nog altijd springlevend Programma met gedetineerden maakt indruk op Jan Kooijman 18 SHOW CULTUUI KIJKT TV Met de film 'Star Trek Beyond', die donderdag in première gaat, viert de sf-serie haar 50-jarig jubileum. De reeks over de crew van ruimteschip Enterprise lijkt onverwoestbaar, ondanks enkele recente sterfgevallen. r Honden en cliënten groeien zichtbaar 'Hij kreeg injecties toegediend om zijn puberteit uit te stellen' ANGELA Pittige tante, die Hansje Bunschoten. Daar kun je maar beter geen ruzie mee hebben. Als ze tegen Mart Smeets, een collega van wie ze zegt te houden, al zo fel uit de hoek komt, vraag ik me af hoe ze iemand tackelt met wie ze nog een appeltje te schillen heeft. Maskers af, zoals de titel luidt van haar inter viewprogramma dat afgelopen zondag begon, geldt in elk geval voor haar. De programma maakster heeft nu ze terminaal ziek is (er zit ten 25 tumoren in haar hoofd en allerlei uit zaaiingen in haar buik) de behoefte om aardig gevonden te worden of te pleasen duidelijk overboord gekieperd. Ze stelde ze gewoon, dé vragen. Vragen waar veel interviewers voor terugschrikken, maar zij niet. Recht voor zijn raap, zonder omhaal. Weg met de bullshit, zoals ze zelf zegt. „Wat zie je als je naar je eigen kop kijkt? Kijk nou eens naar dat hoofd. Ben je daar blij mee?" „Ben je eigen lijk een leuk mens?" „Waarom heb je zoveel mensen om je heen die je helemaal niet leuk vinden?" „Waarom ben je gewoon niet...aar- dig?" „Waarom zeggen mensen dat je manipu leert?" „Wat is de kwetsbare Smeets?" Nog steeds roept de plotse linge dood van acteur Anton Yelchin (27), die in de recen te reeks Star Tkefe-films, dus ook de nieuwste aflevering Star Trek Beyond, de rol van de Russische navigator Che- kov speelde, heftige reacties op bij zijn medespelers. „Deze film heeft voor ons op eens een bijzondere lading gekre gen", zegt Chris Pine, vertolker van captain James T. Kirk, de be velvoerder van het ruimteschip Enterprise. „Je kijkt met andere ogen naar de scènes waarin An ton meespeelt. Op een gegeven moment breng ik een toast uit op vrienden die er niet meer zijn. Dat fragment is lang geleden op genomen, ver voordat Anton overleed. Nu lijkt alsof wij af scheid van hem nemen in deze nieuwe film." Star Trek Beyond is ook opgedra gen aan de vorig jaar overleden Leonard Nimoy (1931-2015), de oorspronkelijke vertolker van Spock, die deel uitmaakte van de originele cast van Star Trek. Zijn opvolger Zachary Quinto mist zijn mentor. „Ik heb, toen ik Spock zeven jaar geleden ging spelen, contact met Leonard ge zocht. Voor advies en zijn ervarin gen met het spelen van Spock. We werden vrienden en zagen el kaar ook privé. Ik heb veel van hem geleerd." In Star Trek Beyond komen flar den uit het verleden als een soort eerbetoon aan de vorige beman ning van de Enterprise voorbij. „Deze film is niet bedoeld als een speciale jubileumaflevering", zegt regisseur Justin Lin, die het stokje overnam van zijn collega J.J. Abrams toen die belast werd met de laatste Star Wars-film. „Maar de gebeurtenissen in deze film hebben zoveel impact dat het verleden toch ook opgerakeld moet worden." Lin dacht geen seconde na toen hij de kans kreeg om Star Trek Beyond te regisseren. De sciencefictionserie speelt een be langrijke rol in zijn leven. „Ik De presentator noemt de honden trainingen in de forensisch psy chiatrische kliniek die hij be zocht zeer indrukwekkend.Tij- dens de training worden verwaar loosde of onhandelbare asielhon den gekoppeld aan forensisch psy chiatrische cliënten. Kooijman gaat in gesprek met de cliënten om meer te weten te komen over hun achtergrond. Daarnaast volgt hij het trainingsproces dat ge richt is op het herstel van zowel de hond als de cliënt. Kooijman: „Een forensisch psy chiatrische kliniek is voor ons een wereld waarvan de deuren normaal gesproken gesloten blij- ven. We kennen verhalen uit het nieuws over tbs'ers die de fout in gaan, maar wat gebeurt er nou ei genlijk in zo'n kliniek? De zeven weken waren intensief en ik heb ervaren dat achter elk persoon een verhaal schuilgaat." Het programma is een initia tief van de Stichting Dutch Cell Dogs. Zij zetten gedetineerden in als hondentrainer. Sinds kort wordt de training ook in een paar forensisch psychiatrische klinie ken aangeboden. „De training die wij hebben gevolgd is effectief. De honden en cliënten groeien zichtbaar, ook al gaat dat met ups and downs", zegt Kooijman. Zij liet Mart niet wegkomen met wéér een anek dote na zo'n lastige vraag. Dan werd het maar ongemakkelijk aan de tuintafel. „Nee, ik wil geen verhalen. Ik wil met je praten over jóuw angst. En niet weer een verhaal wat je onnavolg baar kunt vertellen en waarbij ik óók aan je lip pen hang." Hij reageerde nukkig, draaide zich boos weg; masker af gold niet voor hem. Zij was gepi keerd en ging mokken toen hij het niet over lief de wilde hebben. „Nou, kom dan niet. Daar gaat mijn programma over." Dat programma had wat mij betreft véél lan ger mogen duren dan een half uur. Die bozige, wrokkige stiltes, daar zat het. Daarin leerde je als kijker iets over Mart Smeets. Maar in de tv-wereld worden stiltes gezien als potentiële wegzap-momenten. Dus liepen de twee (zij spottend over haar o-benen, hij licht zwalkend) al snel weer innig gearmd door de tuin of keu velden ze over het eten, elkaar wijn inschen kend en kusjes uitdelend op neus of voorhoofd. De gedachte die overheerste: wat jammer dat deze vrouw bijna dood moet zijn voor ze zo'n programma krijgt. Quote van de dag Maske AMERIKA De film De Over kant, naar een gelijknamig, se- mi-autobiogra- fisch kort ver haal van cabare tier Freek de Jonge, is gese lecteerd voor het jaarlijkse HollyShorts Film Festival in Hol lywood. Dat wordt gehouden in augustus. LOWLANDS dinsdag 19 juli 2016 Ab Zagt HILVERSUM Het eerste pro gramma dat Jan Kooijman voor zijn nieuwe werkgever KRO- NCRV gaat presenteren heet Tot elkaar veroordeeld. —Jan Kooijman Lowlands opent zaterdag 20 au gustus de twee de festivaldag met een 'ode aan de doden', waarbij De 3 bari tons (Ernst Da niël Smit, Henk Poort en Marco Bakker) een hommage bren gen aan muzikan ten die onlangs zijn overleden. Reageren: angela@persgroep.nl Dokter Conrad Murray doet de ene na de andere schokkende onthulling over Michael Jackson in zijn boek This Is It.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18