De dag voor de start: Wat een feest! i 'Je ziet zoveel meer als je op de fiets met vakantie gaat' 3 onique (66) en Maarten (72) Suijs zijn zondag uit Breda vertrokken. Via Zeeland en de Belgische kusstrook zijn ze op weg naar Duinkerken waar ze een eigen stekje hebben. In een aanhan- gertje achter Maartens fiets gaat de hond mee. Monique en Maarten zijn erva ren fietsers. Ze hebben in het buitenland al verschillende fietsvakanties achter de rug. „Maar", geeft Maarten toe, „de eerste dagen moet je er wel weer even in komen." Zondag hebben ze de eerste etappe afgelegd: van Breda naar Goes. Zo'n negentig kilo meter wat ondanks de hulp van elektrische trapondersteu- ning toch een pittige afstand was voor een eerste dag. Maan dagochtend is het stel door de Zak van Zuid-Beveland naar het fietsvoetveer in Vlissingen gefietst. Maarten heeft kaart jes voor de overtocht gekocht. De volgende stop is Sasput, tussen Breskens en Hoofd plaat, waar ze bij vrienden kunnen overnachten. Het grootste deel van de tweede etappe zit er dus al op. Het is voor het eerst dat ze een tocht door Zeeland ma ken en ze zijn blij verrast. „Het zijn echt prachtige auto- luwe routes. Je ziet zoveel meer als je op de fiets met va kantie gaat. En je ontmoet al lerlei mensen." Na Sasput is de volgende stop Diksmuide in West-Vlaande ren. „We proberen elke dag zestig tot honderd kilometer per dag te fietsen. Maar als het zo uitkomt mag het ook min der zijn. We hebben de tijd." Vierdaagse De PZC volgt Zeeuwse wandelaars die meedoen aan de 100ste editie van de Vierdaagse van Nijmegen. „Wat een feest is het hier!" Eric de Rijcke (54) uit Oostburg staat maandagmiddag op het Konings plein. Op de dag voor de start ge nieten de wandelaars van de gezel ligheid in de stad. „Geweldig! Wat een verbroedering. Iedereen kletst met elkaar." Toch proost De Rijcke met een dubbel gevoel: zijn loopmaatje moest op het laatste moment afzeggen vanwege een longontsteking. „Daar heb ik even om moeten huilen. Ik vind het zo triest voor hem dat hij dit alle maal moet missen." Jan Meijer (53) uit Biezelinge be leeft een dag vol plechtigheden. Hij hoort bij een groep van hon derd wandelaars die deze week een extra etappe lopen: elke dag loopt een groep van 25 wandelaars een ereronde. Deze rondes wor den gehouden, omdat het de hon derdste editie van de Vierdaagse is. „We hadden een heel schema vandaag. Alle honderd wandelaars werden op een podium voorge steld. Dat is helemaal niks voor mij, want ik sta niet graag in de belangstelling. Na de voorstelron- de hebben we de eerste groep uit gezwaaid. We maakten een ere haag en iedereen klapte. Echt kip penvel." Shakira (14) en Dimitri (13) van Leeuwen uit Middelburg hebben zich met de andere leden van wan delvereniging 't Zand geïnstal leerd op een boerderij vlak buiten Nijmegen. „Het is heel gezellig", vertelt Shakira. „Iedereen zit bui ten. Mensen lezen een boek of kletsen met elkaar. Straks gaan we samen eten: soep met brood." Geweldig! Wat een verbroedering, ledereen kletst met elkaar De Zeeuwse wandelaars berei den zich voor op een warme eer ste wandeldag. „Ik neem een klein handdoekje mee. Dat doop ik dan telkens in een emmer water. Zo houd ik mijn hoofd en nek koel", zegt de 81-jarige Maarten Dijk man uit Burgh-Haamstede. „Ge lukkig kun je overal langs de rou te wel water, vinden." Shakira en Dimitri nemen allebei een extra flesje sportdrank mee. „En een zak chips, want dat is goed voor je zoutgehalte", weet Shakira. Eric de Rijcke en Jan Meijer heb ben dezelfde tactiek: zo snel moge lijk zo veel mogelijk kilometers maken, om de warmte voor te zijn. Meijer: „Voor negen uur wil ik 35 kilometer afgelegd hebben." dinsdag 19 juli 2016 De afgelopen jaren is volgens het CBS het aantal mensen dat met de fiets op vakantie gaat ge daald tot 1,4% van het totaal in 2015. In 1990 was het nog 3,4%. De VVV Zeeland heeft drie routekaarten met de fiets- knooppunten. In het afgelo pen jaar werden er 35.000 exemplaren verkocht. Vorig jaar werden 276.000 nieuwe e-bikes verkocht, een stijging van maar liefst 24 pro cent ten opzichte van het jaar ervoor, aldus BOVAG-RAI. r Maarten en Monique Suijs bij het fietsvoetveer in Vlissingen. Ze zijn met hun hond op weg naar Duinkerken, foto theo giele Theo Giele Cornelleke Blok Nijmegen Eric de Rijcke uit Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31