Montmaertre krijgt vorm K 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Gemeente bouwt subsidie af De gemeente Schouwen-Duiveland wil basisscholen niet meer tegemoetkomen in energie- en schoonmaakkosten. Ze vindt dat besturen dat zelf moeten kunnen. Nu veel schoolgebouwen op Schouwen-Duiveland duurzaam zijn gemaakt, vindt de gemeente dat ze ook niet meer hoeft bij te dragen in energiekosten. De subsi die wordt afgebouwd. Obase, het overkoepelend or gaan van alle openbare basisscho len op Schouwen-Duiveland, krijgt dit jaar nog bijna zestig mil le als tegemoetkoming voor 'mate riële instandhouding', zoals ener gie- en schoonmaakkosten. Het bijzonder primair onderwijs, waar onder bijvoorbeeld Radar en Pris ma vallen, krijgt een kleiner be drag. Maar de komende jaren krij gen ze minder. De gemeente wil de subsidie in drie jaar afbouwen naar nul. Elk jaar gaat er eenderde van af. Daar heeft de gemeente verschillende argumenten voor. De subsidie is niet wettelijk ver plicht en past volgens de gemeen te ook niet bij haar verantwoorde lijkheden. Ze kan het geld zelf ook goed gebruiken. Bovendien krij gen scholen vanuit het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen al geld om gebouwen in stand te houden. En die gebouwen zijn net alle- Veel besturen kregen de subsidie omdat Obase die ook kreeg. Niet omdat ze die zelf nodig hadden maal tegen het licht gehouden. De Stove in Noordwelle, 't Meetje in Ellemeet, De Schouw in Brouwers haven, 't Stoofje in Ouwerkerk en OBS Duiveland zijn gesloten. In plaats daarvan hebben schoolbe sturen geïnvesteerd in nieuwe ge bouwen en zonnepanelen voor be staande gebouwen. Dan is een tegemoetkoming in energiekosten dus al helemaal niet meer noodzakelijk, redeneert de gemeente. Die constateert dat schoolbesturen nu ruim tien jaar zelfstandig zijn. En na zo'n perio de verwacht de gemeente dat schoolbesturen in staat zijn zelf fi nanciële verantwoordelijkheid te kunnen dragen. Wethouder Jacqueline van Burg verwacht niet veel weerstand van de schoolbesturen. „Veel besturen kregen de subsidie alleen omdat Obase die ook kreeg. Niet omdat ze die zelf hard nodig hadden. Dan kunnen ze die nu ook best missen. Ze zullen er niet door in de problemen raken, zeker niet omdat ze vanuit het Rijk al tege moetkomingen krijgen voor deze kosten." De afbouw van subsidie is een voorstel van het college. De raad buigt er zich nog over. „Als we hier nou eens een kunste naarspleintje van maken", opper den de kunstenaars aan het Maar straatpleintje in Zierikzee een jaar geleden. Prompt werd het pleintje Montmaertre gedoopt, naar Mont- martre, een geliefde schilderswijk in Parijs. En daar begint het al aar dig op te lijken. Zeker op zomerse zaterdagen ademt het pleintje één en al artisticiteit. Of je in Frank rijk bent. De muurschildering, de wensmuur, het terrasje en de kik kerfontein. Daaromheen de kun stenaars met hun schildersezels, alpinopetjes en hipstersnorren. En pleinkaters Macho en Sam, die tussen ieders benen door drente len op zoek naar een plekje in de schaduw. „We mogen van de gemeente in de zomer elke zaterdag een kunst markt houden", vertelt één van de initiatiefnemers, Patrick Veenen- daal, trots. „Dat is heel coulant en daar zijn we heel blij mee." Alleen was het deze zaterdag niet gelukt om het hele plein vol kunstenaars te krijgen. Daarom zijn de lege plekken gevuld met brocante. „Ook leuk", oordeelt Veenendaal. „En het mag, zolang het maar niet te commercieel is. Het moet natuurlijk een beetje groeien. We zijn nog maar net be gonnen. Op den duur hopen we hier meer kunstenaars te zien dan Pokémon-jagers. In de fontein schijnt een Gym te zitten", ver zucht hij. Keramiek-artiest Yvon Lievense had het niet eens door. Zij schil dert onverstoorbaar verder aan haar volumineuze zeemeermin. „Vroeger was het een parkeer plaats. Mensen zetten hun auto neer en liepen door. We wilden dat ze bleven en