Drijvende kracht achter de Arena 27 Vrijwel alle eredivisievelden hebben komend seizoen dezelfde afmetingen 105 meter lang en 68 meter breed. Dat zijn de afmetingen van een eredivisieveld vanaf dit seizoen. Een uitzondering daargelaten. Komend seizoen moe ten alle velden waar op eredivisiewedstrij den worden gespeeld hetzelfde formaat hebben: 105 meter lang en 68 me ter breed. Dat is de KNVB overeen gekomen met het technisch plat form, waarin onder meer tech nisch directeuren van de eredivi sieclubs en de Eredivisie CV zit ting hebben. „Volgens mij is voetbal de enige sport waar je de ene keer op een groter veld moet spelen dan de an dere keer", beargumenteert tech nisch platform-lid (en PSV-direc- teur) Marcel Brands de keuze. „En eigenlijk waren alle eredivisie clubs het wel eens met ons voor stel om tot uniforme veldafmetin- gen te komen. Je moet niet afhan kelijk zijn van een club die voor deel denkt te halen uit het verklei nen of vergroten van een veld." Dispensatie 'Excelsior-uit' staat bekend als 'las tig' vanwege het kleine formaat van het speelveld én het kunst gras. Vermoedelijk zal dat zo blij ven, want de club uit Kralingen heeft als enige laten weten niet te kunnen voldoen aan de nieuwe ei sen. „Dat heb ik gehoord", aldus Brands. „Het moet ook niet zo zijn dat een club het halve stadion moet verbouwen om die nieuwe afmetingen te halen. Als dat het geval is - en dat moet echt aange toond worden - kan er dispensatie worden verleend. Maar dan moe ten de lengte en breedte wel zo dicht mogelijk bij die standaard- maten in de buurt komen. Er moet wel een inspanning worden gedaan natuurlijk." Brands haalt Willem II aan, dat afgelopen sei zoen een kleiner veld had dan nu vereist is. „Terwijl ze ruimte ge noeg hebben in Tilburg." Willem Il-coach Erwin van de Looi vindt het 'prima' dat alle vel den dezelfde afmeting krijgen in de eredivisie. „Daar train je ook op. Iedereen gelijke omstandighe den; dat past bij een professionele sport. Maar laat ze dan ook dat kunstgras afschaffen." Kunstgras Zo ver is het nog niet, maar Brands zegt wel dat ook dit onder werp binnen afzienbare tijd in het technisch platform aan de orde zal komen. „Als het aan mij ligt, gaan we allemaal op echt gras voetbal len. Maar er zijn ook argumenten om kunstgras neer te leggen. Dat kunnen we niet zomaar terzijde schuiven. Maar als we internatio naal niet verder weg willen zak ken, is het volgens mij wel nood zaak om overal voor gras te kie zen. Er zou in elk geval onder zocht kunnen worden wat de mo gelijkheden en de hobbels op dat pad zijn." Overigens is voor het formaat 105 bij 68 meter gekozen omdat dat ook de afmetingen zijn voor velden waarop Europees voetbal wordt gespeeld. De meeste clubs in het linkerrijtje van de eredivi sie beschikken al over een veld van dat formaat. FC Utrecht zou het veld in de Galgenwaard toch al gaan vergro ten, omdat in dat stadion volgen de zomer enkele wedstrijden wor den gespeeld van het EK voor vrouwen. „En ook dan is die afme ting een keiharde eis", aldus een woordvoerder van de club uit de Domstad. Uri Coronel was veel meer dan Ajax-bestuurder alleen. Hij stond aan de basis van de transfer naar de Arena. Zonder de tomeloze inzet van Uri Coronel was de verhuizing van Ajax van het antieke Stadion De Meer naar de Amsterdam Arena in 1996 er misschien wel nooit, of in elk ge val veel langer niet, van gekomen. Gisteren overleed de oud-voorzit ter, erelid van Ajax, onverwachts op 69-jarige leeftijd. Als commercieel directeur is Coro nel de drijvende kracht achter de commerciële vooruitgang die de club midden jaren negentig door maakte. Ajax bestormt dan de top van Europa. Uri Coronel 1946-2016 Het driemanschap Michael van Praag, Arie van Os en Uri Coronel tracht Ajax daar op bestuurlijk vlak doorheen te loodsen. Met enthou siasme en met passie. Coronel was eerder nog fan van Ajax dan bestuurslid. Zelfs nadat hij aan die functie in 1989 begint. Zake lijk gezien is de geboren Amster dammer daarvoor succesvol geweest in het verzekeringsbedrijf dat zijn vader opbouwt en in wiens voetspo ren hij en zijn broer treden. Zijn fa milie en zijn joodse achtergrond hebben altijd een belangrijke rol ge speeld bij Coronel. In de Tweede Wereldoorlog is een grote deel van zijn familie ver moord. Het was hem dan ook altijd een doorn in het oog dat de Ajax-aanhang zich associeert met jo den en tot wat voor reacties dat dan weer in de voetbalstadions leidde bij tegenstanders. Coronel verlaat Ajax in 1998 voor de beursgang van de club als bestuurs lid, maar dat afscheid is niet defini tief. Terug in de publiciteit komt hij vooral in 2007 als hij als voorzitter van de onderzoekscommissie de clubcultuur onderzoekt. Het leidt tot een stevig rapport dat het ver trek van toenmalig voorzitter John Jaakke betekent. Aan Coronel wordt gevraagd om de voorzittershamer over te nemen. Ten tijde van dat voorzitterschap ontketent Johan Cruijff zijn Fluwe len Revolutie, een periode die hij in zijn in 2014 verschenen biografie omschrijft als een turbulente perio de waarin ook zijn familie wordt be dreigd. Coronel komt in de periode tegen over de clubicoon te staan. De span ningen lopen daarbij zo hoog op dat hij in 2011 opstapt. dinsdag 19 juli 2016 Gelijke omstandigheden, dat past bij een profsport Max van der Put Tilburg Zes ploegen uit het linkerrijtje van de eredivisie 2015/2016 be schikken al over de juiste veldaf- metingen. Vooral ploegen uit de onderste helft van de competitie hebben een wat kleiner veld. Nik Kok Amsterdam Zeven van de achttien clubs voldoen niet aan de juiste afmetingen van 105x68 meter ADO Den Haag Ajax AZ Feyenoord FC Groningen PSV Sparta FC Twente Roda JC Vitesse GA Eagles Excelsior Heerenveen Heracles NEC PEC Zwolle FC Utrecht Willem II 100x67 meter 104x68 meter 103x68 meter 105x69 meter 105x69 meter 103x67,5 meter 102x65 meter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27