balkenende. Helaas ont breekt ook in dit SCP-rapport dit bredere perspectief. In plaats daarvan wordt leefbaarheid van het dorp gekoppeld aan een dorp se doe-democratie die zich af speelt op 'speeltuinniveau'. Zonder het zo te benoemen geeft het rapport wel een verkla ring voor het fenomeen dat de leefbaarheidsdiscussie vaak op dorpsniveau blijft steken. De sterk aan het dorp gebonden in woners en de minder sterk ge bonden inwoners vinden elkaar immers opmerkelijk genoeg in wat ze belangrijk vinden voor de leefbaarheid van het dorp. Dat is niet alleen de belevingskwaliteit van dorp en omgeving, maar dat is ook de winkel, de bus en de school. Dus de rustzoekers en de ongebonden dorpsbewoners hechten evenzeer aan dorpsvoor zieningen als de meer aan het dorp gebonden inwoners. In het Zeeuws: Mok ok hè. En de poli tiek van de verdelende rechtvaar digheid richt zich daarnaar. Het is jammer dat het SCP-on- derzoek beperkt blijft tot vragen over de dorpse leefbaarheid en dorpse zeggingskracht. Voor een leefbaar platteland is zeker in pe rifere gebieden die te maken heb ben met vergrijzing, stagnerende huizenmarkt en verloedering een dorpen overstijgend perspec tief noodzakelijk. Vraag het aan de jeugd die noodgedwongen het Zeeuwse heeft verruild voor de 'meer leefbare' Randstad. GOES Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis roept bezoekers op re gelmatig de handen te wassen. Dit om verspreiding van bacteri ën te voorkomen. Begin dit jaar begon het ADRZ een groot offensief tegen de hard nekkige VRE-bacterie. Meer dan ooit werden medewerkers erop ge wezen de hygiëneregels in acht te nemen. Want veel bacteriën wor den via de handen verspreid, zegt woordvoerder Dick Bosscher. Nog steeds is de VRE-bacterie niet uit geroeid. Nu vraagt het ziekenhuis bezoekers regelmatig de handen te wassen, zoals na het bezoek aan het toilet. „De dispensers met zeep hangen er niet voor niets." Het is een blijvende maatregel. Want behalve VRE, komen ook MRSA en het norovirus regelma tig in ziekenhuizen voor. Hygiëne voorkomt verspreiding. et gaat de ver keerde kant op met de Zee landhallen. Dat stelt Rein van Vliet. Der tig jaar lang was hij in allerlei hoedanigheden betrokken bij het complex. Met het faillissement van zijn evene mentenbureau Event Services Center kwam daar drie maanden geleden abrupt een einde aan. „Het is inmiddels te dragen", ver telt de Goesenaar. „Maar ik heb het er ontzettend zwaar mee ge had." Van Vliet was erbij toen in 1986 de eerste paal voor de eerste hal werd geslagen. De geboren Rotterdammer, toen al ervaren in het organiseren van evenemen ten, had zich laten overhalen om de evenementenhal te gaan uitba ten. „Ik zag dat eerst helemaal niet zitten", herinnert hij zich. „Het beperkte verzorgingsgebied was in mijn ogen een groot na deel." De eerste jaren waren ook niet gemakkelijk. Toch besloten Rein van Vliet en zijn vrouw Irm de boel over te nemen, nadat de toenmalige eigenaar in 1990 fail liet was gegaan. Er kwam zelfs een tweede hal bij. Met topevene- menten als Indoor Zeeland (paar densport), de Contacta en de Mo delbouwshow maakte het onder nemende echtpaar van de Zee landhallen een succes. Indoor Zeeland hebben ze gewoon weggejaagd door een absurde huurverhoging Het was dan ook niet gek dat Libéma - uitbater van meer grote evenementenhallen in ons land - in 2006 aan de deur klopte. Het concern kocht het complex en breidde het uit met een derde gro te hal en ruimtes voor onder meer een fitnesscentrum, een bioscoop en een bowlingcen trum. Rein van Vliet is na de overna me nog enkele jaren als adviseur betrokken gebleven bij de Zee landhallen. Tot voor kort organi seerde hij er met zijn bedrijf Event Services Center nog evene menten, waaronder de Recreavak en de Technische Vakbeurs. Met die laatste ging het begin dit jaar helemaal mis. Volgens Van Vliet werd hij zes weken voor de beurs zou plaatsvinden gebeld door Libéma met de mededeling dat de datum niet beschikbaar was. Of het misschien eerder of later kon. „Maar dat ging op zo'n korte termijn natuurlijk niet meer", stelt Van Vliet. „Ik heb het nog ge probeerd, hoor, maar de ene na de andere deelnemer haakte af." Het evenement ging niet door. Volgens de Goese ondernemer heeft de schade die hij daardoor leed uiteindelijk het faillissement van zijn onderneming ingeluid. „Ze hebben bij Libéma gewoon een fout in de planning gemaakt. Die is mij heel duur komen te staan." Van Vliet zegt in de weken na het faillissement zwarte sneeuw te hebben gezien. Jarenlang suc cesvol ondernemen werd in zijn aftr?*- dinsdag 19 juli 2016 Dick van der Wouw Dick van der Wouw is senior-onder- zoeker bij ZB|Planbureau en Biblio theek van Zeeland Rob Paardekam Goes i£~ 1 ■p 91 1 •- ui Rein van Vliet: „Kleinschalige beurzen en evenementen hebben de toekomst." foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36