t Dagenlang vermist Bevalling op het strand Een tweede Aylan 5 Hij woonde alleen, vaak stonk hij naar de alcohol. Mohamed Bouhlel leek totaal niet gelovig. Was de man, die 83 mensen doodde in Nice, wel een IS-terrorist? Ik heb hem tijdens de ramadan wel eens een jonge vrouw zien zoenen. Dat hoort niet TaharMejri, een 39-jarige inwoner van Nice, is ten einde raad. Donderdagnacht verliest hij zijn vrouw. Zij sterft nadat zij is overreden door de witte vrachtwagen. Maar Mejri heeft ook nog een zoontje van 4 en dat kan hij ner gens vinden. Hij belt hulpdiensten, loopt alle ziekenhui zen af, plaatst noodroepen op radio en tv. Na twee lange, radeloze dagen stort hij in voor de ingang van het Pas teurziekenhuis. „Monfils est mort", schreeuwt hij uit. Bin nen heeft hij gehoord dat zijn zoontje is overleden. Perso neel loopt mee naar buiten. Tahar Mejri is ontroostbaar. Als Nice opkrabbelt na de helletocht met de witte vrachtwagen en zich ont fermt over de doden en ge wonden op de Promenade des Anglais, komt er in een van de belendende restau rants een kind ter wereld. Als de truck op hen afden- dert, vluchten honderden mensen in paniek Ruhl Pla ge aan het strand in. Al leen al in de keuken staan een paar honderd mensen. In die enorme chaos be vindt zich ook een hoog zwangere vrouw uit Liba non. Mogelijk doordat de weeën voortijdig worden opgewekt door de enorme stress, bevalt zij van haar kind. „Zij heeft hulp gekre gen van een brandweer man", zegt Thibault Mala- carne, de 20-jarige zoon van de eigenaar van de hip pe strandtent Ruhl Plage. „Ik hoorde dat het goed gaat met moeder en kind." Michael Coviaux uit Nice heft het glas met vrienden op de boulevard. Zijn zoontje Yannis (4) speelt iets verderop. „Toen die vrachtwagen op ons afkwam, greep ik meteen mijn vrouw beet en rolden we weg. Nadat ik was opge staan, zag ik al die huilende mensen en dacht meteen: waar is Yannis? Alsjeblieft, laat hem niets zijn overko men." Maar even verderop ligt zijn zoontje. In een plas bloed. „Hij lag er net zo bij als Aylan", zegt Michael Coviaux. Aylan is het verdronken Syrische jongetje dat in september vorig jaar aanspoelde op de Turkse kust en die het gezicht werd van de tragiek van de vluchtelingencri- sis. Yannis kon niet worden gereanimeerd. eet je wat hij deed als hij bin nen kwam?", zegt Jas mine Cor- man. „Hij liep dan langzaam naar bo ven en keek de hele tijd om, naar bene den, naar ons. Hij zei nooit gedag, maar hij staarde je altijd aan. Mijn dochter was bang voor hem." Kapster Jasmine, staat in een vervallen, vier verdiepin gen tellend appartementencomplex, in het oosten van Nice. Haar bovenbuur man was Mohamed Lahouaiej Bouhlel, de man die donderdagavond met een vrachtwagen 83 mensen doodreed op de Promenade des Anglais. „Dat bedenk je toch niet?", zegt Jasmi ne. „Dat er een moordenaar boven je woont?" Ze heeft nooit iets gemerkt. En al helemaal niet dat Bouhlel een mos limradicaal zou zijn, zoals de autoritei ten zeggen. „Ik ben moslima, ik doe aan de ramadan. Maar hij niet. Hij dronk, hij rook altijd naar alcohol. En ik heb hem tijdens de ramadan wel eens met een jonge vrouw hier zien zoenen. Dat hoort ook niet tijdens de ramadan." Andere bekenden van hem herhalen het keer op keer. Bouhlel was geen vro me moslim en al helemaal geen mos limradicaal. Buren bij zijn vorige huis, in noord-Nice, vertellen vooral dat hij op zichzelf was en herinneren zich ru zies die hij een paar jaar geleden had met zijn vrouw. Het echtpaar leefde sindsdien apart. Zijn