Focus brengt Te Poele zege Ondanks foutje is Jil Buijze de beste De één vindt het NK-parkoers doodsaai, de ander gaat er bijna op kapot van de spanning. 12 NK MOUNTAINBIKE ZEEUWS GOUD Als extra doel had ik vandaag: het gat zo groot mogelijk maken met de anderen maandag 18 juli 2016 U Heidi te Poele (voor) en haar Groom Kimberley van der Kraan in actie in Vrouwenpolder, foto lex de meester Lucien Roelandt Vrouwenpolder Heidi te Poele schreef gisteren, op manege De Eendracht in Vrou wenpolder, de klasse 4 tweespan pony's van de Stichting Samenge stelde Menwedstrijd Zeeland op haar naam. Naar de afstamming van haar roodbonte viervoeters moet je Te Poele niet vragen „Dat is niet zo belangrijk", zegt ze. „Ze hebben een fijn karakter en gaan er altijd voor. Zo denken ze goed mee in het parkoers en ze zijn erg snel. Dat is belangrijk in de marathon." Na de dressuur en vaardigheid op zaterdag ging de aanspanning uit Oud-Sabbinge aan de leiding. „Ik reed een vrij goede dressuur- proef. Maar het kon beter. In de vaardigheid sneuvelden er twee balletjes. Dat lag beslist niet aan Twarres en Popeye. Door alle be slommeringen rond de organisa tie (Te Poele is bestuurslid van de stichting) was ik te weinig gefo cust op de wedstrijd." Gisteren was de focus er bij Te Poele - in het dagelijks leven on derwijzeres in Ovezande - er dui delijk wel. Met het mes tussen de tanden kwam de koetsierster uit de startbox. Het marathonpar koers bleek op het lijf van de 11-ja- rige Twarres en de 7-jarige Popeye geschreven. In de snelle en foutlo ze marathon maakte ze het kar wei vakkundig af. „De lijntjes waren fijn te rijden. Mijn pony's lieten zich fijn sturen en pakten goed aan. Ze bleven ga lopperen op de hindernissen. Daar pakten ze ook veel tijdwinst. En ook mijn Groom Kimberley van der Kraan speelde weer een belangrijke rol. Wij vormen al ze ven jaar een paar. Vanaf haar veer tiende, toen ze voor het eerst mee- Mijn pony's lieten zich fijn sturen en pakten goed aan Heidi te Poele mocht doen, zijn we een koppel en we voelen elkaar inmiddels feil loos aan.", vertelt ze. „Deze wedstrijd paste ook pri ma in mijn schema op de voorbe reiding van het NK, over drie we ken in Beest, en de internationale wedstrijd eind augustus in het Franse Le Pin au Harras. Ik heb het gevoel dat we er klaar voor zijn", is de amazone positief. Roeland van Vliet Nieuwkuijk ilan Vader was ver re van euforisch na zijn NK in Nieuwkuijk. „Ik vond het parkoers doodsaai. Dit is geen mountainbi- ken", zei de Middelburger, die bij de beloftes won met minuten voorsprong op zijn concurrentie. Anne Terpstra was juist in extase. De uit Zierikzee afkomstige win nares bij de elite-vrouwen huilde tranen met tuiten. „Dit was zo'n spannende wedstrijd. En als je dan wint, komt dat allemaal even los." Duidelijk was dat de ze de ti telstrijd in Noord-Brabant com pleet anders beleefden. Eerst Vader. Hij dicteerde de ra ce van de eerste tot de laatste ron de. De nummer acht van het WK in Tsjechië ging er na een paar ki lometer alleen vandoor en zag de rest pas weer terug na de finish. „Ik wist dat ik al dat ik zou gaan winnen als ik geen pech kreeg", zei hij. „Als extra doel had ik van daag: het gat zo groot mogelijk maken met de anderen. Dat is re delijk gelukt." Het parkoers was er eigenlijk niet eentje voor Vader. Er was nauwelijks glooiing en er zaten lange rechte stukken in. „Ik moest het van de stukjes met draaien en keren hebben. Daarop reed ik 100 procent en kon ik het verschil ma ken", vertelde hij. „Op de andere gedeeltes was het al goed als ik op 95 procent reed." De beloftes reden samen met de senioren, die wel twee minu ten eerder startten. Vader was zó sterk dat hij meer dan de helft van de senioren inhaalde. En z'n echte tegenstanders zette hij op Milan Vader anderhalve minuut of meer. „Ei genlijk was er nóg meer uit te ha len", zei de in Sittard trainende Middelburger. „Met Tim Heemskerk, mijn coach, had ik er wel over gehad hoe ik op m'n fiets moest zitten. Op de rechte stukken moest ik me vandaag zo klein mogelijk maken. Dat heb ik ook wel gedaan. Maar we hadden ook naar een ander pak kunnen kijken en ik had ook nog over schoentjes aan kunnen doen. Kijk, Tom Dumoulin is bij het tijdrijden met zulke details bezig. Dat moeten wij ook meer gaan doen, vooral