bedachten een kunstenaarsplein. Dat is gelukt." Lievense is één van de kunste naars die woont in de kunstenaars huizen aan het plein. „Het is niet zo dat we hier elke dag buiten ate lier houden, maar het gebeurt wel steeds vaker dat we buiten wer ken. En je ziet zelfs dat mensen die hier niet wonen hun teken- blok en potloden meebrengen. Het is een heerlijk pleintje gewor den. Kleinschalig en knus. Precies zoals we voor ogen hadden." IN DE REGIO PARADE MIJN DORP, MIJN STAD maandag 18 juli 2016 Beknibbelen op schoolgebouwen Wendy Wagenmakers Zierikzee —Jacqueline van Burg, wethouder Wendy Wagenmakers Zierikzee Yvon Lievense is één van de kunstenaars die aan Plein Montmaer tre woont en die de artistieke invulling initieerde, dirk jan gjeltema OUDDORP Braderie Op woensdag 20 juli zijn de Ouddorp- se Toeristendagen. In Ouddorp staat in en rondom het cen trum een braderie met meer dan 130 kramen en stand plaatsen. Dit jaar zijn er ook di verse leuke activitei ten voor kinderen, ledereen is welkom tussen 8.30 en 18.00 uur. ZIERIKZEE Zomerfestival in Zierikzee Centree houdt op zaterdag 23 juli een gevarieerd zomer festival met een mid dagprogramma voor kinderen en 's avonds muziek en film. Tijdens de middag voor kinderen staat het thema Ridders Prinsessen cen traal. Kinderen kun nen hoefijzer wer pen, kroontjes ver ven, luisteren naar verhalenvertellers in de Dikke toren en dansen op de Dra- kendans. De kindermiddag duurt van 14.00 uur tot 17.00 uur en wordt afgesloten met een Bourgondi sche riddermaaltijd. Het avondprogram ma start om 19:30 met DJ Henk. Later die avond zijn er optredens van Niek Hilkmann en DÉMIRA. Het Centree Zomer festival verandert vervolgens in een openluchtbioscoop want filmhuis fiZi draait een zomer- film op het Cultuur plein. Rond twaalf uur is het festival afgelo pen. De toegang voor zo wel het middag- als het avondprogram ma is gratis. THOLEN De Zeelandparade was één van de topevenemen- ten die dit jaar worden gehouden in het kader van het 650-ja- rig bestaan van het stadje. Er kwam heel wat aan het publiek voorbij. Vooral de fietsende muzikanten van de Holland Bicy cle Showband Crescendo kreeg applaus, foto marcelle davidse BROUWERSHA VEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Openstelling Mu seum; De Kunstca deauwinkel, 11.00-17.00 uur: Gastexpositie Joy ce Weber; Markt, 10.00-17.00 uur: Zo- merweekmarkt; Ton- nenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten jeugd Artemis; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Schoole, 12.00-16.00 uur: Openstelling mu seum en wandeling door Bos, Duin en Burgh; Dorpshuis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 18.30-21.30 uur: Harmonie en leerlingenorkest; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi; Excursieschuur Westerschouwen, 20.30 uur: Vleermui zen speuren; Natuur- informatiepunt en T rampolinecentrum, vanaf 11.00 uur: Op safari door het grootste bos van Zeeland; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Mu ziekvereniging Cres cendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerk groep CresBeat; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudèn- de, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken; 20.00-22.00 uur: Country Linedance; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.30 uur: Muziek: OU; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.00 uur: Koor Rodonis; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; Watermeterplein, 19.00-23.00 uur: Double XL; SIRJANSLAND Dorpshuis: 19.30-21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling museum; Gasthuis- kerk, 13.30-16.30 uur: Openstelling kerk; Museumha ven, 13.00-16.30 uur: Haal je diploma leerling-scheepstim merman; Sint Lievensmonster- toren, 10.00-17.00 uur: Beklimming to ren, Expositie Phan tasm en Expositie Beeld van een Zeeslag anno 1304;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50