10 NIEUWS De planeet raakt overvol. Mensen zonder kinderen mogen daarom best wat meer gewaardeerd worden, vindt theoloog Tom Mikkers (47). „Geef iemand die kinderloos is belasting voordeel." TEGENDRAADS INTERVIEW Ik ben niet tegen kinderen, maar al die kinderen willen eten, autorijden en huizen bouwen Juist de kinderloze mensen helpen de wereld een handje. Mijn huwelijk met een man is in dit opzicht C02-neutraal. De staat zou mij een dikke milieuknuffel mogen geven. Tegen geestelijk leiders zou ik wil len zeggen: Wees blij dat er een groep is die zich niet voortplant. Die de pil slikt of een condoom ge bruikt. Je moet er niet aan denken dat we straks met dertig miljard mensen op de wereld zitten. Dan blijft er geen natuur meer over." „Kom zeg, wie een kind krijgt, wordt gefeliciteerd. Natuurlijk ge niet ik er van om mijn neefjes en nichtjes te zien. Ik ben hun suiker oom. In het begin beschouwde ik ze zelfs een beetje als mijn eigen kinde ren maar daar ben ik mee gestopt. Ik krijg geen romantisch beeld bij het woord gezin. Overal hoor je: het mooiste wat me is overkomen, zijn mijn kinderen. Ik weet zeker dat die zelfde ouders regelmatig denken: als ik dit van tevoren had geweten, had ik er beter over nagedacht." „Ik herinner me dat mijn inmiddels overleden vader tegen mijn moeder zei: 'Misschien hebben we later nog wel het meest aan Tom. Want hij heeft geen kinderen, de anderen wel.' Ik geld dus als een potentiële mantelzorger. Degene die straks in het ziekenhuis op de balie timmert als zij hulp nodig hebben. Maar kin deren zijn nooit een garantie voor een goede oude dag. Kinderloze mensen moeten niet langer als slachtoffer worden beschouwd. Ze verdienen waardering in plaats van de opmerking dat het raar is als je je zelf niet voortplant. longeren kun nen flink worstelen met zo'n uit spraak. Ik vind de redenering dat kinderen krijgen het belangrijkste in het leven is, eenzijdig en beledi gend. Het veroorzaakt leed. Het leidt zelfs tot zelfmoord. De mense lijkheid is in dit debat minstens zo belangrijk als de toekomst van de planeet." ij is uitgemaakt voor kinderha ter. Of mensen snauwen: 'Dus jij vindt dat ik geen kinderen mag krijgen?.' Tom Mikkers van de Remonstranten - een klein en vrijzinnig kerkgenootschap - schudt het hoofd. „Puur omdat ik me er aan erger dat het krijgen van kinderen op deze toch al overvolle wereld nog steeds als het ultieme doel wordt beschouwd." Mikkers - olijke man met glinste rende ogen - had zelf een prima kin dertijd, verzekert hij in het statige hoofdkantoor van zijn kerk. „Alleen was ik nogal druk. Tegenwoordig zouden we het ADHD noemen. Bij mij was iets pas gebeurd als ik er uit voerig over gesproken had", grinnikt de dominee die ondertussen driftig op zijn smartphone zoekt naar een foto van zijn hond en zijn eeneiige tweelingbroer. „Als twee druppels water nietwaar? Hij speelde altijd buiten. Ik zat het liefst binnen. Boe ken lezen, vooral sprookjes. Druk ben ik overigens nog steeds. Als God had gewild dat ik stil zou zitten had hij me wel op een statief gezet." De vader van Mikkers was eige naar van Kips leverworst. „Hij wilde dat ik de fabriek overnam. Ik ging daarom maar rechten studeren. Het boeide me voor geen meter. Als ka tholieke jongen koos ik voor theolo gie. Ik kon goed opschieten met de Remonstranten. Zij doen niet moei lijk over bijvoorbeeld vrouwelijke voorgangers of homo's. Onderwer pen die in andere kerken nog altijd schisma's veroorzaakt." „Ik ben niet tegen kinderen, maar al die kinderen willen eten, autorijden en huizen bouwen. Daarmee leggen ze een enorme druk op de toch al zwaar belaste aarde. En die aarde „Mijn werk draait vaak om ouderen, dat is waar. Maar de jongeren zijn heus nog niet verdwenen. Zij horen de dominee of de pastoor keer op keer verkondigen dat het krijgen van kinderen bij het leven hoort. Die boodschap klinkt overigens niet al leen in de kerk. Ze is ook dominant in de reclame, de politiek en op tele visie." „Zulke teksten zijn achterhaald. Er is ooit ook opgeschreven dat je een koe ritueel moet slachten en daarbij een gebed moet prevelen. Toen waren er nog geen megastallen. Er zijn zoveel koeien. Daar valt niet tegenop te bid den. Het is ridicuul dat we ons zo aan woorden vastklampen. Die tek sten over de voortplanting stammen uit een tijd dat er geen miljarden mensen op de wereld waren." „Nog zoiets. Mensen roepen meteen: 'Het is tegennatuurlijk als je jezelf niet voortplant.' Tot voor kort be landde je nog net niet bij de psycho loog als je vertelde dat je geen kinde ren wilde. Voortplanting en seksuali teit zijn in onze maatschappij nu eenmaal sterk verkleefd. Maar als we niet oppassen, bezwijkt de aarde on der het aantal mensen. Dan valt er helemaal niets meer voort te plan ten." „Ik ben niet voor een eenkindpoli- tiek zoals in China. Kreeg iemand per ongeluk een tweede kind, dan werd het weggestopt, te vondeling gelegd of zelfs vermoord. Overhe den kunnen mensen niet dwingen om te stoppen met kinderen krij gen. Een kind dat niet wordt erkend, kan de samenleving ook niet tot bloei brengen. Maar het krijgen van kinderen wordt te weinig als argu ment genoemd in de milieudiscus sies. De staat zou mensen kunnen over halen geen kinderen te nemen door ze fiscaal voordeel te geven. Voor de economie op de korte termijn mis schien niet voordelig. Maar op de lange termijn wél voor het milieu. PASPOORT dinsdag 19 juli 2016 'Kinderen zijn geen garantie voor geluk' Dus toen uw broers kinderen kre gen, zei u niet: 'gefeliciteerd' maar: 'fraai is dat, jullie hebben de wereld weer een beetje meer vernietigd'. II Mensen krijgen ook kinderen voor hun oude dag. Gerben van 't Hof Waarom pleit uitgerekend een pre dikant voor geboortebeperking? gaat me aan het hart." foto marcel van der vlugt De kerk kan anders wel wat kinde ren gebruiken. Het aantal leden loopt rap terug. Het staat duidelijk geschreven: 'gaat heen en vermenigvuldigt u'. Voortplanting is heel natuurlijk. Wat nu? Overheidsingrijpen? Woonplaats: Den Haag Leeftijd: 47 Theologie in Leiden. Tot 2011 predikant in Delft en tot deze zomer algemeen secretaris van de Remonstranten. Getrouwd met Peter, één teckel: Jasper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10