1 Waterpolosters hebben reisschema al klaar 25 Russische staat stuurde dopingsysteem aan sinds de Spelen van 2010 Het rapport over de opmerkelijk gestructureerde en door de staat gestuurde dopingfraude van de Russen komt keihard aan. Ook in Nederland. iri Herman Ram heeft er zijn vak van ge maakt. Dopingbestrij- ding. Hij houdt zich er dagelijks mee be zig als directeur van de Nederland se Dopingautoriteit. Maar het McLaren-rapport over de omvang rijke dopingfraude van de Russen is overduidelijk van een andere or de. „Dit is de ergste zaak die we de laatste jaren hebben meege maakt en dat ook nog op staatsni veau", zegt Ram. Het zijn de huiveringwekkende details, waarvan vele in de voor bije maanden al langzaam naar buiten sijpelden, die de sportwe reld schokken. Zo werden besmet te urinemonsters werden door le den van de geheime dienst vervan gen door 'schone' exemplaren. De jury spreekt in het McLaren-rap- port zelfs van een staatsgestuurd dopingsysteem vanaf de Olympi sche Spelen in 2010. Bevestiging Tijdens de Olympische Spelen van Sotsji dacht Rintje Ritsma nog naar een schone Spelen te kij ken. Dat was in de winter van 2014. Inmiddels weet de voorma lig langebaanschaatser wel beter. De conclusies van het rapport, dat gisteren naar buiten kwam, waren niets meer dan een bevestiging. „De details zijn gewoon lachwek kend. Hoe gek kunnen mensen zijn? We leven dus blijkbaar in een vieze wereld. Dit is natuurlijk funest voor de sport." Ritsma pleit voor harde straffen. Wat de oud-schaatskampioen be treft worden de Russen buitenge sloten voor de Spelen volgende maand in Rio de Janeiro. „Ik vind dat sporters die worden betrapt le venslang moeten worden gestraft. En als een bond of land zich zo misdraagt, mag je ook niet meer meedoen. Simpel. Die mentaliteit die er van oudsher is in Rusland en Oost-Duitsland heerst daar blijkbaar nog. Winnen is belang rijk en het maakt niet uit hoe." Uitsluiten Ram denkt dat het 'een serieus te nemen mogelijkheid is' dat Rus land wordt uitgesloten van deelna me aan de komende Spelen. De ge volgen van het rapport zullen groot zijn, verwacht de directeur van de Nederlandse Dopingautori teit. „Logistiek is het een enorm pro bleem. De Spelen beginnen over tweeënhalve week. Het IOC zal hier wel iets mee moeten. Als ze dit negeren, dan nemen ze het an- tidopingbeleid, waar ze zelf de be langrijkste drager van zijn, niet se rieus." Ook het NOC*NSF reageerde ge schokt op de uitkomsten van het rapport. Algemeen directeur Ge rard Dielessen: „Juist nu we er zo veel aan doen om schone sporters te beschermen tegen sporters die wel doping gebruiken, blijkt een land met het tegenovergestelde be zig te zijn. Hoewel een mogelijke uitsluiting van Rusland voor Rio helaas ook schone Russische spor ters zal treffen, is dat op dit mo ment helaas toch de enige juiste maatregel." Proporties Met terugwerkende kracht blijken de prestaties van de Nederlandse schaatsers in Sotsji nog indruk wekkender: 24 medailles, waar van liefst acht keer goud. „De Ne derlanders hebben hard gereden, maar niet buiten proportie goed", nuanceert Ritsma. Volgens hem presteerden de buitenlanders 'zwaar onder hun kunnen'. „Bij de Nederlanders heb ik niemand gezien die iets deed wat hij of zij daarvoor nog nooit had gedaan. Niemand steeg boven zichzelf uit." „We volgen de gebeurtenissen op de voet", vertelde Havenga gister middag na bekendmaking van het vernietigende WAD A-rapport, „maar we rekenen ons nog lang niet rijk. Ik moet het allemaal nog maar zien. Er zijn voor- en tegen standers van een uitsluiting." De waterpolosters zijn op vakan tie. „Ik weet wel ongeveer waar ie dereen zit", zei Havenga, die gis termiddag zelf met zijn gezin in zwembad 't Zwarte Plasje in Rot terdam verbleef. „De meesten zijn in Nederland. Van de meiden in het buitenland zit er eentje in Zweden zonder mobiele telefoon, maar die kun nen we vast wel op een andere ma nier bereiken." Havenga en zijn speelsters heb ben met het einde van de trainin gen en plannen van de vakanties geen rekening gehouden met eventuele deelname in Rio. „Het enige dat we hebben gedaan, is de operatie van Vivian Sevenich uit stellen tot 26 juli. Want je kon deelname bij voorbaat ook weer niet volledig uitsluiten. We zullen niet helemaal onvoorbereid zijn, want we hebben lang doorge- traind. Niet hiervoor, maar om vol gend seizoen niet op nul te moe ten beginnen. Ik kan zo aan de slag, de schema's liggen klaar." Deense voetballers „Het zou wel heel bijzonder zijn om toch nog aan de Spelen mee te doen. Natuurlijk ken ik het ver haal van de Deense voetballers die in 1992 op het laatste moment wer den opgetrommeld en Europees kampioen werden. Maar zo ver zijn we nog lang niet, hoor." dinsdag 19 juli 2016 FOTO ANP Pim Bijl en Hans Klippus Rotterdam 'We leven dus blijkbaar in vieze wereld' „Als het moet, heb ik de hele ploeg morgen bij elkaar." Water- polobondscoach Arno Havenga is er klaar voor. De Nederlandse vrouwenploeg is eerste reserve voor de Olympische Spelen en een algehele uitsluiting van de totale Russische afvaardiging voor Rio zou betekenen dat Oranje alsnog mag meedoen. Hans Klippus Rotterdam Arno Havenga (links) tijdens het EK, eerder dit jaar. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25