5TRR TREK vs -STAR. WART Sport vanuit je luie stoel IOW CULTUUR 19 Deze film heeft voor ons opeens een bijzondere lading gekregen l%IOO Leonard Nimoy (Spock), William Shatner (Kirk), James Doohan (Scot STRIJD was 8 toen ons gezin vanuit Tai wan naar Amerika emigreerde. We hadden het niet breed, maar televisie was heel belangrijk. Geld voor de bioscoop was er niet. Ik maakte toen kennis met Star Trek. Hoewel ik niet alles begreep, sprak de gedachte erachter mij enorm aan. „Star Trek gaat over de samen werking tussen mensen van ver schillende rassen en nationalitei ten. Voor iemand die nog maar pas in de Amerikaanse samenle ving verbleef, was dat een gerust stellende gedachte. Ik denk dat het utopistische ideaalbeeld van Star Trek veel heeft bijgedragen tot het enorme succes." Negatief De eerste uitzending van de televi sieserie Star Trek was op 8 septem ber 1966. De recensies waren niet bepaald lovend. Vooral het vak blad Variety was negatief: 'Dit gaat niet werken.' Die voorspelling kwam niet uit. Star Trek, bedacht door voormalig politieagent Gene Roddenberry, leidde tot een reeks speelfilms, al lerlei afgeleide tv-series en een herstart in de bioscoop waarvan Star Trek Beyond nu al weer de der de filmaflevering is. Gedurende de afgelopen halve eeuw liep Star Trek niet alleen vooruit op allerlei technische uit vindingen (de tablet, mobiele tele foon), ook in maatschappelijk op zicht was de serie zijn tijd soms ver vooruit. Zo was de eerste inter raciale kus op de Amerikaanse tv te zien in Star Trek: in 1968 tussen captain Kirk en het bemannings lid Uhura. Star Trek Beyond zorgt inmid dels ook voor discussie in de ran gen van de Trekkies. Sulu, het Aziatische bemanningslid, wordt als een homoseksuele man voorge steld die samen met zijn echtge noot een meisje heeft geadop teerd. Toen dat nieuws uitlekte, werd er uit onverwachte hoek te gen geageerd. George Takei, de acteur die Sulu in de oorspronkelijke reeks speel de, was het niet eens met de ma kers van Star Trek Beyond om van zijn personage een homo te ma ken. „Dit is tegen de wil van Rod denberry", zo betoogde Takei in een interview met The Hol lywood Reporter. Saillant detail: Takei (79 inmiddels) is zelf open lijk homoseksueel, wat in Hol lywood nog altijd als een moedige stap wordt ervaren. Suggereren Regisseur Lin reageert vol respect op de bezwaren van Takei. „We hadden natuurlijk een nieuw per sonage kunnen introduceren met een homoseksuele voorkeur, maar dat vond ik te makkelijk. „Nu wij van één van de bestaan de figuren laten zien dat hij met een man is getrouwd, suggereren wij dat er altijd al een homosek sueel bemanningslid aan boord is geweest. „Maar eigenlijk is het te gek voor woorden dat er tegenwoordig zo veel ophef wordt gemaakt over een homoseksueel personage in een langlopende filmreeks. Dit moet de gewoonste zaak van de wereld zijn." Beleef de sportzomer nog intenser met deze vier onthullende sportboeken. Nu in één pakket voor maar 29,95. De biografieën van topvoetballers Luc Nilis en Gareth Bale, Kees Jansma over een halve eeuw sportverslaggeving en dé voetbalquiz van Nederland. Onmisbaar voor elke sportfan, ideaal voor op vakantie! Bestel nu op pzc.nl/webwinkel dinsdag 19 juli 2016 Vlnr: Anton Yelchin (Chekov), Chris Pine (Kirk) en John Cho (Su lu) in de nieuwste Star Trek-film Beyond. ty) in de tv-serie waar het in 1966 allemaal mee begon. FOTO PARAMOUNT Vlnr: Zachary Quinto als Spock, Sofia Boutella als Jaylah en Karl Urban als Bones in 'Star Trek Beyond'. Anton Yelchin speelt de rol van Pavel Chekov. Hij overleed in juni. foto epa —Chris Pine over de dood van Anton Yelchin Al jarenlang vliegen de fans van Star Trek en Star l/l/ars el kaar in de haren over welke sciencefictionserie nu eigenlijk de beste is. Trekkies, de bijnaam van de Star Trek-fans, wijzen er vaak op dat hun serie meer diep gang heeft dan Star Wars dat volgens hen niet meer is dan een futuristisch riddersprook je. In Star Trek draait het vooral om een multiraciale beman ning aan boord van het ruimte schip Enterprise, die een har monieuze wereld nastreeft. Bij Star Wars gaat het volgens de Trekkiegemeenschap hoofdza kelijk om wapengekletter en de speciale effecten. De liefhebbers van Star Wars kijken neer op de primitieve de cors en effecten die met name de beginjaren van Star Trek als televisieserie kenmerkten. Maar wat actie betreft doet Star Trek echter niet meer on der voor Star Wars, mede dankzij regisseur en produ cent J.J. Abrams die recent beide sciencefictionfilms regis seerde. Star Trek is meer politiek van inhoud. Vooral in de tv-serie wordt kritiek geleverd op (toen) actuele onderwerpen als de Vietnamoorlog. Star Wars richt zich meer op een fantasiewereld, zonder in te spelen op kwesties die in de huidige samenleving spelen. Feit is wel dat de Star Wars- films oneindig lucratiever zijn dan de concurrent. Geschat wordt dat de Star M/ars-sage vijf keer meer heeft opge bracht dan Star Trek waarvan meer titels in omloop zijn. In commercieel opzicht is Star Wars dus de winnaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19