9 TURKIJE POGING TOT STAATSGREEP A Nederlandse toeristen zaten dit weekeinde vlak bij de plek waar coupplegers op Erdogan joegen. „Ik dacht dat ze aanklopten met ontbijt." Toeristen gewoon op het vliegtuig Middenin de nacht klinkt gebons op de deur van hun appartement. Gertjan de Graaf kijkt slaperig door het raam naar buiten - en staat oog in oog met een furieuze militair. Where Erdogan stay?', schreeuwt de man. De familie De Graaf uit Bun schoten beseft het op dat moment nog niet, maar is tijdens een relax te vakantie in de Turkse badplaats Marmaris beland in het epicen trum van het wereldnieuws. Vlak bij hun appartement blijkt ook president Erdogan te zijn. En de coupplegers zijn naar hem op zoek. Huilend en biddend zal de Nederlandse familie de rest van de nacht op de badkamervloer doorbrengen. Gestolen Een paar uur eerder, als ze terugke ren van een avondje uit, beseffen Gertjan, zijn vrouw Theresia, dochter Sanne (16) en haar vriend je Glenn dat nog niet. Ja, ze zien politiewagens met zwaailichten staan voor hun resort Club Tur ban. „We dachten: misschien is er ergens wat gestolen", vertelt San ne. Dat elders in het land een staats greep gaande is, zien ze even later op de tv in hun appartement. Istanboel, waar militairen en tanks over straat gaan, is ver weg. Maar als vader Gertjan 's nachts bruut gewekt is door militairen, begint hij door te krijgen dat het ook hier mis is. „Het hele park bleek omsingeld door militairen. Angstaanjagend." Hij maakt zijn dochter en haar vriend wakker. Die lagen nog heerlijk te slapen. Sanne: „Ik slaap altijd overal doorheen. Ik had eerst helemaal niet door wat er aan de hand was. Ik dacht dat ik ontbijt op bed kreeg." Twee tellen later liggen haar ouders op de grond naast hun bed. De kogels vliegen door de ka mer. De kogelhulzen die ze later bij daglicht zullen vinden, zijn er het bewijs van. Een helikopter cir kelt laag boven het resort. Een bom ontploft, heel dichtbij. „Het was doodeng. Ons bed stond naast de schuifdeuren en we hoor den ze schieten. Ik probeerde met kussens mijn hoofd te bescher men." De slaapkamer is te gevaarlijk, oordeelt Gertjan, die zijn gezin kruipend voorgaat naar de badka mer, in zijn ogen de veiligste plek van het huis. Daar blijven ze ruim drie uur op de grond liggen. Al leen samen bidden kan het gelovi ge gezin wat kalmeren. „We durf den geen licht aan te doen", zegt Sanne. „Mijn vader wilde op zijn mobiel opzoeken of het een aan slag van IS was, maar de wifi werk te niet. We konden niemand berei ken. Ik had het hartstikke koud, maar ik durfde geen extra kleren uit de slaapkamer te pakken." Bloedsporen Pas de volgende morgen, als het schieten is gestopt en de badka mervloer niet meer trilt, durven de vier gezinsleden hun schuil plaats te verlaten. Als ze binnen en buiten de schade opnemen, dringt tot hen door dat ze in het oog van de storm zaten. Gaten in Sannes badlaken dat op het bal kon hing. Bloedsporen op de grond voor hun huisje. Kapotte ra men. „Één huis op het park was doorzeefd met kogels. Daar is ook die bom ontploft. Erdogan zou in dat huis hebben gezeten, maar hij bleek allang te zijn vertrokken toen de gevechten voor onze deur begonnen." Moeder Theresia heeft de vol gende avond moeite met slapen; ze kan de beelden van schreeu wende militairen met geweren niet uit haar hoofd krijgen. Sanne kan altijd wel slapen, maar ze is alert op elk geluid. „Ik schrik steeds als ik iets hoor dat afwijkt. Maar we beseffen dat het ook an ders met ons had kunnen aflopen. We zijn dankbaar dat er niks is ge beurd." Het gezin uit Bunschoten heeft meteen een alternatief vakantie adres aangeboden gekregen van reisorganisatie TUI. Daar, op twee uur rijden van de plek die zij lie ver uit hun geheugen wissen, zat Sanne gisteren gewoon weer op het strand. Naast haar in de tas de tube zonnebrandcrème die met een kogel doorboord is. „Thuis zouden we er toch ook steeds aan denken. We laten onze vakantie niet verpesten." VAKANTIEBESTEMMING maandag 18 juli 2016 Vakantiegangers: 'Kogels vlogen ons om de oren' Heieen Boex Marmaris Foto's van boven naar bene den: patrouille de volgende dag, schade aan een raam kozijn, gevonden hulzen. Zwarte Zee Istanboel Ankara .Izmir Marmaris TURKIJE 'Antalya A De ravage aan het vakantiehuis van de familie De Graaf wordt op zaterdagochtend goed zichtbaar. Er zitten zelfs gaten in de badlakens. A De familie De Graaf uit Bunschoten bracht de nacht door op de vloer van de badkamer in hun vakantiewoning. De mislukte coup heeft amper in vloed gehad op de toeristen- stroom vanuit Nederland richting Turkse kust afgelopen weekein de. De meeste mensen die ge boekt hadden, zijn gewoon ver trokken. Er geldt geen negatief reisadvies. Door de aanhouden de onrust in Turkije is er wel al enige tijd sprake van veel minder toeristen. Nederlanders hebben deze zomer bijna 35 procent min der vakanties naar de Turkse badplaatsen geboekt dan vorig jaar. „Vooral mensen die op ste dentrip gaan, kiezen even iets an ders", zegt directeur Jos van der Sterren van de Academie voor Toerisme in Breda. PvdA-politi- cus Metin Qelik, nu zelf op vakan tie in zijn geboorteland, hoopt dat de toeristen terugkeren. „Maar ik kan me voorstellen dat ze Turkije even een jaartje overslaan. Je ei gen veiligheid en die van je gezin staan altijd voorop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9