als het er echt op aan komt. Dan kun je toch weer een paar watt extra wegtrappen op lange vlakke stukken." Zo koel als Vader zijn verhaal deed, zo geëmotioneerd was Terpstra na afloop. Het contrast kon niet groter. Zij moest dan ook veel harder werken voor het rood- wit-blauwe tricot. De voormalige Zierikzeese, nu woonachtig in Apeldoorn, had een zware dobber aan Annemarie Worst en Anne Tauber. Constant zaten ze bij el kaar in de buurt. Eén keer werd Terpstra door de twee jonkies ge lost, maar daarna sloot ze weer aan. „Dat kon ook makkelijk. Dit parkoers was niet zo selectief." Dat deed de nationaal kampioe ne van 2013,2014 en 2015 heel uit gekookt. Ze kwam niet te snel weer terug in het wiel, maar liet de twee vooraan denken dat er een stuntje in zat. Terpstra: „Ik hoorde onderweg van het publiek dat ze moe begonnen te worden. Ik dacht: als ik er in de laatste ron de maar weer bij zit en dan sla ik wel mijn slag." Met nog een kilometertje te gaan nam ze de kop over en die stond ze op het bochtige slotstuk niet meer af Ze kwam als eerste de laatste bocht uit en sprintte naar de vierde zege op rij. Honderd meter na de meet viel ze hard huilend in de armen van haar coach en familieleden. Alle spanning kwam eruit. Van het NK én van de tegenvallende voor gaande maanden. „Ik wilde het af gelopen halfjaar zó graag preste ren en ik wilde zó graag naar de Lucien Roelandt Nisse De accommodatie met interna tionale uitstraling, veel deelne mers en spannende finales maak te van het springkampioenschap van de KNHS regio Zeeland een succes. Rens Wondergem (Rit- them) droeg met zijn selectieve en fraai gebouwde parkoersen daaraan zijn steentje bij. En de or ganisatie was bij de PSV De Weel- ruiters zaterdag in Nisse in goede handen. Jil Buijze die in de klasse ZZ de titel in de wacht sleepte: „Het re giobestuur heeft naar de ruiters geluisterd. Vandaar die grote deel name. Dit was het beste kam pioenschap van de laatste tien jaar." Jil Buijze beperkte met de vos- merrie Exclusive Lady de schade over beide parkoersen tot één paal. De combinatie uit Baarland onttroonde daarmee titelverdedi ger Imke Kort (Lewedorp), die met de merrie Cronini in beide omlopen een springfout aan haar been kreeg. Buijze: „Het was een pittig maar fair parkoers. De in drukwekkende entourage is voor de paarden toch iets anders dan ze gewoon zijn. Je moest de hele rit attent blijven. Maar Lady sprong super. Die balk was mijn fout." In de Z was het goud voor Chris- tiaan van de Plasse met Delta Mos sel Flora de LTmpermeable. Na een springfout van Jessy Koster en de ruin Captain Clever leek voor Van de Plasse met de veel vermo gen van de bodem ketsende vos- Faya deed het de eerste parkoersen super, maar de derde was er eentje te veel Michelle Evertse, amazone merrie de titel voor het grijpen. Maar door een ruiterfout moest de mosselhandelaar uit Yerseke alsnog in een barrage met Koster aan de bak om de titel veilig te stellen. „Flora is gefokt door Nico van Kerkhove uit Koewacht en heb ik drie jaar geleden gekocht. Ze is nu zes. Het is een paard dat alles in zich heeft: vermogen, tech niek en is ongecompliceerd te rij den. Maar ik bracht haar te kort onder de insprong van de dubbel. Daardoor maakte ze die fout. Daar baalde ik ontzettend van. Maar ge lukkig kon ik dat met een foutloze barrage rechtzetten", vertelde Van de Plasse. Michelle Evertse was in M de beste. Met drie springfouten be gon de barrage voor de amazone uit Nieuw- en Sint Joosland met de schimmelmerrie Faya weinig hoopgevend. Met één springfout zetten Martijn Cerpentier uit Koe wacht en de merrie Arena's Dalai de LTmpermeable de druk op de ketel. Maar met een foutloze rit greep Evertse met haar tweede troef Fazelma de titel. Evertse: „Fa ya deed het de eerste twee par koersen super, maar de derde was er eentje te veel. Ze was leeg. Ge lukkig kon ik met Fazelma orde op zaken stellen." Chris Boone en Zizitop verkeer den in topvorm. De ruiter uit Aag- tekerke en de vosruin hielden als enige de nul op het strafblad en waren daarmee overtuigend de beste van de dertig L-combinaties. De Thoolse politieagente Mandy Deurlo pakte met de pas vierjari ge merrie Havanna de titel in B. Vader koel na zege, Terpstra geëmotioneerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57