Sagan weet het niet zo net, maar Tinkov springt rond als een dolle 23 In zijn laatste Tour reed Fabian Cancellara (35) naar huis. 'Zijn' Bern droomde van een overwinning, maar het werd een zwanenzang. ROTTE Het verhaal is te mooi. Als een jongensboek voor grote man nen. Het kan ei genlijk niet en Fabian Cancella ra weet het. Winnen op zijn oude dag, in die ene rit in de Tour de France die voor het eerst in de ge schiedenis eindigt in 'zijn' Bern. Op nog geen vier kilometer van zijn huis. Op wegen die hij kent als zijn eigen tuinpad. Op kas seien waar hij ontelbaar vaak op gefietst heeft, en geflaneerd met zijn Stephanie en dochters Giulia- na en Elina. Heel Zwitserland wil hem hier zien winnen. Ja, zelfs de organisa tie van de Tour de France zal er dolblij mee zijn, als de oude rot hier na 29 gele truien en 8 ritten nog een laatste keer het erepo dium op mag voor een laatste ova tioneel applaus. Maar het kan niet. Cancellara is op zijn 35ste niet meer die man die een heel peloton op zelf geko zen momenten zijn wil op kan leg gen. Die man heet anno 2016 Peter Sagan. Dus wint Sagan na een chaotische finale door de oude binnenstad van Bern en wordt Cancellara zesde. De Zwitserse wielerfans in de Papiermühlestrasse, vandaag de fi- nishstraat, hebben er vrede mee. Hun held hier nog eens zien vlak voor zijn pensioen, in de grootste wielerwedstrijd van de wereld; dat is al mooi genoeg. Een zege zou het afmaken, maar dat valt on mogelijk te plannen. Afscheidsgroet Hij heet Hans-Petter Weltie en heeft een baard. Zij heet Susan Weltie en zit op een klapstoeltje in de kleuren van de Zwitserse vlag. Een leven lang wielerfan zijn ze. En vandaag, nu ze al dik in de zestig zijn, eindigt de Tour zowaar in hun stad. „Wat denkt u, me neer. Geven ze in deze koers ook cadeautjes weg?", vraagt Susan twee uur voor ze finishen. „Of ge beurt dat alleen in kleine koers- jes?" Nog één keer hun 'Faab' zien winnen. Als afscheidsgroet. Ze blijven er op hopen, want Cancel lara heeft wel gekkere dingen ge flikt in zijn rijke loopbaan. De rou tinier van Trek-Segafredo gelooft er voor de start van de 16de etap pe zelf ook in. „De finale, zeker de laatste twee, drie kilometer zijn wunderschön. Ik ken daar elke milli meter", roept hij 's morgens nog in een microfoon. De vroege vlucht vertrekt zonder Cancellara. Hij spaart zijn krach ten voor de klassieke finale, die voor hem gemaakt lijkt. Kasseien, op de brug over de Aare. Dan de stijgende kinderkopjes van de Ny- degasse. En dan omhoog naar de laatste rechte streep in de Papiermühlestrasse, 600 meter a 6,5 procent. Te laat De Beer van Bern koerst tot de laatste meters van voren, maar hij komt niet weg op de Zwitserse steentjes. De onvermijdelijke sprint van een uitgedunde groep wacht. De tijd dat hij daar nog wat in kon klaarspelen, is voorbij. Deze rit komt voor Cancellara een paar jaar te laat. Voor Sagan, zijn opvolger als klassieke alleskunner, komt-ie precies op tijd. Terug bij de bus van Trek gooit Cancellara een bidon leeg over zijn verwilderde manen. Een fan schreeuwt 'we houden nog steeds van je, Fabi' in zangerig Zwitsers. En dan wacht nog de wereldpers voor het verhaal van dit mislukte jongensboek. Of hij geëmotioneerd is? „Hele maal niet. Het is goed, zo", zegt hij. „Ik ben geen supersprinter, nooit geweest ook. Dus toen ik niet weg kwam, mocht de best of the best het samen uitvechten. Zo slecht is het niet, dat ik daar nog aan mee mag doen." Zijn pensioen nadert. Dit ge sprek gaat niet meer over dromen. Of over doelen. Waar Cancellara, met nog een paar maanden koers nu het meest naar uitkijkt? „Naar de rustdag van vandaag hier in Bern. Ik ben moe." Dol van geluk sprong de Russi sche miljardair om de schouders van zijn Slowaakse lievelingswerk nemer van zijn geel-blauwe wie- Ierspeeltje Tinkoff, meteen na de eindsprint in Bern. „Maar mis schien kan Oleg volgende keer be ter even wachten op de officiële re sultaten", sprak Sagan een uurtje later, want zelf was hij op dat mo ment nog allerminst overtuigd van zijn derde dagzege in deze Ronde van Frankrijk. „Ik dacht eerst dat Alexander Kristoff had gewonnen. Maar blijkbaar gooide hij te laat zijn stuur naar voren en was ik toch net iets rapper." Pas na het zien van de finishfo- to geloofde Sagan in zijn derde dagzege, voor Kristoff, surprise Sondre Holst Enger en John De- genkolb. „Na de meet ging Alexan der mij nog voorbij. Maar ja, toen waren we al binnen. Meestal ben ik het die op die manier verliest met minieme verschillen." Die tijd lijkt echter voorbij. De Sagan van 2014 en 2015 die zo vaak tweede werd, de wielerwe- reld is hem al weer vergeten na de regenboogtrui, de Ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelgem en ritten in Californië, Zwitserland en alweer drie in deze Tour. Waar om het nu wel lukt? „Het lot", zei Sagan nog maar eens. „Het ene jaar is niet het andere, maar je kunt toch moeilijk zeggen dat m'n vorige twee Tours slecht wa ren. Toch?", hield de Slowaak vol die voor de negende keer deze Tour in de top 10 eindigde. „Je hebt altijd periodes dat het niet lukt en dat het wel lukt. Maar je moet blij zijn met de kansen die je krijgt en die je mag pakken in dit leven." dinsdag 19 juli 2016 UMGARO menig leiderstrui - geen zege in Bern toevoegen, foto scor vos Jongensboek Cancellara is dichtgeslagen Arjan Schouten Bern De Slowaak Peter Sagan begroet zijn derde ritzege in deze Tour met een opgestoken duim. foto belga Zijn excentrieke baas Oleg Tin kov was al overtuigd van de der de dagzege van Peter Sagan. Arjan Schouten Bern

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23