vader, die in Tunesië woont, om schreef hem als instabiel. „Tussen 2002 en 2004 had hij problemen, werd de pressief. Hij kon snel boos worden, hij schreeuwde en kon dan alles kort en klein slaan." In 2009 kreeg hij in Frank rijk een verblijfsvergunning. „We hoor den niks meer van hem", aldus de va der. „Maar hij was niet gelovig. Bidden of vasten deed hij niet, hij dronk wel, hij gebruikte zelfs drugs." Voor de Franse terreurdiensten was Bouhlel een onbekende. Een paar maan den geleden kreeg hij een voorwaarde lijke celstraf wegens een geweldsdelict. Maar hij was op geen enkele manier be kend bij inlichtingendiensten als mos limradicaal. Toch is de aanslag die Bouhlel afgelo pen donderdagavond pleegde, opgeëist door terreurgroep IS. En dat gebeurt al leen als ook echt sprake is van een IS-aanslag, aldus specialisten. Was Bouhlel depressief en 'gebruikte' hij IS alleen om een megalomane zelf moordactie te rechtvaardigen, of was hij politiek-religieus geïnspireerd en ge bruikte hij zijn dood om namens IS haat te zaaien? „Het lijkt erop dat hij recent heel snel geradicaliseerd is", stelt minister van Binnenlandse Zaken Bernard Cazeneu- ve. Dat zou zijn gebleken tijdens de ver horen van de zeven mensen die dit weekeinde werden aangehouden, inclu sief zijn echtgenote. Zij is inmiddels vrijgelaten. Aan een van de mannen stuurde Bouhlel volgens de televisiezen der BFM kort voor de aanslag nog een sms. Hij vroeg om 'meer wapens'. Voor specialisten is dat geen onbe kend scenario. Er zijn terroristen die uit Syrië of Irak komen, er zijn buitenlan ders die getraind worden in IS-kampen, maar er is ook nog een derde categorie, aldus islamoloog Mathieu Guidère. „Ze zijn het vreemdelingenlegioen van IS: individuen in het buitenland die trouw zweren aan de terreurgroep en daarmee een soort soldaten van IS worden." Ze zijn niet getraind, handelen zelfstandig en hoeven zeker geen streng gelovige achtergrond te hebben om 'mee te mo gen doen'. IS noemt ze 'de soldaten van het kalifaat'. De man die vorige maand twee Franse agenten met een mes dood stak in Magnanville werd al zo ge noemd en ook de schutter in Orlando kreeg die titel. Voor de terreurgroep is de buitenlandse soldaat een effectief wa pen: de contacten met IS zijn beperkt en de terrorist kan bijna onvoorbereid en met relatief simpele middelen veel slachtoffers maken. Mohamed Lahouaiej Bouhlel pakte donderdagavond om 21.34 uur zijn fiets, reed naar de gehuurde vrachtwagen en kroop achter het stuur. Hij reed met de 19-tonner naar de Promenade des Ang lais. Op videobeelden is te zien dat hij daar ook al op dinsdag en woensdag reed: hetzelfde traject en nauwkeurig de route bestuderend. Donderdagavond reed hij door de hekken. De gruwelrit over de boulevard die volgde, kost 83 mensen, plus hemzelf, het leven. Nadat IS de aanslag had opgëeist, laai den in Frankrijk opnieuw discussies op over de aanpak van moslimradicalen. Moslims voelen zich in de beklaagden bank gezet. Ook dat is de strategie van IS: groepen tegen elkaar opzetten. „Er zijn daar in Nice ook twintig moslims gedood", reageerde voorzitter Otmane Aïssaoui van de regionale moslimfedera tie. „We mogen niet toestaan dat gek ken ons uit elkaar drijven. Laten we nu samen huilen, en daarna onze tranen drogen. We moeten samen verder." maandag 18 juli 2016 Labiele eenling of toch een soldaat van het kalifaat? Frank Renout Nice w A Mohamed Bouhlel. —Jasmine Corman, buurvrouw FOTO CLAUDE PARIS/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5