Vervelend verrast d> 14 ECONOMIE Gewijzigde opzet Awards z<&J oneerlijk zijn Nederlandse bed breakfasthouders in Portugal verzetten zich tegen de nieuwe wijze waarop de bekende recensiesite Zoover zijn jaarlijkse awards uitreikt. Zeven hebben hun nominatie teruggegeven. In de schijnwerper De Fransman wordt eind 2011 als ceo aangesteld om puin te ruimen bij pro bleemprojecten die zijn voorganger de kop hebben gekost. In de kluis van de di rectiekamer treft hij documenten waaruit blijkt dat de Schiedamse olieplatformbou wer in nog veel grotere moeilijkheden zit. „Ik werd misselijk toen ik zag hoe verrot dit bedrijf is", zegt Chabas bij die onaangena me ontdekking tegen collega's, zo blijkt later in de rechtszaal uit geluidsopnames van een klokkenluider. Het Schiedamse bedrijf, met wereldwijd zo'n 7.000 medewerkers, is ver wikkeld in een enorm corruptieschandaal, zo komt in april 2012 naar buiten. Via een tussenpersoon kocht SBM personeel van het Braziliaanse staatsoliebedrijf Petrobas om in ruil voor lucratieve opdrachten. Ook in Ango la en Equatoriaal-Guinea zouden steekpen ningen zijn betaald. Dat schandaal doet de 'Noorse nachtmer rie' waarin SBM dan zit verble ken. Het bedrijf verkeert in zwaar weer door uit de hand gelopen kos ten bij de bouw van een Noors boorplatform. Chabas moet het bedrijf strakker gaan aansturen dan zijn Britse voorganger Tony aiuaie eco- Mace. Dat onder nomie, MBA diens bewind heel wat meer Werkt in fi- uit de hand gelo- pen blijkt dan projectkosten, over naar de valt de Fransman O offshore. rauw op het dak. Mei 2011: Zeifis hij van on besproken ge drag. Van schijn werpers houdt hij niet. Intern pleit hij ervoor snel openheid te geven over de omkoping. Toch krijgt hij een aanklacht aan zijn broek van de Braziliaanse justitie omdat hij het schandaal te lang on der de pet zou hebben gehouden. Strafvervol ging van Chabas en een commissaris koopt SBM begin dit jaar al af. Eerder zijn zaken in Afrika geschikt. Met de laatste schikking (a 147,5 miljoen euro) lijkt nu een einde geko men aan de slepende kwestie. Chabas kan weer zaken gaan doen. Flitsen Pnarming Ericsson Turkish Airlines ij willen de beste zijn op basis van het verlenen van goede servi ce aan onze gasten en properheid, niet vanwege onze lobbykwalitei ten." Nicole Hoogervorst en part ner Kathleen Osseweijer zijn ont stemd. Sinds jaar en dag staan de Nederlandse vrouwen met hun vijf kamers tellende accomodatie Cas al Cubo op Nederlands groot ste recensiesite Zoover. Met veel succes want Cas al Cubo, gelegen in de zonovergoten Algarve, ont vangt al jaren louter lovende be oordelingen van gasten. Momenteel leveren 107 reviews gemiddeld het cijfer 9,6 op. „Voor ons ontzettend belangrijk, want zeker in Nederland en België be ginnen mensen op Zoover met het zoeken naar accommodatie." Maar dit jaar heeft Nederlands bekendste recensiesite de opzet van zijn jaarlijkse Zoover Awards gewijzigd. Niet langer zijn de regu liere beoordelingen van gasten op de site doorslaggevend voor het toekennen van het predikaat 'bes te accommodatie'. Dit jaar moeten b&b's, hotels en pensions tussen juli en september zo veel mogelijk reviews ophalen. „Consumenten bedrog", meent Hoogervorst. Zo wordt het een ordinair wedstrijd je stemmen ronselen, stelt ze, want iedereen kan stemmen. „Ook oma Trees die nooit in Por tugal kwam, maar haar kleinkinde ren wil steunen die een b&b uitba ten." Concullega's Ronald Pannen en Margriet Mertens denken er exact hetzelfde over. Met hun Quinta Verde, 90 kilometer ten noorden van Lissabon, wonnen ze de Zoo ver Award 2025. Ze vermoedt dat commerciële overwegingen ten grondslag aan de nieuwe opzet lig gen. „Op zijn gewone website be looft Zoover geen e-mailadressen te gebruiken van mensen die een review