Is drug flakka nu opgedoken in Den Haag of toch niet? M 8 NI Marcus smeekte om opgenomen te worden Sinds een paar weken woonden ze ineens met z'n zessen in één huis: Lea en Fred, Lea's dochter Laura en haar vriend, plus hun twee piepjonge kinderen. En bewoner nummer zeven van het huis aan de Velddijksestraat is op komst: Laura is hoogzwanger. Om die reden ook was Laura's gezin tijdelijk ingetrokken bij haar moeder en Fred, de vriend van haar moeder. Het stel woont eigenlijk in Eindhoven, maar het ging al een tijdlang niet zo best met Laura's vriend. 'Marcus', zoals Fred hem noemde, zat niet lekker in zijn vel: hij was depressief. Met de kinderkamer in Eindhoven wil de het ook al niet vlotten, dus had Lea gezegd: komen jullie maar voor een tijdje bij ons. Maar het bleef niet goed gaan met Laura's vriend. Buren van de familie vertellen dat Marcus afgelo pen vrijdag naar de huisarts ging en werd doorverwezen naar een hulpverleningsinstantie in Tiel. Medicatie „Daar smeekte hij om opgenomen te worden, in Eindhoven was hij ook al cliënt bij een instelling", vertelt een van de straatgenoten die vlakbij woont. „Maar ze von den opname niet nodig. Wel von den ze dat de medicatie moest worden verhoogd." Een dag later vond het gruwelij ke drama plaats. De exacte aanlei ding waarom Marcus door het lint ging is nog niet helder, maar hij stak Lea zo ernstig neer dat ze overleed. Directe buurman Tjebbe Wiersma zag Laura onder het bloed naar buiten rennen: „'Hij heeft mijn moeder vermoord', Agenten van politiebureau Zuider park trokken onlangs als eerste aan de bel. Een jongen haalde le vensgevaarlijke toeren uit. Zonder te kijken - 'als een zombie', aldus de politie - sprong hij zo de weg op. Zes agenten moesten eraan te pas komen en nóg hadden ze moeite om hem in bedwang te houden. Mensen die de drug flakka heb ben gebruikt zijn 'zo sterk als een Hulk', meldde de politie ver schrikt op haar Facebookpagina. Ambulanceposten en de spoed- post van MCH-Bronovo laten des gevraagd weten bekend te zijn met de drug. De ambulances heb ben de afgelopen weken 'moge lijk' drie keer een gebruiker van flakka vervoerd, meldt spoedeisen- dehulp-arts Marjolein Koen van MCH-Bronovo. Honderd procent zeker is het niet, want 'we kunnen er niet op testen'. Koen en haar collega's heb ben ze ook gezien. „Dat denken we tenminste. Flakka is stimule rend, het is een amfetamine-ach- tige drug, net als bijvoorbeeld co caïne en xtc. Alleen dan heftiger en extremer." Het effect van de drug kan lang aanhouden. Na zes tot dertig uur is de helft uit het lichaam. De arts is bezorgd om het opdui ken van de drug. „Net als alle sti mulerende middelen kan flakka je in een excited delirium brengen, een toestand van hevige opwin ding. Daardoor slaat je hart op Flakka is lijkt op amfetamine, net als cocaïne en xtc. Alleen dan extremer hol, krijg je spierafbraak en raken je organen oververhit. Er is kans op acuut overlijden door een hart stilstand." Ambulances, weet Koen, hanteren daarom sinds en kele jaren een protocol bij gebrui kers van stimulerende drugs. „Als iemand overmeesterd wordt, kan het hart, dat al hyperactief is, het begeven." De remedie zijn kalme rende middelen. „Verder zorgen we voor afkoeling, maken ze in slaap en dienen vocht toe, zodat ze alles uitscheiden." Op YouTube zijn schokkende filmpjes te zien van 'zombie-drug' flakka; mensen die door ruiten springen en zonder pardon de snelweg oplopen. Koen: „Een paar jaar geleden zagen we hetzelfde met gebruikers van hallucine rende paddenstoelen. Mensen gaan dingen zien die er niet zijn of raken in een psychose. Wie het gebruikt, zit helemaal in zijn ei gen wereld, vandaar dat zom bie-effect." Bij het in onder meer drugson derzoek gespecialiseerde Trim bos-instituut wordt echter sterk getwijfeld aan het flakka-verhaal. „Hier is te snel een conclusie ge trokken", zegt drugsexpert Tibor Brunt van Trimbos. „Er is geen bloed of urine van de jongeman af genomen om te laten testen. Ook is bij hem niets gevonden. Het kan net zo goed een psychiatrisch patiënt zijn geweest." Brunt wijst er verder op dat flakka in Neder land 'totaal niet verspreid en ver breid' is. schreeuwde ze", zegt Wiersma. Volgens de buren zou Marcus zichzelf na enige tijd hebben aan gegeven bij de politie. Laura is met haar twee kinderen en Fred nu naar een huis van een familie lid vertrokken. Een van de buren kreeg gisteren een berichtje dat Laura naar het ziekenhuis is ge gaan, omdat ze zich zorgen maak te over haar nog net niet geboren baby. Gisteravond hoorden de bu ren dat het met de ongeboren ba by gelukkig nog goed lijkt te gaan. Slechte B-film „Ze kan ook nog eens echt elk mo ment bevallen. Het is een slechte B-film", zegt de buurman. De poli tie wil nog weinig zeggen over de achtergronden van het drama. Bur gemeester Steenkamp van West Maas en Waal spreekt wel al van een 'verschrikkelijk familiedrama'. maandag 18 juli 2016 'Marcus' steekt moeder van hoogzwangere vriendin dood De ene dag wordt je moeder ver moord door je vriend, een dag la ter moet je naar het ziekenhuis omdat je op punt van bevallen staat. Een ondenkbaar familie drama rond Laura uit Maasbom mel. Victor Schildkamp Maasbommel De gevaarlijke drug flakka is mo gelijk opgedoken in Den Haag. De politie en artsen zijn be zorgd. „Je hart kan het acuut be geven. Dan ben je dood." Het Trimbos-instituut gelooft echter niet dat flakka in omloop is. Maja Landeweer Den Haag Marjolein Koen, arts Maasbommel —Straatgenoot Het huis waar het drama plaatsvond. Inzet: 'Marcus' op een Facebook-foto. Velddijksestraat: vriend zwangere vrouw steekt schoonmoeder dood De Gouden Ham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8