insturen", vertelt ze vanuit Portugal. „Maar dat mogen ze wél bij de Zoover Awards, waarvoor een aparte site is opgetuigd." Zeven van de tien in eerste in stantie genomineerde Nederland se b&b's in Portugal hebben hun nominatie getrokken. Andere b&b's zijn er door Zoover voor in de plaats gezet. „Dat betekent dat de winnaar dus ook niet de beste is", zegt Ronald Schelen van Villa Laguna, in 2024 winnaar van een Zoover Award. „Maar vakantiegan gers hebben dat niet in de gaten." Hij beklemtoont dat de bed breakfasts niets tegen Zoover heb ben. „Wij begrijpen goed dat ze hun platform commercieel willen uitnutten. Maar nu gaat dat ten koste van hun geloofwaardigheid. Dat zouden ze niet moeten wil len." Zoover laat in een reactie weten de kritiek van Nederlandse b&b-houders te betreuren, maar die niet te delen. „Wij accepteren slechts 'echte' beoordelingen", zegt Niels de Groot, moderator van de Zoover Awards. Hij stelt dat Zoover dit ook checkt. „Juist om die reden vragen we mensen die een review inzenden om hun e-mailadres." Hij verzekert dat mensen niet lastig gevallen wor den met commerciële mails. Zoover laat weten de feedback van de Nederlandse b&b's mee te nemen. „We hebben bewust voor de nieuwe wijze gekozen", stelt Maaike Linssen, woordvoerder van Zoover. „Vroeger kon je soms met weinig reviews winnen en dat willen we niet. Objectiviteit is voor ons cruciaal, we doen dit voor de vakantieganger." Volgens de recensiesite is uit andere lan den dan Portugal geen kritiek op de nieuwe opzet gekomen. Met het terugtrekken van zoveel eerdere prijswinnaars zien concur renten hun kans schoon. In de tus senstand staat Quinta Pereiro met 48 reviews dik bovenaan. Niet heel vreemd omdat dit het b&b is van Joost en Anita van Trijp, bei den zijn vorig jaar bekend gewor den van tv-programma Ik vertrek. De b&b's die zich hebben terugge trokken denken niet dat ze nu van Nederlandse en Vlaamse gasten verstoken blijven. „We blijven im mers gewoon op Zoover staan", zegt Hoogervorst van Cas al Cubo. „Onze beoordelingen spreken voor zich, daar kunnen we wel even mee vooruit." Dat vinden ook Quinta Verde en Villa Lagu na. Portugal wordt bovendien steeds populairder onder vakantie gangers. „Veel mensen durven niet meer naar landen als Tunesië, Griekenland en Turkije", zegt Schelen van Villa Laguna. „Wij va ren daar wel bij." Topman Bruno Chabas van SBM Offshore heeft het onderzoek dat in Brazilië liep naar omkoping door het bedrijf afgekocht. Annemieke van Dongen dinsdag 19 juli 2016 Geboren in 1964 Studie eco nomie, MBA in de VS Werkt in fi nanciële sec tor, stapt over naar de offshore. Mei 2011: bestuurder bij SBM, sinds december 2011 ceo De export van bloemen en planten zit in de lift. Volgens brancheorganisatie VGB steeg de uitvoer in de eerste zes maanden van 2016 met 3 procent tot 3,2 miljard euro. De export van bloemen steeg 1 procent. Bij de planten was de stijging 5 procent. De EU en Indonesië gaan onderhandelen over een vrijhandelsovereenkomst. EU-com- missaris Malmström en de Indonesische han delsminister Lembong zijn dat overeengeko men met als doel de 'bilaterale relatie te verdie pen en versterken'. Beleggers wa ren erg blij met het akkoord dat SBM sloot in de Braziliaanse smeergeldzaak. Farmaceut Phar- ming boekte goe de resultaten bij een onderzoek naar het middel Ruconest. In Zweden ver loor Ericsson fors na berich ten over gesjoe mel met de boek houding. De reisbranche kende een onrus tige dag. Vooral Turkish Airlines verloor fors. O o David Bremmer Rotterdam M <w De reisbranche Nicole Hoogervorst en partner Kathleen Osseweijer van Cas al Cubo krijgen al jaren louter lo vende beoordelingen. Momen teel leveren 107 reviews gemid deld het cijfer 9,6 op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14